Dyskopatia

Obecnie co trzecia osoba w społeczeństwie prowadzi siedzący tryb życia. Konsekwencją jest większa podatność kręgosłupa na urazy. Dyskopatia jest jednym z nich. Leczenie urazu nie jest długie, lecz mało komfortowe ze względu na silne dolegliwości bólowe.

O dyskopatii mówi się, że jest początkiem zwyrodnieniowej choroby kręgosłupa. Nieleczona, może prowadzić do paraliżu lub utraty czucia w kończynach. Jest także bardzo bolesna. Leczenie dyskopatii polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W stanach ostrych dyskopatia wymaga operacji.

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego, wypukliną lub przepukliną jądra miażdżystego. Określana jest tak ze względu na proces wysuwania się pierścienia włóknistego z przestrzeni międzykręgowych. Chory odczuwa wtedy pierwsze dolegliwości. Czasem następuje ucisk na rdzeń kręgowy lub inne części kanału kręgowego, czego konsekwencją są objawy neurologiczne. Nie jest to schorzenie całkowicie wyleczalne. Dzięki farmakoterapii i rehabilitacji można jedynie spowolnić proces chorobowy.

Przyczyny wypadania krążka międzykręgowego. Pierwsze objawy

Dyskopatia może być efektem urazu, choć za jej główną przyczynę uważa się niewłaściwy tryb życia. We wczesnym stadium choroba nie powoduje dolegliwości, dlatego grono osób nie wie nawet, że choruje. Pierwsze poważniejsze objawy dyskopatii pojawiają się później, gdy chory ma trudności z usiedzeniem w jednej pozycji i towarzyszy mu ból.

W momencie pojawienia się ucisku na rdzeń odczuwa się mrowienie, drętwienie kończyn i zaburzenia czucia. Dolegliwości tego typu powinny być sygnałem o konieczności pilnej wizyty u neurologa lub neurochirurga. Zlekceważenie objawów może skutkować niedowładem lub całkowitym paraliżem.

Rodzaje dyskopatii

W zależności od lokalizacji, w której występuje dyskopatia, wyróżnia się następujące jej  rodzaje:

 • Dyskopatia szyjna – najczęstsza wśród społeczeństwa. Wypukliny umiejscawiają się w odcinku szyjnym kręgosłupa, obejmując stanem zapalnym dyski C (np. dyskopatia C5–C6) Jest to zmora wśród osób pracujących przy komputerach. Winna jest temu wymuszona pozycja ciała. Objawy to omdlenia, ograniczona ruchomość szyi lub częste nudności.
 • Dyskopatia lędźwiowa – choruje odcinek lędźwiowy kręgosłupa, określany literami L (np. dyskopatia L4–L5) Prawdopodobnie problem jest spowodowany niewłaściwą postawą, brakiem ruchu i koniecznością pozostawania w jednej pozycji przez długi czas. Towarzyszą mu duże dolegliwości bólowe, także w odcinku krzyżowym. Mówi się wtedy o dyskopatii lędźwiowo-krzyżowej (np. dyskopatia L5–S1).
 • Dyskopatia piersiowa – jest rzadko spotykaną postacią dyskopatii. Nieleczona, może doprowadzić do ciężkich powikłań.

Czasem niedyspozycja dotyczy wielu krążków. Używa się wtedy terminu „dyskopatia wielopoziomowa”.

Zobacz także: Dyskopatia kręgosłupa – jak radzić sobie z chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych?

Leczenie dyskopatii

W leczeniu objawów dyskopatii podstawą jest farmakoterapia. Stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, głównie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ich zadaniem jest zniwelowanie stanu zapalnego. Leków tego typu nie można nadużywać. Długa terapia nimi może doprowadzić do uszkodzeń wątroby.

Terapią pomocniczą w schorzeniach kręgosłupa jest rehabilitacja. Zaleca się wtedy ćwiczenia rozluźniające. Seria to zwykle 10 zabiegów wykonanych pod opieką fizjoterapeuty. By zapobiec nawrotom dyskopatii, ćwiczenia kontynuuje się w domu. Dobór formy aktywności jest niezwykle ważny i zależny od lokalizacji zwyrodnienia. Ćwiczenia na dyskopatię powinny być starannie dobrane po to, by sobie bardziej, a nie zaszkodzić.

W stanach ostrych dyskopatii wskazane jest leczenie neurochirurgiczne. Operację dyskopatii przeprowadza się w ostateczności, gdy chory uskarża się na silny ból. Pacjent przebywa w szpitalu kilka dni, nosząc gorset usztywniający. Po jego zdjęciu jest poddawany rehabilitacji. Na czas rekonwalescencji wystawiane jest zwolnienie lekarskie.

Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej?

Kluczowym elementem w leczeniu dyskopatii jest zmiana nawyków w codziennym życiu. Jest to istotne zwłaszcza przy dyskopatii lędźwiowej, w której główną rolę odgrywa właściwa postawa. Dlatego też należy przestrzegać kilku zasad:

 • Nie należy nosić zakupów w jednej ręce. Ich ciężar lepiej rozłożyć na dwie strony.
 • Lepiej pochylać się do przodu na wyprostowanych nogach.
 • Należy podnosić się powoli, nigdy gwałtownie.
 • Unikać garbienia się.
 • Wykonywać ćwiczenia rozluźniające i rozciągające według zaleceń fizjoterapeuty.
 • Spać powinno się w pozycji na plecach, na wysokiej poduszce.

W przypadku zwyrodnień kręgosłupa absolutnie nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Sport jest wręcz wskazany. Bieganie albo spacery nie są przeciwwskazaniem przy dyskopatii.

Zobacz także: Dyskopatia lędźwiowa – bezpieczne i skuteczne ćwiczenia na ból kręgosłupa

Bibliografia:

 1. Schorzenia i urazy kręgosłupa – prof.dr.hab.n.med J.Kiwerski, dr.n.med. M.Kowalski, dr.n.med. M.Krasuski; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997
 2. Neurochirurgia – M.Schirmer, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 1998 wyd.1

Najnowsze