pokrzywa

Jest jedną z najbardziej pospolitych roślin, występujących na terenie całej Polski. Z pozoru wydaje się być bezużyteczna lub też zupełnie zbędna. Wszystko ze względu na parzące włoski, które pokrywają jej liście. Zetknięcie z nimi skutkuje wystąpieniem na skórze swędzących bąbli. W rzeczywistości ta pospolita roślina spotykana w lasach, na łąkach czy przy drogach skrywa w sobie wiele leczniczych właściwości. Kiedyś wykorzystywana bardzo często do produkcji nalewek. Dziś w sklepach spotykamy ją także pod postacią soku z pokrzywy, naparu z pokrzywy, syropu z pokrzywy czy najbardziej popularnej – herbaty z pokrzywy.

Pokrzywa dobra na włosy, skórę i paznokcie

Pokrzywa to całe bogactwo witamin i minerałów potrzebnych naszemu organizmowi. Niektóre z nich mają dobroczynne działanie na nasze włosy, skórę i paznokcie. Dzięki dużej ilości dobrze rozpuszczalnej krzemionki włosy nie wypadają i są lśniące, a skóra głowy wytwarza mniej łoju. Składnik ten zapobiega również powstawaniu łupieżu, poprawia ogólny stan skóry, wzmacnia i chroni paznokcie przed łamaniem. Pozytywne działanie na włosy, paznokcie i skórę mają również witaminy B1, C, E i K, a także fosfor, mangan i wapń zawarte w pokrzywie. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i bakteriobójczym napar z pokrzywy jest stosowany także przy leczeniu trądziku.

Właściwości moczopędne pokrzywy

Herbata z pokrzywy często wykorzystywana jest do leczenia dolegliwości dróg moczowych, np. przy zapaleniach pęcherza czy kamicy nerkowej. Jej picie zaleca się także przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego, obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie, a także przy leczeniu dny moczanowej. Jest silnie moczopędna, dzięki temu oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Pokrzywa, a lepsze trawienie i odchudzanie

Napar z pokrzywy pobudza wydzielanie soków trawiennych, przez co przyspiesza trawienie i przemianę materii. Znajduje również zastosowanie w walce z nieżytami żołądka i jelit. Nie tylko jej działanie moczopędne sprzyja oczyszczaniu organizmu. Pokrzywa działa również antyseptycznie i oczyszcza przewód pokarmowy z toksycznych substancji. Jest także naturalnym lekarstwem na biegunkę.

Pokrzywa a układ sercowo-naczyniowy

Tu również herbata z pokrzywy znajduje szerokie zastosowanie. Zawarte w niej substancje obniżają ciśnienie tętnicze, a także poziom cholesterolu i cukru we krwi. Dlatego też regularne picie herbaty z pokrzywy może znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, udaru mózgu czy choroby niedokrwiennej mózgu. Napar z pokrzywy jest również skuteczny przy walce z anemią – stymuluje produkcję czerwonych krwinek.

Inne zastosowanie pokrzywy zwyczajnej

Zastosowanie pokrzywy jest bardzo szerokie. Oprócz wymienionych powyżej właściwości, sprawdza się również przy wielu innych dolegliwościach i chorobach. Łagodzi objawy różnych alergii, ma działanie przeciwzapalne, przynosi tymczasową ulgę przy bólach reumatoidalnych, wpływa na zmniejszenie symptomów nieżytu nosa. Pokrzywa ma również właściwości antyoksydacyjne i powoduje wzrost liczby przeciwutleniaczy. Dzięki temu ma wpływ na hamowanie rozwoju nowotworu.

Przeciwwskazania

Choć w większości przypadków pokrzywa zwyczajna wykazuje właściwości lecznicze, to jednak istnieją określone okoliczności, w których odradza się jej stosowanie. Spożywanie naparów z pokrzywy odradza się szczególnie przy niewydolności nerek, przy zażywaniu leków na nadciśnienie, cukrzycę lub leków zmniejszających krzepliwość krwi. Zbyt częste picie herbat i naparów z pokrzywy może również wywołać reakcję alergiczną (np. obrzęk powiek) lub bóle brzucha.