Przejdź do treści

Sposoby na uczulenie na twarzy. Jak łagodzić alergię domowymi sposobami?

Część kobiecej twarzy, cała w krostach i wysypce.
Fot. cunaplus/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Uczulenie na twarzy może mieć różne przyczyny. Bardzo często pojawia się nagle w postaci czerwonych plam, kaszki, krostek lub swędzących pęcherzyków. Domowe sposoby mogą je złagodzić, jednak częste uczulenia powinny być konsultowane z lekarzem. Jak pozbyć się uczulenia na twarzy?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Uczulenie na twarzy objawia się w różnych formach w zależności od podłoża i alergenu, który odpowiada za jej powstanie. Może być również jedną z oznak rozwijającej się choroby, np. szkarlatyny. Uczulenie na twarzy można łagodzić domowymi sposobami, które przynoszą ulgę. Kiedy niewielkie uczulenie zaczyna zmieniać się w ostre stany zapalne, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Uczulenie na twarzy: przyczyny

Pojawiające się uczulenie na twarzy może przybierać różne formy. Jego postać uwarunkowana jest przyczyną. Najczęstszą postacią reakcji alergicznej są czerwone plamy, które powstają z początkowo drobnych wyprysków. Plamy przybierają na sile i zmieniają intensywność, w zależności od częstotliwości i stopnia kontaktu z alergenem.

Uczulenie na twarzy pod postacią kaszki głównie występuje na czole. To postać charakterystyczna dla uczulenia o podłożu pokarmowym.

Przyczyny nagłego uczulenia mogą być różne. Jest ono uwarunkowane czynnikami środowiskowymi, trybem życia i rzeczami, którymi się otaczamy. Coraz bardziej przetworzona żywność, duże ilości chemicznych substancji i konserwantów obecnych w produktach spożywczych i kosmetycznych, a do tego stres sprawiają, że układ odpornościowy człowieka nie radzi sobie z następującymi zmianami w otoczeniu. Staje się coraz bardziej wrażliwy i podatny na działanie alergenów. Pojawiające się więc na twarzy zmiany uczuleniowe to reakcja obronna organizmu, który zaczyna produkcję limfocytów. Uczulenie na twarzy najczęściej pojawia się:

  • w wyniku reakcji na produkty spożywcze – uczulenie na twarzy u dziecka może być spowodowane zjedzeniem nieumytych pryskanych owoców. Alergeny znajdują się również w zbożach i nabiale. Coraz bardziej powszechne uczulenie na gluten lub laktozę objawia się już w pierwszym roku życia. Uczulenie na twarzy niemowlaka może być właśnie reakcją obronną organizmu na podawane mleko lub kaszki. Uczulenie to zwykle objawia się charakterystyczną kaszką pojawiającą się na czole;
  • w wyniku reakcji na produkty kosmetyczne-chemiczne – zawarte w detergentach lub kosmetykach silne substancje drażniące lub zapachowe coraz częściej powodują reakcje alergiczne. Bardzo powszechne jest uczulenie na twarzy po kremie, które może objawiać się już w chwilę po jego aplikacji. Podobna reakcja może wystąpić po użyciu szamponu, balsamu, żelu myjącego. Często uczulenie na twarzy, rękach nogach i w okolicach intymnych może być spowodowane przez proszek do prania lub płyn do płukania.

Zobacz także

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

Leczenie uczulenia należy w pierwszej kolejności zacząć od obserwacji i próby eliminacji produktów, które mogą ją powodować. Ustalenie alergenu jest proste w przypadku kremów do twarzy, szamponów, detergentów, bowiem reakcja skórna pojawia się natychmiast po ich użyciu. Bardziej skomplikowaną kwestią są alergie o podłożu pokarmowym. Powodowane przez nie zmiany na twarzy mogą być doraźnie łagodzone domowymi sposobami, jednak sama geneza powstania choroby i jej ewentualny przebieg powinny być bezwzględnie konsultowane z lekarzem. Jak w domu nie narażać się na uczulenie na twarzy?

  • Prace domowe warto wykonywać w rękawiczkach.
  • Do czyszczenia powierzchni należy wybierać detergenty z przyjaznym i naturalnym składem.
  • Należy unikać kwiatów wzmagających reakcje alergiczne.
  • Do pielęgnacji twarzy i ciała używać łagodnych preparatów przeznaczonych do skóry wrażliwej i delikatnej, a nawet alergicznej.
  • Do mycia ciała, szczególnie małych dzieci i niemowlaków, wybierać preparaty o obojętnym pH, najlepiej emolienty.

Domowe sposoby na złagodzenie uczulenia na twarzy:

  • okłady z herbaty rumiankowej (choć coraz częściej okazuje się, że rumianek może u niektórych osób nasilić reakcję alergiczną);
  • okłady z rozmoczonych płatków owsianych;
  • maseczka z naturalnej glinki o działaniu antybakteryjnym;
  • parówka z dodatkiem olejku herbacianego.

Dobrym sposobem jest również sięgnięcie po maść na uczulenie na twarzy bez recepty, która złagodzi objawy i niweluje rumień lub wysypkę. Skutecznym preparatem jest hydrocort.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.