Ból brzucha

Ból brzucha jest na tyle powszechnym problemem, że na ogół się go ignoruje. Tymczasem np. ból brzucha po lewej stronie może być związany z trzustką lub zapaleniem jajnika. Silny i kłujący ból brzucha jest ważnym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś alarmującego.

Ból brzucha na ogół pojawia się po przejedzeniu lub zatruciu. Niestety taki objaw towarzyszyć może wielu dolegliwością, w tym nowotworom. W zależności od jego dokładnej lokalizacji, skali intensywności lub rodzaju, wskazywać może na wiele schorzeń, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego, wymagające natychmiastowej interwencji chirurga.

Rodzaje bólu brzucha

Tolerancja bólu jest różna dla każdego człowieka. Od czasu do czasu każdy doświadcza lekkich bólów brzucha i natychmiast uśmierza je tabletkami przeciwbólowymi. Tymczasem gdy ból jest codziennym towarzyszem, warto bliżej przyjrzeć się jego lokalizacji.

Ból brzucha po lewej stronie

Silny ból brzucha zlokalizowany w górnej jego części promieniujący w kierunku pleców może być powiązany z ostrym zapaleniem trzustki. Siła bólu zwiększa się przy kasłaniu oraz głębokim oddychaniu. Jego intensywność zmniejsza się przy pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu. Częste bóle brzucha w tym obszarze połączone z nudnościami i wymiotami mogą zagrażać życiu.

Czytaj więcej: Ból z lewej strony brzucha – co oznacza w ciąży oraz w przypadku różnych schorzeń?

Ból w dole brzucha

Ból w podbrzuszu u kobiet w 80% występuje przy menstruacji. Nieco rzadziej przewlekłe bóle w tej okolicy mogą świadczyć o: stanie zapalnym miednicy, pęknięciu torbieli jajnika, ostrym zwyrodnieniu włókniakomięśniaka macicy, skręcie przydatków, samoistnym poronieniu lub raku jajnika.

Ból brzucha w okolicy pępka – szczególnie gdy pojawia się nagle i jest kłujący – często jest zwiastunem zapalenia wyrostka robaczkowego. Można być tego pewnym, gdy poza bólem pojawiają się brak apetytu, nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej: Ból w dole brzucha – z czym się wiąże ból brzucha na dole? Jak mu zapobiegać?

Ból brzucha po prawej stronie

Gniotący ból pod prawym podżebrzem, który promieniuje w górę w kierunku łopatki, może zwiastować kamicę żółciową. W przypadku tej choroby brzuch jest wzdęty, występują silne wymioty i żadna pozycja ciała nie przynosi ulgi. Przewlekły ból brzucha pojawia się także przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego, a nawet raku okrężnicy.

Czytaj więcej: Ból w prawym boku brzucha – częsty objaw poważnych chorób

Bóle brzucha u dzieci

Ból brzucha u dziecka jest jedną z najczęstszych (poza infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi) dolegliwości zgłaszanych na wizycie u lekarza pediatry. Przyczyn jest jednak bardzo wiele. Niepokojącymi dla rodzicami sygnałami są: silne, nocne bóle brzucha wybudzające malucha ze snu, ból brzucha z biegunką i domieszką krwi albo śluzu, ból promieniujący do kończyn lub pleców i szybkie zmniejszanie się masy ciała dziecka. Ból całego brzucha u pociechy może mieć kilka przyczyn: zaparcie, zatrucie pokarmowe, angina, zakażenie pasożytnicze, kolka nerkowa lub niemowlęca. Nocne i poranne bóle brzucha, w szczególności gdy mają charakter przewlekły, wymagają szczegółowych badań laboratoryjnych, w tym: morfologii z rozmazem, badania kału na obecność pasożytów oraz krwi utajonej, badania moczu, oznaczania białka ostrej fazy oraz badania w kierunku wykrycia Helicobacter pylori.

Zobacz także: Ból brzucha w ciąży – stan normalny czy patologiczny?

Jak leczyć bóle brzucha?

Bóle brzucha po jedzeniu to w 90% niestrawność. Pojawiają się po zjedzeniu zbyt obfitego albo ciężkostrawnego posiłku. Objawy nasila stres oraz pośpieszne połykanie dużych kęsów pokarmowych. Domowymi sposobami na pozbycie się uciążliwości są napary ziołowe, regularne spożywanie siemienia lnianego, a także picie herbatki miętowej – obniża napięcie mięśniówki, oczyszcza jelita i łagodzi podrażnienia żołądka. Rozkurczająco przy bólach brzucha stosuje się również majeranek oraz kmin.

Nawracające bóle żołądka można leczyć dietą – wybierając potrawy lekkostrawne, jak np. ryż z jabłkami, biszkopty dla dzieci, kaszki i kleiki. Powinno się ponadto unikać potraw tłustych, ostrych i ciężkostrawnych, a także napojów gazowanych i alkoholu.

Nadkwaśność żołądka najlepiej niweluje się środkami, które zwiększają pH kwasów żołądkowych. W składzie zawierają związek o nazwie węglan dihydroksyglinowo-sodowy, które zobojętnia kwas solny. Aby nie uszkodzić delikatnej błony śluzowej, lepiej unikać aspiryny oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Sprawdzonymi lekami na dolegliwości żołądkowe czy niestrawności są krople żołądkowe, rapacholin C, essential forte czy hepatil. Wszystkie te środki można dostać w aptece bez recepty. Nie wolno zapominać o tym, że leczenie przewlekłego bólu brzucha należy zawsze skonsultować z lekarzem. Poza badaniami laboratoryjnymi standardowo wykonuje się ultrasonografię (USG) oraz kolonoskopię.

Bibliografia

  1. Sygnały z brzucha. Gdy boli brzuch. Krystyna Rożnowska. Kraków, 2000.

Najnowsze