Rak wątroby

Rak wątroby jest jednym z nowotworów, którego pojawienie się jest w dużej mierze zależne od czynników zewnętrznych. W Polsce z tą postacią nowotworu zmaga się około 250 tysięcy osób. Większość z nich nie przeżywa 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Rozpoznanie raka wątroby jest trudne, ponieważ w początkowych stadiach nie daje on żadnych objawów.

Pacjenci o raku wątroby dowiadują się przy okazji wykonywania badań diagnostycznych. Jeśli guz jest w początkowej fazie rozwoju, szanse na wyleczenie są wysokie. Leczenie jest skuteczne w 90% przypadków. Co to za nowotwór i dlaczego powstaje?

Rak wątroby – co to jest?

Rak wątroby jest nowotworem, który powstaje z komórek miąższu wątroby. Rosnący guz o litej strukturze powoduje trwałą niewydolność narządu, w wyniku czego nie jest on w stanie przetwarzać żółci i oczyszczać organizmu z toksyn. Nawet jego łagodna postać może ulec zezłośliwieniu, czego skutkiem mogą być przerzuty do innych narządów. Z rakiem wątroby zmagają się częściej mężczyźni. Nowotwór rzadko atakuje ludzi młodych. Chorują zazwyczaj osoby po 50 roku życia.

Rak wątroby może być rakiem pierwotnym lub wtórnym. Pierwotny rak wątroby powstaje z hepatocytów. Postacie wtórne są konsekwencją przerzutów z nowotworów innych narządów. Nie wszystkie guzy wątroby są złośliwe. Łagodnym nowotworem jest np. gruczolakorak wątroby.

Rak wątroby – przyczyny zachorowania

Za główną przyczynę zachorowania uważa się niewłaściwy tryb życia. Dużym ryzykiem są obarczone osoby nadużywające alkoholu. Nałóg prowadzi do marskości wątroby, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju guza.

Inne przyczyny zachorowania na nowotwór wątroby:

 • substancje toksyczne
 • nadużywanie preparatów anabolicznych
 • długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
 • hemochromatoza (gromadzenie się żelaza w organizmie)
 • nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Nowotwór może być skutkiem przerzutów z innych narządów. Rak wątroby u dzieci należy do rzadkości.

Rak wątroby – objawy

W przebiegu choroby, takiej jak rak wątroby, objawy wczesne są praktycznie niezauważalne. Rozpoznanie nowotworu jest dla chorych sporym zaskoczeniem, ponieważ o chorobie dowiadują się w momencie wykonywania kontrolnych badań diagnostycznych. Ciągłe zmęczenie i ogólne złe samopoczucie to objawy wielu innych schorzeń, niekoniecznie tych o podłożu nowotworowym.

Czy rak wątroby boli? Charakterystycznym objawem dla raka wątroby jest ból brzucha po prawej stronie pod żebrami. Brzuch jest wzdęty i obolały, a chory ma wrażenie pełności nawet po małym posiłku. Jest to też powodem odmawiania przez chorego jedzenia. Dyskomfort po jedzeniu wydaje się większy niż korzyść z przyjęcia pokarmu. Dlatego chorzy na raka wątroby szybko tracą wagę.

Inne objawy raka wątroby:

 • obrzęki kończyn
 • żółtaczka powłok skórnych
 • bolesne skurcze łydek, nasilające się zwłaszcza nocą
 • wodobrzusze
 • powikłania marskości wątroby.

Czy marskość wątroby to rak? Nie jest to rak, ale stan przednowotworowy, który jest idealnym podłożem do rozwoju guza. Chorzy z marskością powinni się badać przynajmniej raz w roku.

Rak wątroby – leczenie

Rozpoznanie tej postaci nowotworu jest trudne, bo w wielu przypadkach objawia się dopiero w zaawansowanym stadium i bywa, że na leczenie jest już za późno. Przy raku wątroby rokowanie jest na ogół niepomyślne. Jest on jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. W raku wątroby przerzuty świadczą o dużym stopniu zaawansowania choroby.

Długość życia z rakiem wątroby zależy od rozmiaru guza, liczby jego ognisk i stanu ogólnego chorego. Pacjenci z wczesnym stadium nowotworu i w dobrym stanie ogólnym mają szansę przeżyć nawet 5 lat od momentu postawienia diagnozy, o ile wykonają zabieg chirurgiczny lub przeszczep wątroby.

W najtrudniejszej sytuacji są chorzy terminalni, u których bardzo rozsiał się rak wątroby. Ostatnie stadium nowotworu jest niemożliwe do wyleczenia. Chorzy z terminalnym rakiem wątroby szansę na przeżycie mają praktycznie zerową. U takich osób wdraża się leczenie paliatywne, które ma złagodzić ból.

Zobacz także: Rak wątroby – leczenie

Bibliografia:

 1. Piotr Małkowski, Marek Pacholczyk, Beata Łągiewska, Leszek Adadyński,Dariusz Wasiak1, Artur Kwiatkowski, Andrzej Chmura, Jarosław Czerwiński, Rak wątrobowokomórkowy – epidemiologia i leczenie, Przegl Epidemiol 2006; 60: 731–740
 2. Maciej Krzakowski, Krzysztof Zieniewicz, Andrzej Habior,Andrzej Horban, Włodzimierz Olszewski,Janusz Cianciara, Krzysztof Simon, Marek Hartleb, Jarosław Reguła, Ryszard Pacho, Olgierd Rowiński, Bogna Ziarkiewicz-Wróblewska, Marek Krawczyk, Piotr Małkowski, Jacek Jassem, Rak wątrobowokomórkowy — rozpoznanie i leczenie, Onkologia w Praktyce Klinicznej 2009, tom 5, nr 4, 125–140.
 3. Monika Pazgan-Simon, Krzysztof Simon, Rak wątrobowokomórkowy – możliwości indywidualizacji terapii u pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby, Post N Med 2017; XXX(05): 269-272.