2 min.
Toksyna botulinowa – czym jest, właściwości i zastosowanie

Toksyna botulinowa - czym jest, właściwości i zastosowanie
Toksyna botulinowa nazywana jest inaczej jadem kiełbasianym, ponieważ jest to toksyna, która wytwarzana jest przez bakterie jadu kiełbasianego. Jest to na ten moment najsilniejsza znana trucizna, która działa na układ nerwowy.
Spis treści
Toksyna botulinowa – jak powstaje
Toksyna botulinowa występuje w produktach spożywczych, które były źle przechowywane lub źle zakonserwowane. Bakterie jadu kiełbasianego rozmnażają się w warunkach beztlenowych.
Toksyna botulinowa – zatrucie
Jeśli dojdzie do spożycia zakażonego jadem kiełbasianym jedzenia, to pojawiają się zawroty głowy, zaburzenia wzroku, uczucie suchości w ustach oraz światłowstręt. Dodatkowo może pojawić się też osłabienie mięśni, zaparcia oraz wzdęcia. Później z kolei dochodzi do porażenia mięśni układu oddechowego, a to powoduje śmierć pacjenta.
Jeśli dojdzie do zatrucia w wyniku zjedzenia zatrutego jedzenia, to jedynym skutecznym sposobem na ratunek jest podanie antytoksyny. Każdy przypadek zatrucia leczy się w szpitalu, a dodatkowo wykonywane jest płukanie żołądka, wykonuje się lewatywę oraz wywołuje się wymioty. Może jednak dojść do nieodwracalnych uszkodzeń mięśni oraz wzroku.
Toksyna botulinowa – zastosowanie
Toksyna botulinowa jest też czymś innym, niż tylko groźną trucizną. Jest to substancja, która znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Zabiegi przy użyciu toksyny botulinowej mają na celu cofnięcie procesów starzenia się skóry i zlikwidowanie zmarszczek mimicznych.
Toksynę botulinową wstrzykuje się w mięsień, co uniemożliwia jego kurczenie. Dawki użyte do takich zabiegów nie są duże, więc nie stwarzają żadnego zagrożenia. Zabiegi przy użyciu toksyny botulinowej powinien wykonywać specjalista z odpowiednim wykształceniem.
Toksyna botulinowa jest również używana w celu leczenia nadmiernej potliwości i również zostaje ona wprowadzona igłą.
Toksyna botulinowa – czy jest bezpieczna w medycynie estetycznej
Efekt, jaki otrzyma się po wstrzyknięciu toksyny botulinowej jest odwracalny, więc zabieg raz na jakiś trzeba powtórzyć.
Powikłaniem po zabiegu przy użyciu toksyny botulinowej jest ból w miejscu zastrzyku, ale może pojawić się również uczucie słabości mięśni lub ból mięśni całego ciała. Przez kilka dni w miejscu iniekcji może pojawić się czerwona wysypka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023