Przejdź do treści

Szybki test na endometriozę dostępny już od przyszłego tygodnia. „Nadzieja na wcześniejsze diagnozy”

Pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet cierpiących na endometriozę
Pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet cierpiących na endometriozę / Źródło: Adobre Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet cierpiących na endometriozę właśnie wchodzi do laboratoriów, a w przyszłym tygodniu trafi do gabinetów ginekologicznych. Opracował go zespół naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Test ma w znacznym stopniu przyspieszyć diagnozę, która do tej pory trwała latami.

Przełom w diagnozowaniu endometriozy

1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią 3 mln Polek. Czas, w jakim pacjentka ostatecznie dowiaduje się o swojej chorobie, to średnio 7, a niekiedy nawet 10 lat. Bo endometrioza to podstępna choroba, która jest trudna do diagnozowania. Do tej pory przyczyną problemów ze zdiagnozowaniem jej był brak testów dających jednoznaczny i szybki wynik. Diagnostyka odbywała się na podstawie ginekologicznego badania USG.

„Jednak na jego podstawie można tylko domniemywać, że pacjentka choruje na endometriozę. Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie kosztownego zabiegu laparoskopowego, polegającego na operacyjnym pobraniu wycinka zmian o charakterze endometriozy, a następnie jego badaniu histopatologicznym. Wysoka cena zabiegu hamuje jednak dostęp wielu kobietom do tego badania diagnostycznego” — czytamy w poście opublikowanym na facebookowym profilu WUM.

„Nadzieja na wcześniejsze diagnozy”

Sytuacja kobiet chorujących na endometriozę może już za kilka dni ulec zmianie. EndroRNA to pierwszy na świecie test umożliwiający szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy. Test został opracowany przez zespół naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Jacek Malejczyk oraz dr Ilona Kalaszczyńska z WUM dokonali odkrycia, że u kobiet cierpiących na endometriozę statystycznie istotnie podwyższona jest ekspresja mRNA – genu FUT4.

Test wynaleziony przez Polaków wykrywa ekspresję tego enzymu. Sposób pobrania materiału do badania przypomina cytologię. Z tą różnicą, że wymaz pobierany nie jest z dolnego odcinka szyjki macicy (jak w przypadku cytologii), a z wnętrza macicy. Badanie trwa dosłownie kilka minut i wykonuje je lekarz ginekolog.

Testy na endometriozę zostały opatentowane w różnych innych krajach, ale żaden z nich nie ma takiej czułości jak nasz. Ponad 95 procent” – opowiada prof. Ewa Barcz w rozmowie dla „Faktów TVN”.

W Polsce test będzie dostępny od przyszłego tygodnia w prywatnych gabinetach ginekologicznych. Szacuje się, że będzie kosztował ok. 2 tys. zł.

„Czynimy starania, żeby cały czas uzupełniać dane kliniczne i żebyśmy mieli jak największą, jak najszerszą wiedzę na temat testu, która będzie wystarczająca do tego, żeby taki test objąć procedurą refundacyjną” – wyjaśnia dr Ilona Kalaszczyńska w rozmowie z reporterką TVN.

dr n. med. Tomasz Songin

Endometrioza – bolesna przypadłość kobiet

Endometrioza to przewlekła choroba, która charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy, m.in. w: jajnikach, jamie otrzewnej, ścianie pęcherza moczowego lub końcowego odcinka jelita grubego, a także, dużo rzadziej, na powierzchni przepony czy nawet w opłucnej.

W wyniku choroby tworzą się guzy, nacieki i zrosty, co powoduje nie tylko uciążliwe dolegliwości bólowe, ale również często zmniejszoną płodność, a w konsekwencji wpływa także na zdrowie psychiczne i ogólną jakość życia.

Zespół objawów może być bardzo zróżnicowany i zazwyczaj jest uzależniony od lokalizacji zmian. Do typowych dolegliwości, które mogą wskazywać na endometriozę, zalicza się m.in. niezwykle bolesne miesiączki czy przewlekły ból w okolicy podbrzusza.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maria Janczewska

Maria Janczewska przeszła operację, na którą czekała 10 lat. „Byłam lekceważona przez lekarzy”

„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

Po czym rozpoznać wzmożone napięcie mięśni dna miednicy? Tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie"/ fot. Adobe Stock

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie”

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Powstał pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę! Stworzyli go naukowcy WUM

Powstał pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę! Stworzyli go Polacy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Co suplementować przy endometriozie? Radzi dietetyczka Iwona Pasieczna

Co suplementować przy endometriozie? Radzi dietetyczka Iwona Pasieczna

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi choruje na endometriozę. „Odczuwałam, jakby moje ciało po kolei się rozpadało. Myślałam, że umieram”

Półka z lekami w aptece

Brakuje leku używanego w terapii raka piersi, endometriozy i prostaty

Endometrioza to bolesna, ale i kosztowna choroba / istock

Paragony grozy endometriozy. Martwicie się, ile zapłacicie za rybkę nad Bałtykiem? Spójrzcie na paragony, które zebrała EndoMama

Ból w barku a endometrioza / gettyimages

Podczas miesiączki zmagała się z rozdzierającym bólem barku. Diagnoza zajęła lekarzom 25 lat

Kayla Itsines

Kayla Itsines: „Jedna na dziewięć kobiet ma endometriozę – a ja jestem jedną z nich”

Kobieta

Cierpisz na endometriozę? Michał Kot wyjaśnia, jak sobie pomóc, by zredukować ból

Kobieta z bólem ręki

Ból barku u chorujących na endometriozę? Pani Fizjotrener: nie wydaje ci się!

Hanna Lis

Hanna Lis o endometriozie. „To, że zaszłam w ciążę, zakrawa na cud”

Mary Komasa

„Chciałam za wszelką cenę pokazać, że ta choroba nie przejęła mojego życia, że nie ona dyktuje tu warunki” – mówi Mary Komasa, endowojowniczka

Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu

Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu. „Będą mi przypominały o mojej walce z endometriozą”

Kobieta po 30. z aparatem ortodontycznym na zębach /fot. Adobe Stock

Aparat ortodontyczny w wieku 30+? Ekspertka: „Kompleksowe leczenie u osób dorosłych bywa skomplikowane. Ale warto”