Przejdź do treści

LDH – jakie są normy badania i co oznacza wysoki poziom?

Krew pobrana do fiolki do badania LDH
LDH – jakie są normy badania i co oznacza wysoki poziom?/ Fot. Shawn Hempel / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
Kobieta w maseczce ochronnej
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
Kresa biała – anatomia. Rozstęp i przepuklina kresy białej
Nastolatka siedzi na rampie
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć

LDH, a inaczej dehydrogenaza mleczanowa, to enzym znajdujący się w cytoplazmie komórek ludzkiego organizmu. Jego podwyższony poziom we krwi może oznaczać szereg schorzeń, bywa również markerem nowotworowym. Kiedy należy wykonać badanie LDH i jak odczytać wyniki?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Co to jest LDH?

LDH, czyli dehydrogenaza mleczanowa, to enzym znajdujący się w cytoplazmie wszystkich komórek ludzkiego organizmu i zaangażowany w proces przekształcania glukozy. Może mieć różne izoformy (formy strukturalne), które są szczególnie aktywne w:

 • sercu,
 • nerkach,
 • płucach,
 • wątrobie,
 • mózgu
 • komórkach nowotworowych.

Gdy dochodzi do uszkodzenia komórek, dehydrogenaza mleczanowa uwalnia się z ich wnętrza – ta reakcja sprawia, że wzrasta jej stężenie i aktywność we krwi. Jej badanie jest pomocne w wykryciu przyczyny i lokalizacji uszkodzenia tkanek.

Rodzaje dehydrogenazy mleczanowej

Izoenzymy LDH zlokalizowane są w różnych obszarach ludzkiego organizmu i różnią się budową oraz niektórymi parametrami, np. ruchliwością w badaniu elektroforetycznym. W zależności od miejsca występowania danej izoformy można wyróżnić kilka rodzajów dehydrogenazy mleczanowej:

 • LDH1 i 2 – serce,
 • LDH3 – płuca,
 • LDH4 – trzustka, nerki, łożysko,
 • LDH5 – mięśnie szkieletowe i wątroba.

Na czym polega badanie LDH?

Badanie LDH z krwi jest to niezbędne narzędzie diagnostyczne w przypadku rozpoznania niektórych chorób, szczególnie jeśli oznaczenie wykonuje się razem z badaniem aminotransferazy asparaginianowej. Test LDH jest wykonywany m.in. w diagnostyce: 

 • chorób nowotworowych,
 • anemii,
 • ostrego zapalenia trzustki,
 • upośledzeń funkcjonowania dróg żółciowych.

Ten cytoplazmatyczny enzym zaangażowany jest w proces przekształcania glukozy. W warunkach uszkodzenia lub obumarcia komórek LDH przechodzi do surowicy. Dehydrogenaza mleczanowa podwyższona może świadczyć o:

Wyniki takich badań nie są jednoznaczne, gdyż ich interpretacja wymaga wiedzy i doświadczenia analityka. Nie zawsze bowiem wysokie LDH może świadczyć o anemii i przy pojawieniu się przypuszczenia o chorobie wątroby czy nowotworze warto wiedzieć, gdzie znajdują się różne izoformy LDH.

Test LDH jest badaniem krwi (niewykonywanym w ramach morfologii). Próbka krwi pobierana jest poprzez nakłucie z żyły łokciowej. Nie potrzeba do tego żadnego specjalnego przygotowania. Do wykonania badania nie ma przeciwwskazań.

Cena oznaczenia LDH uzależniona jest od laboratorium, które wykonuje usługę. Można ją sprawdzić na stronie internetowej placówki.

Koenzym Q10 – nie tylko na zmarszczki

Wskazania do badania LDH

Kto powinien wykonać badania w kierunku oznaczenia ilości LDH? Lekarze przekonują, że każdy, kto doświadcza objawów ze strony:

Badanie jest zalecane również osobom z podejrzeniem niektórych nowotworów. 

Badanie LDH – normy laboratoryjne

Normy dehydrogenazy mleczanowej różnią się w zależności od wieku pacjenta. Wynik wskazujący na LDH podwyższone jest całkowicie normalne u noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia.Poza wskazaniem na niektóre schorzenia, przyczyny podwyższonego LDH to również:

 • spożycie niektórych leków (w tym aspiryny),
 • zażywanie narkotyków,
 • przedawkowanie alkoholu.

Podwyższone LDH może wystąpić krótko po wykonaniu intensywnego treningu fizycznego oraz u kobiet w ciąży. Należy o tym pamiętać przy oddawaniu krwi do badania.

