Dna moczanowa

Dna moczanowa to poważna choroba stawów. Rozwija się bezobjawowo przez kilkanaście lat, aby dać bolesne objawy w zaawansowanym stadium. Jednym z powodów jej powstania są monotonna dieta i głodówki.

Dna moczanowa, znana też jako podagra i artretyzm, jest jedną z najstarszych chorób świata. Bardzo często dotyka młodych mężczyzn w sile wieku. Jest chorobą nieuleczalną, ale można ją opanować i zmniejszyć dokuczliwe i bardzo bolesne objawy.

Dna moczanowa – objawy

Dna moczanowa jest chorobą podstępną. Rozwija się bezobjawowo przez kilka, a nawet kilkanaście lat, by dać o sobie znać w momencie, kiedy stawy poważnie zajęte są przez złogi kryształów kwasu. Objawy jakie daje dna moczanowa to przede wszystkim bóle stawów. Dolegliwości przychodzą nagle i są bardzo intensywne, często chorzy opisują ból jako rozdzierający i promieniujący. Staw, w którym rozwija się stan zapalny, jest tkliwy i boli również w momencie dotyku. Skóra w okolicy chorego miejsca może być zaczerwieniona i obrzęknięta.

Ból stawów to tak naprawdę początek rozwoju choroby. Nieleczona dna moczanowa obejmuje z czasem tkanki miękkie, powodując ból mięśni. Odkładające się w tkankach kryształki kwasu łączą się ze sobą, tworząc duże i twarde kryształy, które przez skórę wyczuwalne są jako guzki.

Dna moczanowa – przyczyny i geneza powstania

Dna moczanowa i objawy choroby mają źródło w zaburzeniach trawienia, które powodują podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy to składowa obumierających tkanek i puryn – związków zasadowych obecnych w niektórych pokarmach. Krew może pochłonąć określoną ich liczbę, jednak kiedy zawartość substancji przekracza normę, zaczyna się krystalizować i odkładać. Ulubionym środowiskiem kryształów kwasu są stawy. Naturalną reakcją obronną organizmu jest produkcja krwinek białych, które mają za zadanie rozprawić się z wrogiem organizmu. Niestety kryształy kwasu są trudnym przeciwnikiem, stąd dochodzi do stanu zapalnego.

Artretyzm ma dwa podłoża: genetyczne, które jest wyraźnym upośledzeniem prawidłowego metabolizmu, oraz następstwo chorób: białaczki, chorób nerek, otyłości, alkoholizmu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Może być skutkiem wahań wagi spowodowanych głodówkami i restrykcyjnymi, monotonnymi dietami oraz przyjmowania zbyt dużej ilości witamin w momencie, kiedy organizm ich nie potrzebuje i ma problem z ich prawidłowym wydalaniem.

Dna moczanowa – jak leczyć?

Dna moczanowa, jej objawy i leczenie stanowią ciągły obiekt badań i niestety do tej pory medycyna nie znalazła skutecznego leku. Sytuacja osób dotkniętych artretyzmem nie jest jednak przesądzona. W porę postawiona diagnoza może zminimalizować skutki uboczne, a co najważniejsze – zatrzymać rozwój choroby. Leczenie opiera się głównie na przyjmowaniu leków obniżających poziom kwasu we krwi.

W leczeniu dny moczanowej ważna jest dieta. W miarę możliwości wyeliminowane lub zmniejszone powinny zostać pokarmy bogate w puryny. Znajdują się one zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych, jednak ich największym nośnikiem jest mięso (głównie wieprzowina) i pokarmy z dużą ilością białka. Prawidłowe nawyki żywieniowe to najprostszy sposób zminimalizowania stężenia kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa a dieta – zasady

Osoby chorujące na dnę moczanową powinny wprowadzić zmiany w jadłospisie. Odpowiednio skomponowana dieta nie tylko wzmocni organizm, ale zmniejszy dolegliwości spowodowane przez chorobę. Podstawowe zasady diety na dnę moczanową:

  • Ograniczenie spożywania wieprzowiny. W miarę możliwości należy zamienić ją na warzywa bądź wołowinę. Zupy warto gotować na drobiu lub wywarach warzywnych.
  • Codziennie należy pić 3 litry wody, nie tylko w celu nawodnienia organizmu, ale przyspieszenia wypłukiwania toksyn, w tym wypadku kryształów kwasu.
  • Syntetyczne witaminy dobrze zamienić na naturalne, zawarte w owocach i warzywach.
  • Nie należy stosować głodówek i restrykcyjnych diet typu 1000 kcal. Optymalna, zdrowa dieta 1600 kcal, oparta na zdrowych produktach, w połączeniu z ruchem pozwoli naturalnie schudnąć. Głodówki są wyczerpujące dla całego organizmu. Jeśli celem jest oczyszczenie organizmu, lepiej wybrać 3-dniowy detox, ale w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.
  • W diecie powinien być obecny nabiał. Potrzebne białko w większości należy czerpać z nabiału, zamiast z mięsa.
  • Regularne ćwiczenia pozwalają dotlenić organizm, co poprawia jego ogólne funkcjonowanie. Wszelkie zastoje mięśni i stawów są lepszą pożywką dla wszelkich chorób.

Najnowsze