Przejdź do treści

Zapalenie zatok – przebieg i objawy zapalenia zatok u dzieci i osób dorosłych

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Objawy zapalenia zatok często się lekceważy, gdyż do złudzenia przypominają zwykłe przeziębienie i katar. Przewlekłe zapalenie zatok może jednak doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji, które leczy się latami.

Sezon na zapalenie zatok przypada zazwyczaj na przełomie jesieni i zimy, wtedy organizm człowieka staje się mniej odporny na infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. Przewlekłe zapalenie zatok potrafi nawracać nawet co sezon u osób, które wykazują szczególną wrażliwość na infekcje lub są alergikami. Szczególnym rodzajem zapalenia jest zapalenie zatok szczękowych, które objawia się bólem zębów i może być wynikiem niewłaściwej ekstrakcji, czyli usunięcia chorego zęba. Taki rodzaj infekcji może sięgać nawet korzeni zębów i widoczny jest jedynie po wykonaniu zdjęcia metodą tomografii komputerowej.

Jakie są objawy zapalenia zatok u dzieci i dorosłych?

Objawy zapalenia zatok stanowią dość szeroki wachlarz i zalicza się do nich:

  • silny ból głowy i okolicy czołowej, szczególnie po obudzeniu się i zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą oraz przy pochylaniu się
  • wysoką gorączkę przebiegającą ze złym samopoczuciem i osłabieniem
  • nadmierną wydzielinę z nosa lub spływającą z tylnej ściany gardła
  • brak apetytu.

U małych dzieci do wyżej wymienionych objawów dochodzi także nadmierna płaczliwość.

Płukanie zatok a infekcje górnych dróg oddechowych.

Zapalenie zatok – leczenie

Leczenie zapalenia zatok jest stosunkowo skuteczne, jeśli na pojawiające się objawy zareagujemy szybko. Jeśli chodzi o zapalenie zatok, leki mogą być zarówno apteczne, jak i domowe. Jeśli lekarz stwierdzi ostre zapalenie zatok o podłożu bakteryjnym, niezbędne są antybiotyki, których przyjmowania nie wolno przerywać, gdyż znacznie obniża to efektywność całej kuracji. Zapalenie zatok u dziecka można leczyć inhalacją wziewną, dodając do gorącej wody kilka kropel olejku sosnowego lub lawendowego. Pomoże to nawilżyć błonę śluzową i udrożnić zatkany nos. W przypadku zapalenia zatok sitowych i zapalenia zatoki klinowej do objawów dołączają też łzawienie oraz obrzęki policzka. Tutaj również inhalacje są dobrym rozwiązaniem.

Zobacz także: 7 sposobów na zatkany nos

Lekkie zapalenie zatok można leczyć domowymi sposobami – nawilżaczami powietrza, inhalacjami z dodatkiem olejków czy nawadnianiem się od środka. Leczenie zapalenia zatok polega również na bezinwazyjnym, aczkolwiek mało przyjemnym, endoskopowym płukaniu zatok oraz polipektomii, czyli usunięciu polipów nosa.

Zapalenie zatok a katar

Czy zapalenie zatok bez kataru jest możliwe? Niestety tak, chociaż jest to rzadsze zjawisko i aby upewnić się co do diagnozy, niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty. Zarówno zapalenie zatok czołowych, jak i zapalenie zatok przynosowych dają dość podobne objawy, czyli ostry ból i gorączkę.

Zobacz także

Zapalenie zatok w ciąży

Wiele kobiet w ciąży obawia się zapalenia zatok, szczególnie w I trymestrze. Zapalenie zatok w ciąży wynika w większości przypadków z przeziębienia. Leczenie może przebiegać bez skutków ubocznych, pod warunkiem, że lekarz, przepisując leki, uwzględni stan pacjentki i zaleci leki niemające wpływu na gospodarkę hormonalną i płód.

Zapalenie zatok – leki

Ropne zapalenie zatok wynika ze zbyt długiego zalegania w drogach oddechowych wydzieliny, w której doszło do szybkiego namnażania się bakterii. Takie ostre, bakteryjne zapalenie zatok często leczy się poprzez ich nakłucie i uwolnienie wydzieliny na zewnątrz. Ta czynność połączona jest również z antybiotykoterapią. Leki na zapalenie zatok nie są dostępne bez recepty. Odpowiednio dobrane antybiotyki może przepisywać wyłącznie lekarz. Nie wolno przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem.

Alergiczne zapalenie zatok występuje często u astmatyków i osób wyjątkowo wrażliwych na alergeny występujące w powietrzu, takie jak kurz czy pyłki. Taki rodzaj zapalenia zatok również leczy się tradycyjnie – domowymi, naturalnymi sposobami.

Wirusy a zapalenie zatok u dzieci

Zapalenie zatok u dzieci często ma podłoże wirusowe. Małe dzieci znacznie częściej niż dorośli „wychwytują” z powietrza wirusy. Również towarzystwo chorych dzieci w przedszkolach i szkołach nie jest czynnikiem obojętnym. Pomimo że wirusy są zaraźliwe, to samo zapalenie zatok nie jest zaraźliwe. Nawet u dzieci lekceważenie objawów może zakończyć się ostrym zapaleniem zatok przynosowych i pojawieniem się zapalenia opon-mózgowo rdzeniowych czy ropnia mózgu. W obu przypadkach zwykle oznacza to jedno – hospitalizację i długotrwałe leczenie, które nie zawsze kończy się sukcesem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.