U zdrowej osoby prawidłowy poziom dehydrogenazy mleczanowej wynosi między 120 a 240 U/l (w zależności od laboratorium). Normy LDH u dzieci są bardziej zróżnicowane – inne dla poszczególnych grup wiekowych:

 • u noworodków poprawny wynik wynosi od 135 do 750 U/l,
 • u dzieci do roku norma LDH mieści się w zakresie od 180 do 435 U/l, 
 • badanie LDH u dziecka pomiędzy 1 a 6 rokiem życia powinno wskazać wynik od 160 do 370 U/l,
 • między 7 a 17 rokiem życia wyniki LDH powinny wskazywać od 105 do 293 U/l.

Podwyższone LDH występuje u młodszych dzieci.  Z wiekiem poziom dehydrogenazy mleczanowej znacznie się obniża. 

Wysoki poziom LDH – o czym świadczy?

Wysoka dehydrogenaza mleczanowa może być związana z występowaniem stanu chorobowego praktycznie każdego narządu ludzkiego organizmu. Podwyższone LDH kojarzone jest przede wszystkim z martwicą oraz znacznym niedoborem niektórych witamin, w tym B12 oraz kwasu foliowego. Poziom enzymu rośnie znacznie w ciągu pierwszej doby po zawale i może utrzymać się na tym poziomie do ponad tygodnia. Wzmożona aktywność dehydrogenazy mleczanowej może być również objawem:

 • udaru mózgu,
 • dystrofii,
 • chorób wątroby, 
 • nosicielstwa wirusa HIV.

Wysokie LDH może także stanowić marker nowotworowy (markery nowotworowe to specyficzne substancje, których obecność lub podwyższony poziom w organizmie sugeruje chorobę). Oznaczenie poziomu LDH jest wykonywane w przypadku chorób cechujących się dużą złośliwością, takich jak:

Nie jest to pomyślny wskaźnik, gdyż najczęściej koreluje z gorszym rokowaniem choroby. W przypadku długotrwałego leczenia nowotworów wysokie LDH może wskazywać na nawrót choroby. U osób mających wysoką liczbę płytek krwi poziom dehydrogenazy mleczanowej może być nieco zawyżony. Dlatego tak ważne jest wykluczenie wszystkich czynników mogących przełożyć się na wynik, a niebędących stanem patologicznym.

W przypadku diagnozy chorób trzustki alarmujący poziom może być wynikiem ostrego lub wirusowego zapalenia tego organu i wynosić ponad 600 j.m/l. Natomiast jeżeli stosunek LDH do innego enzymu AST (aminotransferazy alaninowej) jest większy niż 5, lekarz może podejrzewać żółtaczkę spowodowaną rozpadem erytrocytów (czerwonych krwinek).

Co ciekawe, LDH poniżej normy występuje także u osób, które przyjmują duże dawki witaminy C. Niski poziom LDH nie wiąże się jednak z występowaniem poważnych chorób i nie stwarza takiego ryzyka.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Grasica – gdzie jest i jakie pełni funcje? Choroby grasicy

Kobieta

„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska

Rak szyjki macicy / Istockphoto

3,2 tys. – tyle kobiet co roku w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. „Pierwsza reakcja na diagnozę? Niedowierzanie, strach, zaprzeczenie…” – mówi dr Robert Jach, ginekolog-onkolog

Top 10 produktów chroniących przed rakiem

Kobieta

Jesteś w trakcie chemioterapii i masz problemy z pamięcią i koncentracją? Psychoonkolożka wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić

Kobieta robi ciasto w kuchni

Masz czarne akcesoria kuchenne? Lepiej z nich nie korzystaj! Ostrzega Mama Chemik

Suchość pochwy – problem kobiet z niskim poziomem estrogenów. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Jaglany detoks – oczyść swój organizm szybko i bezpiecznie

szczepionka przeciw COVID-19

Czy pacjenci z nowotworami powinni zaszczepić się przeciw COVID-19? Głos zabrało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

Zespół Fanconiego

Zespół Fanconiego – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Ropień mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Joanna Głowala z córką Oliwią

„Razem z innymi rodzicami onkodzieci czasem mówimy, że wspólnie walczyliśmy na wojnie. Teraz cieszę się czasem pokoju” – mówi Joanna Karska-Głowala

kobieta trzymająca rękę na dekolcie

USG grasicy – co wykrywa, wskazania, przygotowanie do badania

Polip endometrialny – objawy, skutki, diagnostyka i leczenie

Tomografia komputerowa serca – jak wygląda? Wskazania, cena

Szpital

Lek. Bartosz Fiałek: Szpitalny oddział ratunkowy jest miejscem, do którego zgłaszamy się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Nie w celu diagnostyki

Neurofibromatoza – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Pletyzmografia – rodzaje, wskazania, przygotowanie do badania

Choroba popromienna – przyczyny, objawy, leczenie

Po jakim czasie wykonać test na HIV od ekspozycji na zakażenie? Rodzaje testów na HIV

Nowotwory jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Odynofagia – objawy towarzyszące, przyczyny, badania, leczenie

Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?