4 min.
Tłuszczak – czy jest groźny dla zdrowia? Jak się go pozbyć domowymi sposobami?

Fot. sepy / Adobe
Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór powstający z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Z reguły nie jest on groźny dla zdrowia. Z punktu widzenia medycznego, większość tego typu zmian nie wymaga interwencji lekarskiej. Zdarzają się jednak wskazania do ich usunięcia. Powodem wykonania zabiegu mogą się okazać także kwestie estetyczne.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Tłuszczak na plecach, tułowiu lub ręce może być usunięty chirurgicznie poprzez wycięcie zmiany. Można także skorzystać z rozwiązań niechirurgicznych, takich jak liposukcja. Nie każda zmiana wymaga jednak takiej interwencji – często zmianę złagodzić można domowymi sposobami.
Co to jest tłuszczak?
Tłuszczak to nowotwór łagodny tkanki tłuszczowej. Są to najczęściej zmiany o niewielkich rozmiarach, zdarza się jednak, że tłuszczaki osiągają wielkość powyżej 6 cm. Niezależnie od osiąganych rozmiarów, zmiany te nie są groźne dla zdrowia i życia człowieka.
Tłuszczak na szyi lub rękach jest miękki, a skóra nad nim pozostaje niezmieniona. Tłuszczakomięsak jest zwarty, można go przesuwać pod skórą. Zmiana sama w sobie nie jest bolesna, może jednak wywoływać ból poprzez ucisk na pobliskie narządy, nerwy lub tkanki.
Skąd się biorą tłuszczaki? Przyczyny ich powstawania nie zostały dotychczas precyzyjnie ustalone. Lekarze mówią o predyspozycjach genetycznych, wskazują na udział mechanizmów zapalnych, cząstek wydzielanych przez układ immunologiczny.
Gdzie powstają tłuszczaki?
Przyczyny tłuszczaków nie są do końca znane, bardziej konkretnie da się natomiast wskazać miejsca, w których najczęściej pojawiają się tłuszczaki. Najczęściej rozwijają się one na owłosionych częściach ciała, stąd też tłuszczak na głowie lub tłuszczak pod pachą zupełnie nie dziwi lekarza. Tłuszczaki na ciele umiejscawiają się również w okolicach łonowych lub na nogach. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jedyne miejsca, w których omawiane zmiany mogą się rozwinąć. Równie często występują tłuszczaki w piersiach, tłuszczaki na plecach lub tłuszczaki na twarzy.
Usuwanie tłuszczaków
Wycięcie tłuszczaka to tylko jedna z metod jego usunięcia. Wszystkie sposoby wiążą się z koniecznością skorzystania z pomocy lekarskiej. Niezależnie od tego, czy pacjent planuje usunąć tłuszczaka czy nie, powinien on skonsultować zmianę z lekarzem pierwszego kontaktu. Większość tłuszczaków nie wymaga usunięcia, choć zdarzają się zmiany, które lepiej usunąć. Wskazaniem do zabiegu może być także rozwijający się stan zapalny lub bolesny ucisk tłuszczaka na któryś z nerwów. Najczęściej wskazaniem do zabiegu są przyczyny kosmetyczne.
Usunięcie tłuszczaka to zabieg chirurgiczny, po którym wyciętą tkankę należy poddać badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu może pojawić się krwawienie, choć zdarza się to rzadko.
Zobacz także
Niechirurgiczne metody usuwania tłuszczaka
Tłuszczaki na twarzy lub pod pachą można usunąć także w sposób częściowy. Istnieje kilka sposobów usuwania tłuszczaków w ten sposób:
- wstrzyknięcie glikokortykoidów – niszczą one większość komórek tkanki tłuszczowej w obrębie zmiany, przez co redukują jej masę; aby zabieg okazał się skuteczny, konieczne jest wykonanie całej serii;
- lipoliza iniekcyjna – polega na wstrzyknięciu do zmiany substancji, które rozpuszczają komórki tłuszczowe; tutaj jakże konieczna jest seria 2–3 zabiegów wykonywanych w 4–6-tygodniowych odstępach;
- liposukcja – odsysanie tkanki tłuszczowej poprzez wprowadzenie do zmiany igły; można w ten sposób odessać zawartość guza, nie jest to jednak zbyt skuteczny sposób usuwania tłuszczaków.
Tłuszczaki – leczenie naturalne
Tłuszczak na brzuchu lub pod pachą nie jest szczególnie uciążliwy. Warto natomiast spróbować naturalnych metod jego redukcji. Jak usunąć tłuszczaka domowym sposobem? Samo usunięcie nie jest możliwe, można natomiast złagodzić dolegliwości z nią związane. Poniższe metody sprawdzają się także w pielęgnacji miejsc, w których znajdowały się wcześniej tłuszczaki. W tym celu sprawdzą się na przykład:
- stosowanie olejku eterycznego z drzewa herbacianego – ma on właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, zapobiega rozwojowi infekcji;
- masowanie skóry żelem z aloesu – przyspiesza on proces leczenia skóry i gojenia się ran;
- picie naparu ze skrzypu polnego – ma on właściwości oczyszczające i regenerujące;
- stosowanie oleju rycynowego – ma właściwości przeciwzapalne oraz ściągające skórę, dodatkowo łagodzi ewentualne swędzenie;
- wcieranie w skórę oczaru (hamamelis) – wspomaga usuwanie martwych komórek, a także cechuje się właściwościami ściągającymi;
- kąpiele z solą Epsom – zapobiega infekcjom i przynosi skórze ulgę w stanach zapalnych.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023