Przejdź do treści

Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie

Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie
Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Splot ramienny to struktura nerwowa odpowiedzialna za prawidłowe działanie obręczy barkowej i rąk. Zespół ten jest jednym z najbardziej skomplikowanych w ludzkim organizmie i pełni w nim istotną rolę. Ze względu na specyficzne położenie nie jest podatny na kontuzje i przeciążenia. Warto jednak zadbać o jego funkcjonowanie, gdyż jego kontuzje mogą prowadzić do poważnego upośledzenia motoryki i funkcji czuciowych.

Splot ramienny – budowa

Splot ramienny (plexus brachialis) to swoisty „węzeł” nerwowy, który znajduje się u nasady ramienia. W jego skład wchodzi pięć nerwów, z czego jeden wychodzi z rdzenia kręgowego na wysokości pierwszego kręgu piersiowego, a pozostałe – na wysokości czterech ostatnich kręgów szyjnych. Splot ramienny to niezwykle skomplikowana struktura, gdyż nerwy, krzyżując się ze sobą tworzą osobne podzespoły:

  • pnie: górny, środkowy oraz dolny
  • po dwie gałęzie (górną i dolną) wychodzące z każdego z pni
  • pęczki zbudowane z krzyżujących się gałęzi: boczny, tylny oraz przyśrodkowy

Wychodzące z tego systemu pojedyncze nerwy biegną z jednej strony do klatki piersiowej oraz obręczy barkowej (są to nerwy krótkie nad- i podobojczykowe), zaś z drugiej odchodzą w stronę ramienia aż do dłoni (nerwy długie).

Jakie są najczęstsze urazy splotu ramiennego?

Sploty nerwowe z jednej strony są delikatnymi strukturami, które łatwo uszkodzić. Naturalnie jednak umiejscowione są tak, by dostęp do nich był jak najbardziej utrudniony. Właśnie w takim miejscu znajduje się splot ramienny – ze wszystkich stron otoczony jest ochraniającymi go mięśniami. Mięśnie amortyzują  lekkie wypadki, naciągnięcia, uderzenia i przeciążenia, a w przypadku skręceń czy zwichnięć stawu barkowego pozwalają na bardzo szybką regenerację splotu nerwowego

W gruncie rzeczy do uszkodzenia splotu ramiennego dochodzi najczęściej w poważnych wypadkach i kolizjach. Najbardziej narażeni są poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych oraz osoby uprawiające sporty kontaktowe. Niebezpieczne są przede wszystkim silne uderzenia lub złamania występujące w okolicach splotu ramiennego, gdyż istnieje spore ryzyko, że odłamki kości go uszkodzą.

Do najpoważniejszych kontuzji splotu ramiennego zaliczamy:

  • przerwanie nerwu
  • awulsje, czyli wyrwanie nerwu z rdzenia kręgowego

Objawy przeciążonego splotu ramiennego

Mikrourazy splotu ramiennego nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania, często bywają mylone z przemęczeniem, czy przeciążeniem mięśni. Nie zawsze też charakteryzują się silnie odczuwalnym bólem, który miałby sygnalizować coś złego. Symptomy, które możemy napotkać przy mniej poważnych urazach splotu ramiennego to:

  • lekkie, ale wyczuwalne zmniejszenie się czucia w kończynie
  • pogorszenie się chwytności dłoni
  • odrętwienie całej kończyny, także dłoni i palców
  • mrowienie
  • ból promieniujący do barku

Przyczyną tych objawów zwykle bywają uciski na splot ramienny w okolicach szyi. Problemem mogą być nieprawidłowości w budowie barku i obojczyka (nabyte lub wrodzone) lub wady kręgosłupa. Rzadko urazy te wynikają natomiast z bezpośredniego uszkodzenia nerwu.

Urazy splotu ramiennego – leczenie i konsekwencje

Leczenie lżejszych urazów splotu ramiennego polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny jego wystąpienia. Będzie to w pierwszej kolejności nieinwazyjne korygowanie postawy, a tylko w szczególnych sytuacjach konieczny będzie zabieg chirurgiczny. W takich wypadkach, po zastosowaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych i fizykoterapii, możliwa jest regeneracja nerwów i pełny powrót do zdrowia.

Współczesna medycyna nie zna natomiast skutecznych metod leczenia wyrwania nerwu z rdzenia kręgowego. Jest to niestety uraz nieodwracalny i prowadzi do porażenia nerwu, a w konsekwencji do utraty czucia w kończynie i jej paraliżu. Mniejsze zniszczenie pociąga za sobą zerwanie nerwu nieco dalej od kręgosłupa i w takich wypadkach pomóc może zabieg chirurgicznego połączenia nerwu. Choć jego skuteczność jest wysoka, to ryzyko niezregenerowania się tkanki nerwowej wciąż istnieje, a osiągnięcie pełnej sprawności po urazie może okazać się niemożliwe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.