Przejdź do treści

Zapalenie dróg moczowych – objawy i sposoby zapobiegania

zapalenie dróg moczowych - kobieta trzymająca się za brzuch
Fot. WavebreakMediaMicro / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dziewczyna z lodami
Niepozorne nawyki, które niszczą zęby. Oto 6 rzeczy, których dla dobra zębów lepiej nie robić
Chuda niekoniecznie znaczy zdrowa
Uważaj przy odchudzaniu. „Chuda” niekoniecznie znaczy „zdrowa”
Drożdżówki z rabarbarem
Chrupiące drożdżówki z rabarbarem i budyniem
kolor oczu
Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
cellulit
Cellulit – da się go pokonać?

Zapalenie dróg moczowych jest uciążliwym schorzeniem. Ze względu na budowę anatomiczną częściej dotyka ono kobiet niż mężczyzn. Zapalenie układu moczowego jest jednym z najczęściej przytrafiających się człowiekowi typów zapaleń bakteryjnych.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zapalenie dróg moczowych (inaczej zapalenia układu moczowego – ZUM) jest wywoływane najczęściej przez bakterie Escherichia coli. Najbardziej na nie narażone są kobiety między 20. a 30. rokiem życia, aktywne seksualnie. Ryzyko zapalenia pęcherza czy cewki moczowej rośnie również w ciąży oraz po menopauzie. Nie oznacza to jednak, że zapalenie dróg moczowych dotyka wyłącznie kobiet. Narażeni są na nie również mężczyźni, tyle tylko, że budowa anatomiczna kobiet sprzyja przedostawaniu się bakterii do organizmu.

Zapalenie dróg moczowych

Zapalenie dróg moczowych dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęstsze dwie formy zapalenia układu moczowego to:

 • zapalenie cewki moczowej,
 • zapalenie pęcherza moczowego.

Zapalenie cewki moczowej dzieli się na rzeżączkowe (swoiste) i nierzeżączkowe (nieswoiste). W przypadku mężczyzn jest to bardzo bolesna dolegliwość, znacznie bardziej niż u kobiet. Niebezpieczną odmianą ZUM jest ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, do którego dochodzi, gdy bakterie moczowodami przenikają w górę układu moczowego.

Zapalenie dróg moczowych (inaczej zapalenia układu moczowego – ZUM) jest wywoływane najczęściej przez bakterie Escherichia coli. Najbardziej na nie narażone są kobiety między 20. a 30. rokiem życia, aktywne seksualnie. Ryzyko zapalenia pęcherza czy cewki moczowej rośnie również w ciąży oraz po menopauzie. Nie oznacza to jednak, że zapalenie dróg moczowych dotyka wyłącznie kobiet. Narażeni są na nie również mężczyźni, tyle tylko, że budowa anatomiczna kobiet sprzyja przedostawaniu się bakterii do organizmu.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie, które dostają się do organizmu i wędrują do pęcherza moczowego. Tam przylegają do jego ścian, powodując zapalenie. Za zapalenie pęcherza mogą odpowiadać m.in.:

 • gronkowiec,
 • chlamydia,
 • dwoinka rzeżączki.

Najczęściej jednak zapalenie cewki moczowej lub pęcherza wiąże się z pojawieniem się w układzie moczowym pałeczek okrężnicy, czyli Escherichia coli. Bakterie te naturalnie bytują w układzie pokarmowym, znajdują się także w okolicy odbytu i kale. Zapalenie układu moczowego wiąże się zaś z ich przeniesieniem na skórę między pochwą a odbytem. W ten sposób dostają się one do cewki moczowej. Brak odpowiedniego leczenia zapalenie układu moczowego może prowadzić do przeniesienia się bakterii wyżej: moczowodami aż do nerek.

Objawy zapalenia dróg moczowych

Objawy zapalenia pęcherza moczowego lub cewki moczowej są podobne jak w przypadku kamicy oraz nowotworów układu moczowego. Nie wolno ich więc lekceważyć. Do najczęstszych objawów należą:

 • silne pieczenie,
 • ból podczas oddawania moczu (dyzuria),
 • bóle w podbrzuszu,
 • bóle krzyża,
 • ciągłe parcie na pęcherz,
 • częstomocz,
 • nocne budzenie związane z koniecznością oddania moczu (nokturia),
 • gorączka,
 • rzadziej krwiomocz.

Dlaczego zapalenie przewodu moczowego dotyka przede wszystkim kobiet?

