Magdalena Bury Polska aplikacja, która po głosie wykryje choroby serca? To może być przyszłość teleporad Czy cechy głosu mogą wskazywać na choroby kardiologiczne? Tak uważają krakowscy naukowcy z AGH, którzy wkrótce rozpoczną badania na próbie stu pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W przyszłości chcą… 16.12.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Ma 29 lat i jest już profesorem. Mateusz Hołda zajmuje się skomplikowanymi badaniami serca Ma 29 lat, a od początku lipca może tytułować się profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Mateusz Hołda z Uniwersytetu Jagiellońskiego został najmłodszym profesorem w Polsce. To jedyna osoba w… 22.07.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Wypadanie płatka zastawki mitralnej – objawy i leczenie. Jak żyć z chorobą Barlowa? 10.05.2022 5 min.
Patrycja Nawojowska Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym? 31.03.2022 5 min.
Justyna Mazur Zawał serca – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc w zawale serca Zawał serca rozwija się w efekcie niedotlenienia mięśnia sercowego i jego martwicy. Charakterystyczne objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, poty i omdlenie. Niekiedy jednak zawał mięśnia sercowego… 30.11.2021 8 min.
Ewelina Kaczmarczyk Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek z badań Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty lub badanie diagnostyczne wynosił we wrześniu ok. 3,5 miesiąca – wynika z raportu opublikowanego przez Fundację Watch Health Care. Organizacja wskazuje, do jakich lekarzy były… 08.10.2021 3 min.
Anna Jastrzębska „To co, uratowało Eriksena, to szybka reakcja jego kolegów!”. Lekarka apeluje, by nie bać się udzielać pierwszej pomocy W trakcie meczu Dania – Finlandia piłkarz Christian Eriksen upadł na murawę i stracił przytomność. Szybko podjęto resuscytację, która ocaliła życie 29-latka. Jak wygląda pierwsza pomoc w takiej sytuacji? Jak najszybsze… 13.06.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Rehabilitacja kardiologiczna – czym jest i jak przebiega? Rehabilitacja kardiologiczna ma za zadanie wspierać pacjenta po przebytym zawale serca, zabiegach kardiochirurgicznych czy wszczepionym rozruszniku serca w powrocie do zdrowia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, zmiana diety oraz… 01.03.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik Nawet u 65 proc. osób po przebytym zawale serca stwierdza się objawy depresji. - Szczególnie trudno jest osobom, które wcześniej pełniły w życiu wiele ważnych funkcji, były bardzo aktywne, a teraz muszą z wielu rzeczy… 14.01.2021 10 min.
Patrycja Nawojowska RBBB (blok prawej odnogi pęczka Hisa) – objawy i leczenie RBBB oznacza blok prawej odnogi pęczka Hisa - struktury obecnej w sercu odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów elektrycznych. Zaburzenie to może nie dawać żadnych objawów i zostać wykryte przypadkowo podczas badania EKG. Jakie są… 22.12.2020 4 min.
Milena Marchewka Kardiowersja elektryczna – co to jest, na czym polega, wskazania Kardiowersja elektryczna jest metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. Można przeprowadzać ją w trybie planowym lub pilnym, w stanie zagrożenia życia. Na czym polega kardiowersja elektryczna? Jak wygląda ten zabieg i czy jest… 18.12.2020 5 min.
Marta Chowaniec „Chodzenie bez obuwia to starożytny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku niewłaściwego krążenia krwi, zarówno nadciśnienia jak i niedociśnienia” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog "Uwolnij stopy! Wykorzystaj warunki, które daje nam przyroda i chodź po piasku, kamykach, trawie". O zaletach chodzeniach boso mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog. 07.09.2020 8 min.
Magdalena Bury Religa i Zembala znowu przy stole operacyjnym. Synowie poszli w ślady znanych ojców "Nasi ojcowie zmienili obraz polskiej chirurgii serca, tworząc nowoczesną specjalizację, której ramy wychodzą poza klasyczny nóż i szew. Dziś zespół Religa/Zembala pokazał siłę wzajemnej współpracy" - pisze Michał Zembala,… 05.08.2020 2 min.
Anna Jastrzębska Nadciśnienie białego fartucha to sygnał ostrzegawczy. Na czym polega i jak je rozpoznać? Nadciśnienie białego fartucha, czy też efekt białego fartucha może występować nawet u 20 proc. badanych osób. Na czym polega to zjawisko i jak je zdiagnozować? 20.07.2020 4 min.
Ewa Żuchowska Migotanie przedsionków – przyczyny, objawy i leczenie tej postaci arytmii Migotanie przedsionków należy do najczęściej diagnozowanych zaburzeń rytmu serca. Szacuje się, że z tą postacią arytmii boryka się blisko 12 milionów osób na całym świecie. Przy migotaniu przedsionków objawy mogą być… 03.06.2020 6 min.
