Przejdź do treści

Totalna biologia – na czym polega, jak tłumaczy powstawanie chorób i jakie metody leczenia proponuje

Totalna biologia – co to jest? Na czym polega? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Totalna biologia to jedna z metod w medycynie, która budzi duże kontrowersje. Najprościej rzecz ujmując, upatruje ona źródeł wszelkich problemów zdrowotnych w psychice. Zakłada, że możemy się uzdrowić, jeśli znajdziemy prawdziwe przyczyny naszych chorób. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Co mówi ta metoda np. o raku piersi, cukrzycy czy zapaleniu zatok? Sprawdź!

Totalna biologia (recall healing) – co to jest?

Totalna biologia, znana też jako „recall healing”, to metoda w medycynie alternatywnej, łącząca elementy psychoonkologii i psychoneuroimmunologii z nową medycyną germańską oraz efektami badań nad komunikacją międzykomórkową̨ odnośnie przenoszenia emocji. Opracował ją Claude Sabbah i stanowi ona efekt jego ponad 35-letniej pracy naukowej. 

Totalna biologia zupełnie inaczej pochodzi do tematu choroby niż tradycyjna medycyna konwencjonalna. Wychodzi z założenia, że choroba nie jest pomyłką ze strony natury. Według niej za wszelkie dolegliwości odpowiadają nieuświadomione konflikty emocjonalne. Jak mówią jej zwolennicy, jeśli są one nieuświadomione, to mózg w pewien sposób rozwiązuje je, wskazując określone miejsce w ciele – wówczas dochodzi do powstania schorzenia. Można więc powiedzieć, że jest to – z perspektywy mózgu – pewne rozwiązanie problemu. Choroba pojawia się zatem wtedy, gdy mózg sam nie jest w stanie sobie poradzić z traumatyczną sytuacją i, aby nie obciążać zanadto organizmu, przesuwa problem do podświadomości, a to z kolei powoduje rozwiązanie problemu w postaci choroby. 

Wyjściem do pracy z pacjentem jest tutaj zatem trauma. Jeśli w życiu pacjenta będzie przez kolejne lata pojawiał się impuls z nią związany, może to być zaczątkiem procesu chorobowego – zwłaszcza, jeśli mu towarzyszyć nieustanny stres, pesymistyczne myślenie oraz inne, negatywne emocje.

Totalna biologia – jak rozwiązać konflikt emocjonalny?

Jak rozwiązać konflikt emocjonalny, którego nie jesteśmy świadomi? Jak się okazuje, należy to robić poprzez zadawanie odpowiednich pytań. Dzięki temu, jak twierdzi totalna biologia, możemy sobie uświadomić i nazwać dany konflikt. W tym celu należy wziąć udział w odpowiedniej sesji terapeutycznej. Według zwolenników totalnej biologii uświadomienie sobie problemu oznacza powrót do zdrowia. Jednocześnie metoda ta nie każde porzucać leczenia farmaceutycznego. 

Co ciekawe, totalna biologia zakłada, że niektóre traumy mogą być przekazywane przez kolejne pokolenia. Zgodnie z jej założeniami trauma dziadka może manifestować się np. poprzez chorobę wnuka. Jest to możliwe, jeśli pojawią się okoliczności, które zaktywują konflikt biologiczny. To, zdaniem zwolenników totalnej biologii, wyjaśnia istnienie chorób genetycznych. 

Omawiana metoda ma pomóc – w założeniu – zrozumieć siebie, swoich rodziców, dziadków, dzieci. Sugeruje, aby się zastanowić, które emocje stały się zaczątkiem choroby: nasze czy naszych przodków. Oczywiście samodzielnie trudno jest dotrzeć do emocjonalnych korzeni choroby, dlatego należy to robić z terapeutą, specjalizującym się w totalnej biologii. Uczestnik terapii powinien być z nim jednak całkowicie szczery – inaczej znalezienie przyczyny problemu nie będzie możliwe.

Przyczyny chorób według totalnej biologii 

Gdzie upatruje przyczyn chorób totalna biologia? Poniżej opisujemy tę kwestię na przykładzie kilku popularnych schorzeń. 

  • Rak piersi – zdaniem zwolenników tej metody jest on efektem lęku o bliską osobę z rodziny. Co więcej, może być on również wynikiem strachu przed zakładaniem rodzinnego gniazda. 
  • Cukrzyca – jej powstanie może być związane z doświadczaniem przemocy w domu. Wówczas organizm nastawiony jest do walki, co z kolei sprawia, że poziom glukozy w organizmie jest wysoki. 
  • Problemy z tarczycą – w tym przypadku winowajcą ma być pośpiech, który powoduje przyspieszenie przemiany materii, a to z kolei doprowadza do nadczynności tarczycy. 
Twarz kobiety / istockphoto.com

Totalna biologia – zatoki

To, w jaki sposób totalna biologia wyjaśnia niektóre problemy, warto omówić na przykładzie zapalenia zatok. Zdaniem osób specjalizujących się w tej metodzie choroba ta wywoływana jest przez konflikt związany z rozstaniem, odrzuceniem, czy oddzieleniem, które z kolei połączone są z nosem, węchem oraz doznaniami węchowymi. 

W aktywnej fazie mogą pojawić się konflikty w następujących obszarach: 

  • obawy, strach przed smrodem lub zapachem – dana osoba może czuć, że coś nieprzyjemnie pachnie, przy czym może wyczuwać też tzw. „śmierdzące sprawy”, zdarza się, że czuje ona, że coś nieprzyjemnego się zbliża, może odczuwać też wstręt do zapachu, który roztacza się w domu czy miejscu pracy, może też być podejrzliwa i „węszyć” spisek; od takiej osoby możemy usłyszeć zdania typu „coś złego z tego wyniknie”, „to mi brzydko pachnie”, „to mi się nie podoba”; może to dotyczyć np. sekretów, długów i innych, trudnych spraw; 
  • zimna i brzydka pogoda – ta sama osoba może mieć wstręt do nieprzyjemnej, kapryśnej pogody, może bać się również zimna, pewien strach mogą wywołać w niej powiewy wiatru; 
  • strach przed chorobą – kiedy się on pojawia, ta sama osoba może mówić: „żebym się tylko nie rozchorowała od tego”, „mam dość chorowania i wiecznego zapalenia zatok”, „nie cierpię tej suchości w nosie”; 
  • sugerowanie, że ma się czegoś dość – np. mówienie „Mam tego po dziurki w nosie”; 
  • terytorium – związane jest z chęcią pozbycia się nieprzyjemnego zapachu ze swojego otoczenia lub intruza ze swojego terytorium, np. wtedy, gdy odwiedza nas osoba, której nie zapraszaliśmy; 
  • kierunek w życiu – osoby z często nawracającym zapaleniem zatok nierzadko szukają swojej drogi życiowej, odpowiedniego kierunku. 

W wyniku powyższych konfliktów, problemów oraz emocji w fazie aktywnej może dojść do owrzodzenia nabłonka płaskiego, wystąpienia strupków oraz nadżerek. Pacjent może mieć wówczas poczucie suchości w nosie. Węch może się jeszcze na tym etapie dodatkowo wyostrzyć, ze względu na ścieńczenie nabłonka płaskiego. 

W fazie końcowej pojawia się natomiast wydzielina – objaw naszej choroby.  

Źródło: 

Gilbert Renaud, Recall Healing. Totalna Biologia. Uzdrawianie przez świadomość. Biologiczne i emocjonalne znaczenie chorób i zachowań. Leksykon, Wydawnictwo Wena, 2014 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.