Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW)

Wirusowe zapalenie wątroby to jedna z kilku najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Choroba ta jest niezwykle groźna dla naszego organizmu i w wielu przypadkach wymaga specjalistycznego leczenia. Czym jest wirusowe zapalenie wątroby, jak można się zarazić tą chorobą, jakie są jej objawy i kiedy należy zwrócić się do lekarza?

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, która cechuje się uszkodzeniem wątroby poprzez wirusy hepatotropowe. Istnieje kilka rodzajów wirusów, które wywołują różne typy wirusowego zapalenia wątroby. Możemy zaliczyć do nich typ A, B, C, D, E i G. Każdy typ wirusowego zapalenia wątroby przebiega nieco inaczej, ma inne objawy, a za jego wywołanie odwiedzany jest inny wirus. Przebieg choroby może być łagodny, niezauważalny, ale i również przewlekły oraz ostry. Wirusowe zapalenie wątroby jest też potocznie nazywane żółtaczką, choć nie jest to termin medyczny czy oficjalny, gdyż zażółcenie skóry jest jedynie jednym z objawów tej choroby. W Polsce najczęściej występują typy A,B i C — rzadziej D i E.

Wirusowe zapalenie wątroby-objawy

Objawy wirusowego zapalenia wątroby mogą być bardzo różne. Niektóre typy zapalenia nie dają objawów, a niektóre ujawniają jedynie lekkie symptomy. Do objawów może zatem należeć m.in. ból stawów, gorączka, podwyższona temperatura ciała stała ok. 38 stopni, ból mięśni, uczucie ciągłego zmęczenia, ból brzucha, brak apetytu, ciemny mocz oraz zażółcenie skóry i gałek ocznych. Wirusowe zapalenie wątroby — szczególnie typu B i C może dawać również objawy grypopodobne takie jak ogólny zły stan zdrowia, przemęczenie, ból mięśni czy nudności. Symptomy choroby mogą mieć różne nasilenie. Przykładowo u dzieci i niemowląt wirusowe zapalenie wątroby typu B prawie nigdy nie daje żadnych objawów.

Wirusowe zapalenie wątroby-możliwości zakażenia

Wirusowym zapaleniem wątroby możemy zarazić się na kilka sposobów. Są one różne w zależności od danego typu zapalenia. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest najczęściej nazywane żółtaczką pokarmową. Możemy zarazić się nią poprzez zjedzenie zanieczyszczonego pożywienia lub wypicie skażonej wody. Wirusowym zapaleniem wątroby typu B możemy zarazić się też poprzez kontakt z krwią, płciowo oraz okołoporodowo. Wirus typu B jest przenoszony z człowieka na człowieka. Wirusem typu C możemy zarazić się, głównie korzystając z zabiegów medycznych, które nie są przeprowadzane zachowaniem odpowiedniej higieny oraz czasami np. w studiach tatuaży czy urody. Typ E choroby występuje głównie w Azji. Jest on spowodowany w większości przypadków przez korzystanie z zanieczyszczonych rezerwuarów wody, z których korzystają np. zwierzęta. Wirusem G możemy zarazić się poprzez kontakty seksualne oraz poprzez przetaczanie krwi.

Kiedy należy zwrócić się do lekarza?

Wirusowe zapalenie wątroby nie jest chorobą, którą możemy bagatelizować. Po wystąpieniu pewnych objawów oraz przy wystąpieniu pewnych sytuacji powinniśmy zgłosić się do lekarza i powiadomić go o podejrzeniu zachorowania. Z pewnością do symptomów takich będzie należał ciemny kolor moczu oraz żółty odcień naszej skóry. Do lekarza powinniśmy złość się tak, jeśli mamy podejrzenia, że w trakcie zabiegów lub kontaktów z innymi ludźmi mogliśmy się zarazić.

Wirusowe zapalenie wątroby — leczenie i profilaktyka

Choć dla każdego typu wirusowego zapalenia wątroby należy podchodzić nieco inaczej odnośnie profilaktyki i leczenia to obecnie medycyna posiada dużo informacji na ich temat. Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B możemy się szczepić. Jeśli WZW wystąpi w naszym organizmie przebieg leczenia polega głównie na podawaniu leków przeciwwirusowych. Powinniśmy również wypoczywać, choć nie jest konieczne całkowite “położenie się do łóżka”. Konieczna jest za to odpowiednia dieta. W miarę wracania do zdrowia zwiększać powinniśmy naszą aktywność fizyczną i stopniowo wracać do normalnego trybu funkcjonowania. Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C wywołują przewlekły typ choroby. W przypadku typu B jest to ok. 10% zachorowań a w przypadku typu C nawet 50% – 70%. Jeśli nie dojdzie do przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby, wyleczenie choroby jest w pełni możliwe.

Najnowsze