Magdalena Bury Wielki sukces polskich kardiologów – defibrylator, który łączy się ze smartfonem pomoże zagrożonym zawałem Kardiolodzy z Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie - prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki - dokonali niezwykłego osiągnięcia. Po raz pierwszy w Polsce wszczepili… 28.05.2020 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Zabieg kardiologiczny przełożono z powodu pandemii? Wykorzystaj ten czas. Sprawdź, jak się do niego przygotować W związku z epidemią SARS-CoV-2 wiele planowych zabiegów medycznych zostało odroczonych. Warto wykorzystać dodatkowy czas i dobrze się przygotować - radzą eksperci. Dobra kontrola schorzeń przewlekłych, ciśnienia i wagi to… 30.04.2020 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Koronawirus w Polsce. Kardiolodzy apelują: chroń życie, NIE #zostańwdomu z zawałem – Hasło #zostańwdomu jest uzasadnione w przypadku populacji ogólnej, ale nie w przypadku pacjentów cierpiących z powodu różnych schorzeń kardiologicznych. W ostrym zawale serca czy ostrej zatorowości płucnej zwłoka w podjęciu… 20.04.2020 4 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Kardiolog sportowy: to nie jest czas na bicie rekordów i dokonywanie rewolucji w swoim życiu - Osoby, które wcześniej nie uprawiały żadnego sportu, teraz zaczęły intensywnie trenować. Może dlatego, że mają więcej czasu, a może dlatego, że chcą udowodnić sobie i innym, że jak przebiegną 10 km, to wirus im nie… 13.04.2020 5 min.
Magdalena Bury „Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony? Chorzy, którzy zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, są po przebytym zawale lub mają cukrzycę są zdecydowanie bardziej narażeni na śmierć z powodu koronawirusa niż pacjenci, którzy tych chorób nie mają. To jednak nie koniec… 31.03.2020 4 min.
Katarzyna Głuszak „Stabilne warunki pogodowe sprzyjają zdrowiu. A przechodzący chłodny front może powodować migotanie przedsionków”. Jak pogoda wpływa na nasze serce? „Wisielcza pogoda” - prawda czy mit? Czy rzeczywiście można czuć się gorzej, bo „źle zawiał wiatr”? Kardiolog wyjaśnia, jak pogoda może wpływać na nasze zdrowie. 03.02.2020 6 min.
Magdalena Bury Tadeusz Müller: 70 proc. Polaków nie uprawia sportu. Ci ludzie w połączeniu z zakwaszonym organizmem mają predyspozycje do nowotworów i do chorób układu krążenia - Nie jest wymagane, żeby to była dieta składająca się tylko i wyłącznie z ekologicznych warzyw. Mogą być też te tradycyjne. Są przecież takie bazarki, gdzie żywność nie jest z dużych targów przemysłowych, a od drobnych… 11.12.2019 10 min.
Urszula Gruszka Kobiecy zawał serca. HZ kontra mity #9 Zawał serca u kobiet występuje zazwyczaj po menopauzie, dlatego o serce należy dbać już w wieku młodzieńczym, za pomocą zdrowej diety i aktywności fizycznej. Ryzyko zawału związane jest z obniżeniem poziomu estrogenów,… 10.12.2019 3 min.
Magdalena Bury Zawał serca u młodych. „Jest groźniejszy dla kobiet. Wszystko przez objawy, które nie są charakterystyczne” – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog 28.08.2019 3 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Co papierosy robią z układem krążenia? Palenie papierosów to w Europie przyczyna co czwartego zgonu spowodowanego chorobą układu krążenia. Dlaczego papierosy zagrażają krążeniu i tym samym życiu? Czy bierni palacze również powinni się przejmować? I czy e-papieros… 09.07.2019 8 min.
Katarzyna Ogrodziec Kilka prostych patentów na poprawę krążenia. Twój organizm ci za nie podziękuje Dzięki nim krew w twoich żyłach popłynie raźniej. A razem z nią składniki odżywcze dotrą we wszystkie zakątki organizmu, który odwdzięczy się lepszym zdrowiem! Oto 5 patentów na poprawę krążenia. 25.05.2019 6 min.
Ewa Żuchowska Zapaść – przyczyny, objawy i leczenie stanu niedotlenienia mózgu wskutek ostrej niewydolności krążenia 22.05.2019 4 min.
Monika Wysocka Fakty i mity: Aspiryna zapobiega zawałowi serca Aspiryna zapobiega zawałowi serca. Prawda czy fałsz? 24.04.2019 3 min.
Emilia Kruszewska Czym zajmuje się kardiolog, jakie choroby leczy i kiedy należy się do niego zgłosić? 23.04.2019 4 min.
Marta Koton-Czarnecka Czy zawał serca to choroba głównie mężczyzn? Poznaj mity dotyczące chorób serca, szczególnie przed walentynkami Choroby serca i układu krążenia są plagą współczesnej cywilizacji. Związane jest to przede wszystkim ze współczesnym trybem życia i coraz większym odsetkiem osób z nadwagą i otyłością. Ale nie tylko. Mimo że są tak… 11.02.2019 6 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Zawał serca – EKG w diagnozie niedokrwienia mięśnia sercowego. Jak uniknąć powikłań? 29.10.2018 4 min.