Ciśnienie

Ciśnienie krwi uzależnione jest od elastyczności naczyń krwionośnych, siły skurczu mięśnia sercowego, a także średnicy wypełnienia łożyska naczyniowego. Wysokość ciśnienia tętniczego kontrolowana jest przez układ hormonalny i nerwowy.

Ciśnienie krwi jest bardzo ważnym parametrem świadczącym o stanie zdrowia człowieka. Mówi o sile, jaką krew wywiera na naczynia krwionośne. Ciśnienie krwi może być sygnałem alarmującym o poważnych zaburzeniach. Niskie ciśnienie alarmuje o potencjalnym występowaniu m.in. niedokrwienia mózgu, niewydolności nerek lub wstrząsu, który jest zagrożeniem dla życia. Z kolei nadciśnienie to często wyznacznik otyłości, problemów z miażdżycą i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Wszystkie te schorzenia mogą doprowadzić do zgonu. Jednym z najpoważniejszych i zarazem najczęstszym problemem społeczeństwa jest nadciśnienie.

Jakie ciśnienie krwi uznaje się za prawidłowe?

Wielkość ciśnienia krwi zmienia się w zależności od pory dnia, towarzyszących człowiekowi emocji, wieku oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jego prawidłowa wartość związana jest z dwiema składowymi: ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym. Kiedy serce znajduje się w fazie rozkurczu, ciśnienie jest niskie. Przy skurczu ciśnienie wzrasta i mówi się wówczas o ciśnieniu skurczowym.

Pomiar ciśnienia wykonywany jest za pomocą ciśnieniomierza wraz ze stetoskopem bądź ciśnieniomierza elektrycznego. Prawidłowe ciśnienie wynosi około 120/80 mmHg (jest to stosunek wielkości ciśnienia skurczowego do rozkurczowego). Warto jednak zaznaczyć, że górną granicą dla ciśnienia skurczowego jest 140 mmHg, natomiast dla rozkurczowego 90 mmHg. Na wartości te duży wpływ mają dieta i styl życia. Polepszenie parametrów zależy od rzucenia palenia, ograniczenia ilości spożywanej soli oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

Wielkość ciśnienia krwi zmienia się dobowo: w dzień jest znacznie wyższe niż w nocy. Największa jego wartość obserwowana jest we wczesnych godzinach porannych między 6 a 12. Ma to związek z rozruchem organizmu po całonocnym odpoczynku. Według lekarzy ta pora dnia jest najbardziej niebezpieczna dla osób z problemami ciśnieniowymi.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych problemów Polaków. Oczywiście, aby wynik ten był wiarygodny, musi być powtarzalny, a badanie ciśnienia wykonywane w spoczynku. Dieta jest jednym z czynników mających największy wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wywoływać go mogą: duża zawartość soli w diecie, przewlekły stres, choroby nerek lub serca, brak aktywności fizycznej, problemy z poziomem hormonów oraz dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone. Wysokiego ciśnienia krwi nie można ignorować, ponieważ może być czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Jak obniżyć ciśnienie? Lekarze w pierwszej kolejności zalecają zmianę stylu życia i podjęcie diety bogatej w warzywa i owoce, a ubogiej w tłuszcze zwierzęce.

Typowymi objawami nadciśnienia są: uczucie ucisku w głowie (czasami mającego charakter bólu głowy), zmęczenie, krwawienie z nosa, zaburzenia snu, nerwowość oraz zawroty głowy.

Niskie ciśnienie tętnicze

Zbyt niskie ciśnienie krwi określa się mianem hipotonii. W większości przypadków nie jest powodem do obaw. U kobiet może oscylować wokół poziomu 90/60 mmHg, natomiast u mężczyzn około 100/70 mmHg. Z tym problemem boryka się prawie 2% populacji. Zazwyczaj ciśnienie podnosi się po wypiciu porannej kawy. Jednakże w niektórych przypadkach zbyt niskie ciśnienie może powodować utratę przytomności. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdu. Hipotonia może występować jako następstwo wielu schorzeń i chorób, w tym cukrzycy, anemii lub niedoczynności nadnerczy. Niskie wartości ciśnienia są często skutkiem odwodnienia, stresu lub krwotoku. Mogą być też następstwem przyjmowania niektórych leków np. antyarytmicznych lub psychotropowych. Wówczas określa się to jako hipotonię wtórną.

Jak często mierzyć ciśnienie krwi?

Regularność w mierzeniu ciśnienia krwi jest czynnikiem mogącym zapobiec poważnym chorobom. Młody wiek i zdrowie nie zwalniają z tego obowiązku. Prawdopodobieństwo pojawienia się nadciśnienia w wieku dorosłym wynosi aż 90%. Ma to związek z powszechnością niezdrowej i przetworzonej diety oraz pędzącym trybem życia pozbawionym systematycznego wysiłku fizycznego. Zdrowy człowiek powinien mierzyć ciśnienie około 2–3 razy w ciągu roku. Osoby ze zbyt niskim lub wysokim ciśnieniem nie mogą zapominać o sprawdzeniu pomiarów co najmniej 3 razy w tygodniu. Oczywiście w przypadkach chorób układu naczyniowego częstotliwość należy ustalić na konsultacjach z lekarzem.

Najnowsze