Przejdź do treści

Traumatolog – specjalista od urazów i patologii narządu ruchu. Jaki jest jego zakres kompetencji?

lekarka rozmawia z kobieta siedząca na łożku z nogą w gipsie i kulami
Fot. Elnur / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ortopeda traumatolog to specjalista, który diagnozuje, leczy i rehabilituje osoby po urazach narządu ruchu lub cierpiące z powodu schorzeń w jego obrębie. Do zadań traumatologa należy przeprowadzanie zabiegów korekcyjnych, a także tych ratujących życie. Stąd też określenie specjalizacji jako chirurgia urazowa. Do traumatologa najczęściej trafiają pacjenci ze złamaniami, problemami z kręgosłupem, a także sportowcy, osoby aktywne fizycznie i starsze.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Diagnostyka przeprowadzana przez lekarza traumatologa w dużej mierze opiera się na badaniach obrazowych jak ultrasonografia, czy badania radiologiczne. Choć do traumatologa konieczne jest skierowanie, bez trudu powinny otrzymać je osoby, które narzekają na ból kręgosłupa, stawów lub mają problemy z codziennym funkcjonowaniem. Traumatolog ortopeda na podstawie wyników przeprowadzonych badań jest w stanie określić zakres pomocy doraźnej lub specjalistycznego leczenia, przeprowadzanego często we współpracy z fizjoterapeutą.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł
Zdrowie umysłu
Naturell Ashwagandha, 60 tabletek
18,15 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Good Sleep from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł

Kto to jest traumatolog?

Traumatolog ortopeda to specjalista, który diagnozuje, a następnie leczy urazy, uszkodzenia i patologie dotyczące narządu ruchu, a więc kości, mięśni i stawów. Zanim lekarz traumatolog wdroży odpowiednie leczenie, niezbędna jest dogłębna diagnostyka, której podstawą w tym wypadku są najczęściej badania obrazowe, jak USG, RTG, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy. Specjalista bazuje także na badaniach laboratoryjnych, badaniu fizykalnym i zebranym od pacjenta wywiadzie. Specjaliści z tej dziedziny zaopatrują urazy dotyczące szkieletu, z wyłączeniem urazów czaszki, dlatego najczęstszym problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się do traumatologa, są wszelkie złamania.

Kiedy niezbędna jest pomoc lekarza traumatologa ortopedy? Do specjalisty należy zgłosić się po doznaniu urazu, np. złamania, ale także w sytuacji uporczywego bólu kręgosłupa, mięśni czy też z problemami dotyczącymi stawów (bólem, utrudnionym codziennym funkcjonowaniem). Traumatolog pomaga chorym na reumatyzm i osteoporozę, zajmuje się sportowcami, osobami pracującymi fizycznie, a także starszymi. Na konsultację do lekarza zgłaszają się rodzice z dziećmi, by sprawdzić, czy ich narząd ruchu rozwija się prawidłowo. Chirurg ortopeda traumatolog to specjalista, który zajmuje się zabiegami amputacji kończyn.

Co leczy traumatolog?

Co leczy lekarz traumatolog? Lista przypadłości jest dość długa. Przede wszystkim są to wszelkie nieprawidłowości dotyczące kręgosłupa, a więc dyskopatie czy zwyrodnienia. Zwyrodnienia się procesem naturalnym, charakterystycznym dla osób starszych i pojawiającym się na skutek zużycia kręgosłupa. Dyskopatie natomiast powodują ból w odcinku lędźwiowym spowodowany uciskiem na nerwy lub rdzeń kręgowy. Traumatolog ortopeda diagnozuje również wady postawy takie jak skoliozy, płaskostopie czy stopę szpotawą, a następnie zaleca odpowiednie leczenie, najczęściej związane z fizykoterapią, ćwiczeniami i wypracowaniem prawidłowych nawyków. Chirurg traumatolog ortopeda zajmuje się również problemem osłabionych kości, które stają się podatne na urazy na skutek ich nieprawidłowej mineralizacji. Stąd też z podejrzeniem osteoporozy czy też jej leczeniem należy zgłosić się właśnie do lekarza tej specjalizacji.

Zobacz także

Czym jeszcze zajmuje się ortopeda traumatolog?

Specjalista zajmujący się narządem ruchu pomaga także w diagnozowaniu wrodzonych lub nabytych wad, do których zaliczają się rozszczepy kręgosłupa czy zwichnięcia stawu biodrowego. Do zadań chirurga traumatologa ortopedy należy zaopatrywanie i leczenie urazów stawów, ścięgien i więzadeł takich jak zwichnięcia, skręcenia, złamania. Inne schorzenia i przypadłości, z którymi trzeba wybrać się do traumatologa to:

Odrębną specjalizacją jest ortopedia dziecięca. Traumatologia dziecięca wchodzi w skład chirurgii dziecięcej, a specjaliści z tej dziedziny zajmują się np. ustalaniem terapii dla dzieci z wadami wrodzonymi czy wadami postawy. Traumatologa dziecięcego należy odwiedzić bezpośrednio po porodzie w celu wykluczenia dysplazji stawów biodrowych u noworodka. Zazwyczaj lekarz wykonuje wtedy także badanie USG stawów. Starsze dzieci trafiają na konsultację do ortopedy traumatologa z powodu wad postawy czy podejrzenia płaskostopia. Lekarz może zalecić gimnastykę korekcyjną, zajęcia rehabilitacyjne, a także noszenie specjalistycznego obuwia. Jak leczy traumatolog? Lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, leczenie operacyjne z następującą po nim rehabilitacją, a także leczenie zachowawcze.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

cukier

Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Szybka utrata wagi – o czym może świadczyć nagłe chudnięcie?

Plaster na ręce

Wynalazek Polaków zdobył Nagrodę Jamesa Dysona 2022! „Inteligentny plaster” medyczną rewolucją

Czy osoba niebędąca lekarzem może zostać ukarana za leczenie ludzi? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Czy osoba niebędąca lekarzem może zostać ukarana za leczenie ludzi? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

wątroba

Przewlekła choroba, która niszczy ważny narząd. Czym jest marskość wątroby?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badania

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Ćwiczenia relaksacyjne – sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

dłonie

Skąd się bierze i co oznacza drętwienie palców u rąk? Wyjaśniamy

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka to twój częsty problem? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

×