Przejdź do treści

Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo

Z migreną boryka się 8 mln Polaków\ źródło:IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To bardzo dobra wiadomość dla osób zmagających się z migreną przewlekłą. Niebawem będą mogły one poddać się nowej terapii, która przyniesie im ulgę. Co ważniejsze, leczenie migreny po raz pierwszy w Polsce będzie refundowane przez państwo. Kto będzie mógł skorzystać z programu i na czym będzie polegało nowatorskie leczenie?

Dwie linie leczenia i refundacja

Leczenie migreny botoksem jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Chodzi dokładnie o zastosowanie w toksyny botulinowej (tzw. klasyczny botoks), czyli ostrzykiwaniu botoksem okolicy głowy. Lekarz podaje jednak większą dawkę niż chirurg medycyny estetycznej. Ulgę w cierpieniu mają przynieść trzy zastrzyki w roku. Jeżeli to nie poskutkuje, wtedy pozostaje druga linia leczenia, czyli terapia erenumabem albo fremanezumabem.

Chorzy w ramach programu lekowego B.133 migrenę przewlekłą będą mogli leczyć tą metodą już od 1 lipca. Terapia będzie refundowana.  Pacjenci leki otrzymają w szpitalu, ale będą one całkowicie darmowe. Początkowo środki będą dostępne w co najmniej dwóch placówkach na województwo, ale tylko w tych, które są wyspecjalizowane w leczeniu tej uporczywej dolegliwości. Eksperci uważają wprowadzenie tej metody za przełomowe w dziedzinie polskiej neurologii. Polska dołączy do 14 państw w Europie, które korzystają z tego rozwiązania.

Kto będzie mógł skorzystać z programu?

Program lekowy B.133 jest skierowany do pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą (doświadczają bólu głowy co najmniej 15 dni w miesiącu przez co najmniej trzy kolejne miesiące), którym nie pomagają przepisywane leki, m.in. kwas walproinowy, topiramat, amitryptylina. Przebieg choroby udowodnią na postawie recept.

Z programu będzie mogło skorzystać ok. 3 tys. chorych. Państwo zapłaci za to około 5 mln złotych.

Migrena u kobiet / istockphoto.com

Migrena: co to jest?

Migrena jest chorobą neurologiczną. Charakteryzuje się bólem najczęściej jednostronnym, mającym charakter pulsujący, trwającym od kilku godzin do kilku dni. Objawy towarzyszące migrenie to często światłowstręt, wysoka wrażliwość na hałasy oraz nudności i wymioty. Pierwszy atak bólu migrenowego pojawia się zwykle już w wieku młodzieńczym, ale najczęściej dolegliwości obserwuje się u pacjentów między 35. i 45. rokiem życia. Migrena występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z czynnikami hormonalnymi. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią 8 milionów osób.

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn migreny, jednak nadal żadna z nich nie jest dominująca i do końca pewna. Często wymieniana dotyczy występowania nieprawidłowej aktywności mózgu u pacjentów z migrenami – konkretnie aktywacji mechanizmów prowadzących do wydzielania do naczyń krwionośnych i nerwów w tym obszarze substancji o charakterze prozapalnym, które wywołują ból.

Badania pokazują, że predyspozycje genetyczne mogą odgrywać rolę w występowaniu ataków migreny w odpowiedzi na nadmierną wrażliwość na czynniki wyzwalające. Występowanie w bliskiej rodzinie osób z migreną zwiększa ryzyko pojawiania się epizodów aż trzykrotnie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.