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn zdarza się rzadziej ze względu na budowę anatomiczną. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza (około 4–5 cm), a ponadto sąsiaduje bezpośrednio z ujściem pochwy i odbytu. Migracja pałeczek okrężnicy między odbytem a układem moczowym jest więc w przypadku kobiet znacznie łatwiejsza. Przekłada się to na kilkukrotnie wyższe ryzyko zakażenia układu moczowego.

Zobacz także

Co sprzyja zapaleniu pęcherza moczowego?

Zapalenie cewki moczowej lub pęcherza może wynikać z różnych przyczyn. Niektóre zachowania oraz nawyki sprzyjają namnażaniu się bakterii i ich przedostawaniu się do układu moczowego.

O zapalenie pęcherza moczowego szczególnie łatwo latem. Siedzenie w mokrym kostiumie kąpielowym, siadanie na chłodnej ziemi, zbyt lekkie ubieranie się – to wszystko sprzyja przechłodzeniu pęcherza, które przeradza się często w zapalenie układu moczowego.

Zapalenie układu moczowego to często efekt kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Warto pamiętać, że otarcia, do których dochodzi w trakcie współżycia, ułatwiają drobnoustrojom przenikanie wewnątrz organizmu. To także wynik braku odpowiedniej higieny intymnej.

Rozwojowi zapalenia układu moczowego sprzyjają zbyt obcisła bielizna ze sztucznych włókien oraz zbyt dopasowane spodnie. Wzrost temperatury w okolicach intymnych powoduje pocenie, w efekcie czego powstaje idealne środowisko do namnażania się bakterii.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Objawy zapalenia układu moczowego można zwalczać domowymi sposobami. Jeśli jednak zastosowane sposoby nie przyniosą po kilku dniach ulgi, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Po wykonaniu szczegółowej analizy moczu zleci on odpowiednią terapię. Leki na zapalenie pęcherza moczowego to najczęściej leki o charakterze przeciwzapalnym, w zaostrzonym stadium zapalenia konieczne może się jednak okazać włączenie antybiotyku.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie domowe

Zapalenie przewodu moczowego powinno skłonić do natychmiastowego podjęcia kilku działań. Przede wszystkim należy wypijać bardzo dużo wody, więcej niż zakłada codzienna wymagana dawka. Przy objawach zapalenia cewki moczowej lub pęcherza należy wypijać minimum 3 litry płynów dziennie. Najlepiej, aby były to woda lub ziołowe napary. Do wody można dodać sok z żurawiny lub granatu. Chodzi o to, aby wspomóc organizm w oczyszczaniu się z toksyn. Warto ograniczyć kontakty seksualne, które mogą sprzyjać dalszemu rozwojowi infekcji.

W leczeniu domowym sprawdzą się napary ziołowe. Warto sięgnąć po pokrzywę, mniszek lekarski oraz bratek. Można także skorzystać z gotowych mieszanek przygotowanych z myślą o problemach z układem moczowym. Wszystkie napary działają antybakteryjnie oraz łagodzą objawy zapalenia. Z rumianku, nawłoci, krwawnika, szałwii można przygotować także nasiadówki na 15 minut. W aptece można znaleźć gotowe napary do rozcieńczenia w gorącej wodzie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

„Kiedy szłam z kimś do łóżka, zasłaniałam swoje rozstępy. Dopiero po długim czasie zrozumiałam, że moi partnerzy i partnerki nie zwracają na to żadnej uwagi” – mówi Katarzyna, która polubiła swoje niedoskonałości

lewandowska

„Jeżeli ktoś twierdzi, że się wyleczył z Hashimoto, bo zmienił coś w diecie, to jest to tylko dowód anegdotyczny” – mówi Agata Lewandowska, dietetyk i autorka książki „Hashimoto. Dieta i styl życia w chorobie”

Zainteresują cię również:

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty

Badanie psychologiczne u psychologa

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców oraz w wojsku?

kobieta cierpiąca na abulię spogląda z balkonu na ulicę

Abulia jako przykład zaburzeń woli i aktywności złożonej

kobieta dotyka szyi aby sprawdzić, czy nie znajdują się na niej wole tarczycy

Wole tarczycowe – jakie są przyczyny powiększenia się tarczycy?

Badanie mające sprawdzić czy chory potrzebuje kolostomii

Czym jest kolostomia i jak wygląda życie po zabiegu? Wskazania do wykonania kolostomii