Przejdź do treści

Seksualny savoir vivre, czyli czego w łóżku robić nie wypada, a co jest w dobrym tonie. Podpowiada edukatorka seksualna

Seksualny savoir vivre, czyli czego w łóżku robić nie wypada, a co jest w dobrym tonie. Podpowiada edukatorka seksualna
Seksualny savoir vivre, czyli czego w łóżku robić nie wypada, a co jest w dobrym tonie. Podpowiada edukatorka seksualna/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zawstydzanie innych osób ze względu na ich doświadczenia lub ich brak, wygląd, upodobania czy orientację jest bardzo nieeleganckie” – zaznacza autorka profilu „WDŻ dla zaawansowanych”, dodając, że najbardziej seksowną umiejętnością jest komunikacja. Psycholożka szkolna i edukatorka seksualna wymienia zasady seksualnego savoir vivre’u, które każdy powinien znać.

Savoir-vivre a wychowanie do życia w rodzinie

„Wiecie, że temat savoir-vivre’u jest w podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie? A brzmi to tak: uczeń 'zna i stosuje zasady savoir-vivre’u zarówno wobec gości, jak i najbliższych członków rodziny’ oraz 'zna i stosuje zasady savoir-vivre’u w różnych sytuacjach społecznych’. Zawsze mnie to trochę bawi, bo znam swój stosunek do standardowego savoir-vivre’u. A jest on, nazwijmy to, sceptyczny” – pisze na swoim profilu na Instagramie Tosia z „WDŻ dla zaawansowanych”.

Jak dodaje psycholożka, owszem – są zasady, które faktycznie ułatwiają wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie (np. to, że najpierw się wychodzi, a potem wchodzi) albo takie, które pomagają dbać o relacje (np. niekorzystanie z telefonu podczas rozmowy). Jednak, jak podkreśla ekspertka, wiele z nich opiera się na hierarchii i stereotypach.

„A przecież dużo sensowniej jest np. przytrzymywać ludziom drzwi w zależności od ich potrzeb (np. gdy niosą ciężkie zakupy), a nie w zależności od ich płci” – zauważa.

A gdyby tak… zacząć stosować savoir vivre’u w łóżku? Autorka wpisu wylicza, jakie według niej zasady „dobrego wychowania” powinny obowiązywać w relacjach intymnych.

Popęd seksualny - jak zmienia się na przestrzeni lat? Wywiad z seksuologiem - dr Hanną Elżanowską

Seksualny savoir vivre

Jak zaznacza edukatorka seksualna, przede wszystkim podstawą każdej relacji, w szczególności kontaktu fizycznego, powinna być dobrowolność, a wręcz chęć.

„Sprawdzaj, czy wszyscy ją macie. Nie tylko przed, ale też w trakcie” – radzi Tosia z „WDŻ dla zaawansowanych”. „Dbanie o świadomą zgodę dotyczy także pozaseksualnych relacji. Nie zakładaj, że wszyscy chcą buziaka na powitanie albo że wszyscy chcą się przytulać, gdy im smutno. Pytaj o to” – dodaje.

A co z żartami na temat seksualności? Ekspertka podkreśla, że są one ryzykowne i lepiej decydować się na nie jedynie w wąskim, znanym i bardzo zaufanym gronie, w którym na pewno są mile widziane.

„W dobrym tonie jest dbanie o wasze wspólne zdrowie. Porozmawiajcie o antykoncepcji, zróbcie badania związane z infekcjami przenoszonymi drogą płciową” –  radzi Tosia, podkreślając, że to dotyczy także relacji z przeszłości.

Pisze też, że jeśli tylko zostanie stwierdzona u ciebie infekcja, koniecznie powinnaś od razu poinformować o tym wszystkie osoby, które powinny się przebadać.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, której nie można pominąć, gdy omawiamy seksualny savoir vivre – a mianowicie: dzieci. Często słyszałaś na pierwszej czy drugiej randce pytania o to, czy planujesz zostać mamą i kiedy? Według edukatorki to duży nietakt.

Pytania o plany związane z rodzicielstwem są bardzo osobiste, wymagają bliskiej relacji i sprzyjającego kontekstu. Nie komentuj cudzych decyzji w tym temacie ani nie formułuj swoich 'oczekiwań'” – podpowiada psycholożka.

Zawstydzanie innych osób ze względu na ich doświadczenia lub ich brak, wygląd, upodobania czy orientację jest bardzo nieeleganckie” – zaznacza na koniec Tosia, dodając, że najbardziej seksowną umiejętnością jest komunikacja. „Nie domyślaj się, nie oczekuj domyślania się – rozmawiajcie” – apeluje edukatorka.

WDŻ dla zaawansowanych

Instagramowy profil @wdz.dla.zaawansowanych prowadzony jest przez psycholożkę szkolną, edukatorkę seksualną i nauczycielkę – Tosię. „Chcę wspierać w dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach” – tak sama o sobie pisze. Konto na Instagramie, które prowadzi ekspertka, obserwuje już niemal 50 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: