4 min.
Krioterapia – co to jest, przeciwwskazania, przygotowanie

Krioterapia - co to jest, przeciwwskazania, przygotowanie Pexels.com
Najnowsze
01.03.2021
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
01.03.2021
Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek
01.03.2021
Nowy wirus, bliski krewny SARS-CoV-2, znaleziony w lodówce. Próbka przeleżała tam…10 lat
01.03.2021
Czym skutkuje zbyt wczesne odpieluchowie dziecka? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
01.03.2021
600 tysięcy szczepionek dotrze do Polski. To preparaty dwóch koncernów farmaceutycznych
Krioterapia, czyli zabieg leczenia zimnem zyskuje sobie w Polsce coraz większą popularność. Sprawdza się w walce ze stanami zapalnymi i eliminuje rozmaite dolegliwości bólowe. Dzięki niej krew w żyłach krąży cztery razy szybciej! Co to jest krioterapia? Na czym polega? Kiedy warto z niej skorzystać? Jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu?
Spis treści
Krioterapia – co to jest?
Krioterapia to bardzo stara metoda leczenia polegająca na oddziaływaniu na ciało zimnem miejscowo lub na całej jego powierzchni. Temperatura stosowana w krioterapii osiąga od -110 do – 160 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że uruchamiane są naturalne funkcje obronne organizmu, może się on w krótkim czasie zregenerować. Krioterapia jest zalecana szczególnie osobom, które mają problemy reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, leczą oparzenia lub chcą pozbyć się żylaków. Korzystają z niej także osoby aktywne fizycznie oraz zawodowi sportowcy.
Krioterapia – wskazania do zabiegu
Dobroczynny wpływ niskich temperatur jest wskazany przy rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych. Oto przypadłości, które m.in. można leczyć za pomocą krioterapii:
- ostre i przewlekłe choroby stawów,
- zespół bólowy kręgosłupa,
- stwardnienie rozsiane,
- zespół bolesnego barku,
- choroby reumatyczne tkanek miękkich,
- zwichnięcia,
- przykurcze stawów,
- choroby zwyrodnieniowe,
- objawy menopauzy,
- depresja/nerwica,
- ogólne zmęczenie psychiczne.
A ponadto krioterapia jest dobra m.in. na:
- walkę z cellulitem,
- poprawę wyglądu skóry,
- osiągnięcie lepszych wyników podczas rehabilitacji po urazach,
- wzmocnienie odporności,
- wzmocnienie stawów i mięśni,
- przyspieszenie procesu przemiany materii,
- usunięcie toksyn z organizmu.
Krioterapia – na czym polega?
Osoba skierowana na zabieg krioterapii jest poddawana działaniu bardzo niskich temperatur przez określony czas. W wyniku tego procesu organizm postawiony jest w najwyższy stan gotowości i musi przetrwać trudne warunki. Oprócz wskazań typowo leczniczych do korzystania z krioterapii warto też wspomnieć, że jest ona świetnym sposobem na odnowę biologiczną. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii, które różnią się od siebie obszarem działania.
Rodzaje krioterapii
Krioterapia miejscowa — jak sama nazwa wskazuje, polega na działaniu niskimi temperaturami na konkretnym obszarze ciała. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia zakończonego aplikatorem, z którego paruje ciekły azot o temperaturze dochodzącej do -150 stopni Celsjusza. Krioterapia miejscową wykonuje rehabilitant, który manewruje dyszą nad bolącym miejscem na wysokości 10-15 centymetrów przez kilkadziesiąt sekund.
Krioterapia ogólna — polega na oddziaływaniu niskimi temperaturami na całe ciało. Zabieg odbywa się w specjalnej kriokomorze i składa z trzech etapów:
- przygotowania, czyli wejścia do komory i przyzwyczajenia się do zimna. Temperatura spada do -60 stopni Celsjusza.
- kriogenii, czyli przejścia do komory właściwej, w której temperatura osiąga już od -120 do -160 stopni Celsjusza. Przy pierwszym seansie pobyt w niej trwa około minuty, a kolejne mogą trwać od 2 do 4 minut.
- kriorehabilitacja, czyli zestaw ćwiczeń, które pacjent musi wykonać po wyjściu z kriokomory. Odbywają się one pod okiem rehabilitanta. Kriorehabilitacja trwa średnio 30 minut, a jej celem jest rozciągnięcie mięśni, pobudzenie stawów i poprawa ogólnej kondycji.
Krioterapia – jak się przygotować?
Przygotowując się do zabiegu krioterapii, należy mieć ze sobą stój kąpielowy wykonany z naturalnych materiałów, ciepłe skarpety, rękawiczki oraz czapkę. Nie można mieć ze sobą żadnej wykonanej z metalu biżuterii, nie powinno się bezpośrednio przed zabiegiem być, smarować maścią czy olejkiem. W dzień wykonania zabiegu należy odpuścić sobie alkohol, papierosy i inne używki.
Przeciwwskazania do krioterapii
Z krioterapii nie mogą korzystać wszyscy. Do tej nielicznej grupy zaliczają się osoby, które cierpią na:
- niedoczynność tarczycy,
- nadciśnienie tętnicze,
- ostrą niewydolność krążenia,
- choroby serca,
- niedokrwistość,
- zapalenie płuc,
- nadmierną potliwość.
Krioterapia jest lubianą formą leczenia ze względu na natychmiastowe efekty, jakie daje. Co więcej, może zapisać się na nią każdy, kto chce poprawić sobie samopoczucie i ogólną kondycję. Oczywiście, jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do zabiegu. Ta forma regeneracji organizmu dostępna jest prywatnie lub na podstawie skierowania od specjalisty. Można wówczas zapisać się na zabieg nieodpłatnie, jednak trzeba się liczyć z oczekiwaniem w kolejce.
Udostępnij
Zobacz także

„Zaobserwowałam, że Japonki ‘podejrzanie’ dobrze wyglądają”. Dominika Szczechowicz o japońskich masażach i „terapii twarzy”

Mikrodermabrazja – na czym polega, jakie są efekty i przeciwwskazania?

„Pielęgnacja musi być szyta na miarę, czyli produktami, które będą dopasowane do rodzaju naszej skóry twarzy”. Rozmawiamy z kosmetolog o tym, jak zadbać o naszą twarz po zimie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021