Przejdź do treści

Sanepid wydał ostrzeżenie dla mieszkańców 16 miejscowości. „Woda w kranach może być zanieczyszczona”

Sanepid wydał ostrzeżenie dla mieszkańców 16 miejscowości. "Woda w kranach może być zanieczyszczona" / istock
Sanepid wydał ostrzeżenie dla mieszkańców 16 miejscowości. "Woda w kranach może być zanieczyszczona" / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach ostrzega mieszkańców 16 miejscowości w gminie Baranów, by unikali spożywania wody z kranu. Badanie wykazało mikrobiologiczne zanieczyszczenie w wodociągu.

Woda z kranu nie nadaje się do picia bez przegotowania

„W dniu 7 października 2022 r. stwierdzono warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi. Wodociąg zbiorowego zaopatrzenia Baranów zaopatruje w wodę ok. 3334 mieszkańców następujących miejscowości: Baranów, Czołna (część – z wyłączeniem posesji nr: 56-60, 62, 65, 68, 71, 73, 74), Dębczyna, Gródek, Huta, Karczunek, Klin, Kozioł, Łukawica, Łukawka, Motoga, Nowomichowska, Pogonów, Składów, Wola Czołnowska, Zagóźdź” – czytamy w oficjalnym komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Puławach.

W związku z tym Sanepid ostrzega mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości, by unikali spożywania wody z kranu, ponieważ badanie wykazało mikrobiologiczne zanieczyszczenie w wodociągu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Facebook / Paulina Górska

Zanieczyszczona woda w kranach

Sanepid wyjaśnia w komunikacie, że woda z kranu może być używana jedynie po wcześniejszym przegotowaniu. Woda do mycia zębów, kąpieli niemowląt i mycia naczyń oraz owoców i warzyw również wymaga przegotowania.

Wodę należy gotować przez co najmniej dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do wystygnięcia. Nieprzegotowana woda może być używana do codziennego mycia, prania i prac porządkowych.

Problem ma zostać rozwiązany chlorowaniem sieci. Zalecenie obowiązuje do momentu wydania kolejnego komunikatu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.