Przejdź do treści

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy przyjmowane w nadmiarze mogą wywołać chorobę?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy faktycznie mogą wywołać chorobę?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy faktycznie mogą wywołać chorobę? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Spotkałaś się z przekonaniem, że suplementy przyjmowane w nadmiarze lub bez wskazania mogą wywoływać choroby? Zastanawiasz się, czy to prawda? Argumenty przeciwników suplementów biorą pod lupę endokrynolożka i internistka lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz i dietetyczka Celina Kinicka.

W cyklu „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” obalamy mity na temat suplementów znalezione w internecie i mówimy, jakie są fakty. A to wszystko dzięki wiedzy najlepszych specjalistów z zakresu dietetyki, medycyny rodzinnej i farmacji, którzy współtworzą nasze teksty. W kolejnej, drugiej części cyklu zajmiemy się pytaniem, czy przyjmowanie suplementów może wywoływać choroby.

Suplementy mogą wywołać choroby?

Przeciwnicy suplementów diety uważają, że ich przyjmowanie może doprowadzić do zachorowania na różne, groźne dla życia choroby. Powołują się m.in. na badania, w których wykazano, że przyjmowanie ß-karotenu przez nałogowych palaczy może podwyższać ryzyko rozwoju raka płuc, a stosowanie suplementów z witaminą E przez mężczyzn po 55. roku życia podnosi o 17 proc. ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty.

Prawda jest taka, że dyskusja na temat suplementów jest zawsze bardzo spolaryzowana, a ich przeciwnicy ciągle powołują się na te same badania, powtarzając jedynie wyrywko ich wyniki. Co więcej, często nie podają, ile osób przebadano, czy jakie dokładnie preparaty przyjmowały.

– Z tymi badaniami jest tak, że ktoś po prostu wziął sobie na tapet konkretną substancję i przeprowadził badanie. Żeby można było stwierdzić związek pomiędzy przyjmowaniem suplementów a zachorowaniem na nowotwór czy inne poważne choroby, takich badań musiałoby powstać kilka, a nawet kilkanaście. A potem trzeba byłoby zrobić ich metaanalizę i na tej podstawie dopiero wysnuć wnioski. Bo z takich pojedynczych badań tak naprawdę niewiele wynika – podkreśla w rozmowie z Hello Zdrowie lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, endokrynolożka i internistka z Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie.

Ewa Wojciechowska

„Mało prawdopodobne”

O to, czy przyjmowanie suplementów może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, zapytaliśmy Celinę Kinicką, dietetyczkę z Centrum Medycznego Damiana.

Ekspertka podkreśla, że ilość witamin w suplementach diety może być co prawda większa niż w pożywieniu, ale i tak jest ona na tyle niewielka, że ich przedawkowanie, a co za tym idzie, pojawienie się skutków ubocznych jest bardzo mało prawdopodobne.

Witamina E jest silnym antyoksydantem, zatem ma działanie antynowotworowe. Dlatego mało prawdopodobne jest, żeby wywoływała nowotwór. Z kolei ß-karoten jest „bezpieczną” formą witaminy A, ponieważ może być w nią przekształcony, jeśli organizm uzna, że mu jej brakuje. Jeśli nie ma zapotrzebowania na tę witaminę, to ß-karoten pozostaje w postaci nieaktywnej. Ciężko więc żeby nam zaszkodził – wyjaśnia Kinicka.

Na to zwróć uwagę

Dietetyczka zaznacza, że warto wybierać suplementy z głową, bo nie od dziś wiadomo, że suplement suplementowi nierówny. Warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Zawsze sprawdzajmy źródło pochodzenia suplementów.
  2. Zwróćmy uwagę, czy produkt, który przyjmujemy, nie przekracza znacząco dziennej zalecanej dawki.
  3. Dobrze, jeśli suplement ma certyfikat od wiarygodnej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka.

Pamiętamy, że suplementy mają za zadanie uzupełniać niedobory w naszej diecie i dostarczać witamin, minerałów czy związków odżywczych, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć z pożywienia. Podstawą więc powinien być zdrowy styl życia, a suplementacja to jego dopełnienie.

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące suplementów diety, napisz do mnie. Możesz też zaproponować kolejne tematy, które będą częścią serii „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” . Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc! 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak selen i cynk działają na potencję i libido?

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Johimbina – jak działa na organizm i kto może ją stosować?

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? W te święta mądrze zainwestuj… w jej odporność!

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”

Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

„Ludzie wciąż nie chcą wiedzieć, gdzie znajduje się schron przeciwrakowy” – mówi Anna Bimer, autorka książki „Rak time”

Jane Fonda poinformowała o swojej chorobie. „Rak jest nauczycielem. Zwracam uwagę na lekcje, które mi daje”

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji