Przejdź do treści

Testy na alzheimera – pierwsze sygnały zaburzeń poznawczych

Lekarz wykonuje na komputerze test na Alzheimera
Fot. JPC-PROD / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroba Alzheimera należy do chorób neurodegeneracyjnych, występujących na ogół po 65 roku życia u obu płci. Głównymi objawami są problemy z pamięcią i odczuwalny przez bliskich spadek sprawności intelektualnej. Diagnoza alzheimera opiera się na testach psychiatrycznych, np. Mini-Mental Scale lub ADAS-cog scale. Test na alzheimera co prawda można wykonać samemu, jednakże pełna diagnoza musi być wystawiona przez specjalistę.

Na świecie choroba Alzheimera należy do czołówki najpopularniejszych chorób demencyjnych. Rozwija się bardzo długo i jak dotąd nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Szacuje się że do 2050 r. liczba chorych wzrośnie trzykrotnie, a alzheimer stanie się chorobą cywilizacyjną. Rozpoznanie w pierwszych stadiach schorzenia pomoże szybciej rozpocząć leczenie i tym samym spowolnić jego rozwój.

kolorowa mapa mózgu uszkodzonego przez Alzheimera

Testy na alzheimera pomagają wykryć pierwsze zaniki pamięci. Obecnie jest ich bardzo dużo, a pewniejszy rezultat osiągnie się poprzez wykonanie kilku z nich. Podstawowym testem, stosowanym zgodnie ze światowymi standardami w neuropsychiatrii, jest test MMSE (Mini-Mental Scale). Ten test na alzheimera podejrzeć można online, jednakże aby uzyskać pewną diagnozę, lepiej odwiedzić specjalistę. Kiedy wyniki testów dają lekarzowi przypuszczenia o rozwoju demencji, dodatkowo wykonuje się obrazowanie rezonansem magnetycznych (aby sprawdzić stan struktur mózgowych, ewentualny ich zanik lub obkurczenie) lub nowoczesne testy z krwi (lekarze szukają w krwi beta-amyloidu, białka tau oraz genu ApoE, czyli apolipoproteiny E, która zwiększa ryzyko zachorowania).

Zobacz także: Leczenie Alzheimera

Zobacz także

Rodzaje testów na chorobę Alzheimera

Testy przesiewowe na alzheimera oceniają stan psychiczny osoby badanej pod kątem funkcji poznawczych. Neurolodzy i psychiatrzy śledzą dzięki nim dynamikę zmian demencyjnych oraz weryfikują za ich pomocą postępy leczenia. Obecnie istnieje kilka kluczowych metod pomocnych w wykrywaniu alzheimera u osób starszych.

Należy jednak pamiętać, że test na alzheimera online nie może być narzędziem do samodiagnozy. Tego typu analizy należy przeprowadzać w kontrolowanych warunkach pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego.

  • Mini-Mental Scale (MMSE) – metoda powstała w 1975 r. i jest najczęściej stosowana przez psychiatrów. Skala ocenia zdolności wzrokowo-przestrzenne, funkcje językowe, zapamiętywanie, orientację przestrzenną, koncentrację i zdolności liczenia. Osoba zdrowa zdobywa od 27 do 30 punktów. Na zaburzenia poznawcze bez otępienia może wskazywać wynik pomiędzy 24 a 26 punktów. Lekkie otępienie – od 19 do 23 punktów, natomiast średnie – 11–18 punktów. O bardzo głębokiej demencji mówi wynik poniżej 10 punktów.
  • Test zegara na alzheimera to również standard w ocenie zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Jest bardzo szybkim i prostym testem, podczas którego osoba badana musi narysować tarczę zegara, na którym wskazówki wskazują godziny 10 oraz 11. Wydaje się banalne, jednakże osoby cierpiące na zaburzenia pamięci mają z tym zadaniem dużo problemów. Zadanie wymaga bowiem planowania przestrzennego oraz dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Chorzy w zaawansowanym stadium choroby nie wiedzą, gdzie na tarczy znajdują się godziny 10 i 11, nie potrafią umieścić cyferek w środku tarczy lub wpisują je tylko po jednej stronie. Tego rodzaju metoda wykrycia alzheimera angażuje wiele ośrodków mózgu, dlatego stała się uniwersalna.
  • Test 10 pytań jest nieco mniej popularny, jednakże jest dobrym sposobem na szybkie przetestowane najbliższych, u których podejrzewa się chorobę Alzheimera. Test dostępny jest online. Przykładowe pytania dotyczą codzienności osoby badanej:
  • Czy bliska osoba, u której podejrzewa się demencję, miewa czasami problemy z oceną sytuacji, podejmowaniem, decyzji oraz czy łatwo ulega wpływom z zewnątrz (np. czy akwizytor mógłby nakłonić ją do zawarcia podejrzanej transakcji)?
  • Czy zdarza się, że bliski nie rozpoznaje członków rodziny, zwierząt czy miejsc, w których dotychczas był częstym gościem?
  • Czy charakter pisma osoby bliskiej pogorszył się w ostatnim czasie i czy przez to dostrzegany jest problem z komunikacją?
  • Czy u osoby, u której podejrzewa się demencję, występuje zaburzenie orientacji (gubienie się w mieszkaniu, markecie lub na na ulicy)?
  • Czy u bliskiego obserwowane są problemy z rutyną dnia codziennego, tj. planowaniem zakupów, odkładaniem przedmiotów na miejsce czy sprzątaniem?
  • Czy w ostatnim czasie bliski znacznie oddalił się od rodziny i przyjaciół?

Jeżeli odpowiedź na większość pytań brzmi „TAK”, istnieje bardzo duże ryzyko, iż bliska osoba ma początki choroby Alzheimera.

Bibliografia

Krzymiński Stefan; Test rysowania zegara, Postępy Psychiatrii i Neurologii, nr 4, suplement 1 (2), 1995

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.