Przejdź do treści

Szczepienia w aptekach? Co na to krajowy konsultant?

Kobieta w aptece rozmawia z farmaceutą
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po szczepienia do apteki? Pojawił się taki pomysł. Rządowy dokument dotyczący zdrowia zakładał, że szczepienia ochronne mogą być wykonywane przez farmaceutów. Co na to krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa?

6 listopada Rada Ministrów przyjęła dokument „Polityka Lekowa Państwa 2018–2022”. Dokument określa priorytety działań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022.  Zawiera także propozycję nadania uprawnień magistrom farmacji do wykonywania niektórych szczepień ochronnych. Konsultant krajowy w dz. pielęgniarstwa, dr hab. Maria Kózka, wyraziła sprzeciw: „magister farmacji nie jest przygotowany do udzielania tych świadczeń”.

Konsultant krajowy w dz. pielęgniarstwa, dr hab. Maria Kózka, wyraziła swoje stanowisko w sprawie nadania uprawień magistrom farmacji do wykonywania niektórych szczepień ochronnych ujętych w założeniach Ministerstwa Zdrowia „Polityka lekowa państwa na lata 2018-2021”. – W mojej opinii zgłoszona propozycja nie ma podstaw  merytorycznych  i  prawnych., odpowiada dr Kózka.

 

Kto może szczepić?

Od dnia 1 stycznia 2016 roku uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych są osoby, które:
– odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej,
– lub posiadają co najmniej sześciomiesięczną praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.

Osoby, które nie są uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych, powinny przejść kurs lub szkolenie, które będą uprawniać je do wykonywania szczepień.

Uprawnienia farmaceuty

Mgr farmacji w cyklu kształcenia nie jest merytorycznie przygotowany do wykonywania szczepień ochronnych.

Zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia na kierunku farmacja określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 roku w sprawie w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa [Dz. U. z 2012, poz.631, zał.28] absolwenci posiadają wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych, a także są przygotowani do pełnienia roli gwaranta jakości produktów leczniczych oraz bezpieczeństwa i skuteczności farmakoterapii w ramach systemu opieki zdrowotnej.

Czy uważasz, że szczepienia w aptekach to dobry pomysł?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

O tym, że szczepienia w aptekach to nie żaden wymysł mogą świadczyć przykłady z kilku krajów. Amerykańskie Towarzystwo Farmaceutyczne organizuje szkolenia dla farmaceutów, a zaszczepić można się w aptekach we wszystkich 50 stanach.W raporcie Naczelnej Rady Aptekarskiej opracowanym przez Departament Spraw Zagranicznych, średnio jedna trzecia szczepień przeciwko grypie czy pneumokokom w USA wykonywana jest w aptekach.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Jędrzejczak, popiera zaproponowaną zmianę. W rozmowie z portalem rynekaptek.pl sprzyja takiemu rozwiązaniu, gdyż „wielu polskich farmaceutów jest przeszkolonych w tej kwestii i daliby sobie świetnie radę”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.