Przejdź do treści

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

Rak kości – objawy i przyczyny
Rak kości – objawy i przyczyny / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rak kości daje objawy na późnym etapie. Co więcej, bardzo często występują one jako przerzuty, a nie jako pierwotny guz. Pierwotnym ogniskiem są zazwyczaj prostata, nerki, tarczyca, żołądek oraz rak sutka. Co powinno zaniepokoić?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Jacek Podstolski

lekarz

Przy raku kości objawy uzależnione są od typu nowotworu. Wspólnym ich symptomem jest charakterystyczny ból kości nasilający się w nocy podczas snu. Objawy raka kości nierzadko mylone są z reumatyzmem. Przy zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do złamań.

Rodzaje guzów i ich objawy

Pierwotne zmiany w kościach zwane są zwyczajowo mięsakami. Mięsak kości objawia się zniekształceniem kończyny przez rozwijający się guz oraz bólem głównie w pozycji leżącej w nocy. Mięsaki wywodzą się z tkanek budujących kości, tj. kostnej i chrzęstnej. Trudnym w diagnozie rodzajem raka jest nowotwór kości ogonowej, którego objawy mogą być mylone z hemoroidami. Wśród mięsaków kości wyróżnia się:

  • kostniakomięsak – występuje najczęściej albo u ludzi młodych (do 30. roku życia) albo po 60. roku życia,
  • chrzęstniakomięsak – diagnozuje się z równą częstotliwością u kobiet, jak i mężczyzn,
  • mięsak Ewinga – dotyka głównie dzieci do 15 lat, w szczególności chłopców.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „jakie są objawy raka kości?”, ponieważ początkowo nowotwór nie daje żadnych objawów. Niepokój wzbudzać może charakterystyczny ból w stawach pojawiający się przede wszystkim w nocy. Zarys kończyny może ulec zniekształceniu przez guz lub obrzęk. Innym objawem nowotworu kości jest stan gorączkowy, przykurcze, rozwijający się stan zapalny oraz zmniejszenie sprawności zaatakowanej kończyny. Nierzadko następuje również szybka utrata masy ciała oraz niedokrwistość.

Nowotwór kości może objawiać się również przerzutami, na co wskazuje silny ból lekooporny kości, zwiększenie poziomu wapnia we krwi, ucisk na rdzeń kręgowy oraz złamania o cechach patologicznych. Szkliwiak z kolei jest miejscowo złośliwym nowotworem kości, który pojawia się z podobną częstotliwością u obu płci. Jako jedyny z raków kości widoczny jest na szyi lub twarzy. Chory skarży się na silne bóle występujące w okolicy zatok oraz bóle zębów. Na szczęście szkliwiak rokuje całkiem dobrze, a jego leczenie wiąże się z dużą skutecznością.

Przyczyny raka kości

Przyczynami nowotworów kości nie są urazy mechaniczne czy częste złamania w wieku młodzieńczym. Stwierdzono, że ryzyko zwiększa się w pod wpływem określonych czynników, takich jak:

  • wiek (okres młodzieńczy i po 50. roku życia),
  • wysoki wzrost,
  • płeć męska,
  • przebyta radioterapia w przeszłości,
  • współwystępujące nowotwory tkanek chrzęstnej i kostnej,
  • zespół Blooma,
  • zespół Wernera,
  • zespół Li-Fraumeniego,
  • retinoblastoma występująca w najbliższej rodzinie.
Kobieta w stroju sportowym

Diagnoza i leczenie nowotworów kości

Przy nowotworze kości objawy nie mogą być ignorowane. Diagnostyka jakiegokolwiek rodzaju nowotworu kości nie należy do prostych i wielu lekarzy miewa z tym problem. Wykrycie nowotworu kości na wczesnym etapie rozwoju jest niezwykle rzadkie i raczej przypadkowe. Niestety, w większości przypadków raka kości wykrywa się już na bardzo zaawansowanym etapie.

Lekarz, po zebraniu wywiadu podmiotowego z pacjentem, powinien skierować go na badania rentgenowskie (RTG). Ponadto pomocne w diagnostyce są badania histopatologiczne polegające na analizie materiału biologicznego pobranego z chorego miejsca. Aby jednak upewnić się co do otrzymanych wyników, zleca się wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Ma to na celu ocenę złośliwości raka i zaplanowanie indywidualnego leczenia. Obecność przerzutów stwierdza się także przy pomocy pozytonowej tomografii transmisyjnej (PET) lub scyntygrafii kości.

Radykalne leczenie jest najczęstszym wyborem lekarzy w przypadku nowotworu kości. W pierwszym kroku należy usunąć ognisko chorobowe. Następnie stosuje się terapię skojarzoną, łączącą chemio- i radioterapię. Zaawansowane metody terapii zwykle nie powodują konieczności amputacji kończyny. Głównym celem medyków po leczeniu jest także skuteczna rehabilitacja, której celem jest usprawnienie chorej kończyny.

Jakie są rokowania raka kości?

Jak długo żyją osoby ze zdiagnozowanym rakiem kości? Wszystko zależy od stadium rozwoju choroby, stanu zdrowia i wieku chorego. W przypadku gdy rak kości jest konsekwencją naciekania innego nowotworu, rokowania nie są pomyślne.

Jednakże pierwotny rak kości rokuje znacznie lepiej i u ponad 60 proc. chorych istnieje szansa na przeżycie okresu pięciu lat. W większości przypadków lekarzom udaje się zapewnić swoim pacjentom pełną remisję.

Najnowsze w naszym serwisie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.