Przejdź do treści

Tych reklam w szkole rodzenia już nie zobaczysz. Ministerstwo Zdrowia powiedziało pass

Przyszli rodzice w szkołach rodzenia mogli dowiedzieć się o bankach krwi pępowinowej\ GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy: szkoły rodzenia nie będą już miały obowiązku informowania o bankach krwi pępowinowej i pozyskiwaniu komórek macierzystych. Powód? Zdaniem resortu zdrowia informację często zastępowały reklamy prywatnych firm. 

Ministerstwo Zdrowia zakazuje

Do tej pory przyszli rodzice, którzy pobierali nauki w przyszpitalnych szkołach rodzenia, mogli dowiedzieć się o możliwości przechowywania krwi pępowinowej i pozyskiwania komórek macierzystych. W ten sposób komercyjne banki komórek macierzystych reklamowały swoje usługi.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło ukrócić ten proceder.

„To wynik pojawienia się informacji o możliwym nieprawidłowym podejściu do stosowania zapisów rozporządzenia przez szpitale. Nie możemy pozwolić na wykorzystywanie przepisów prawa do reklamowania jakichkolwiek prywatnych inicjatyw” – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w wypowiedzi dla tokfm.pl

Jak czytamy na stronie portalu, zapis o obowiązku informowania w rozporządzeniu dotyczącym organizacji opieki okołoporodowej pojawił się w 2018 roku, a „podmiotem, który za nim optował, było stowarzyszenie związane z jedną z firm działających na tym rynku”.

Komórki macierzyste – co o nich wiesz?

Krew pępowinowa: co to jest?

Krew pępowinowa ze względu na swoje właściwości i możliwość bardzo szerokiego zastosowania w leczeniu nazywana jest często czerwonym złotem lub polisą na zdrowie i życie dziecka. Dlaczego jej wartość jest tak wielka? Krew pępowinowa zawiera hematopoetyczne komórki macierzyste. Mają one zdolność do przejmowania funkcji ciałek krwi, komórek mięśni i nerwów. Dzięki temu są wykorzystywane przy leczeniu bardzo wielu poważnych chorób: nowotworów krwi, chłoniaków, białaczki, niedokrwistości, guzów mózgu, nerek, kości. Wykorzystując komórki macierzyste z krwi pępowinowej dokonano już bardzo wielu udanych przeszczepów i przeprowadzono wiele udanych terapii.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej uważa się za medycynę przyszłości. Oprócz znanych już dziś możliwości wykorzystania pokłada się w nich również nadzieję na skuteczne leczenie choroby Alzheimera, Parkinsona, stwardnienia rozsianego, chorób centralnego układu nerwowego czy cukrzycy typu 1.

Niestety w przypadku niektórych schorzeń, szczególnie tych uwarunkowanych genetycznie, komórki wywołujące chorobę zawarte są również w krwi pępowinowej. Do ich leczenia wskazane jest zastosowanie komórek macierzystych, ale niestety komórek, które należą do innej, zdrowej osoby. Zastosowanie własnych w takich wypadkach może pogorszyć stan zdrowia. Zdarza się więc, że przechowywana krew pępowinowa jest bezużyteczna. Dodatkowo ilość krwi i zawartych w niej komórek macierzystych może okazać się niewystarczająca do przeprowadzenia leczenia dorosłej osoby.

Niestety, aby móc zabezpieczyć swoje dziecko, pobierając krwią pępowinową, trzeba słono zapłacić. Samo pobranie krwi pępowinowej oraz przekazanie jej do banku wiąże się z kosztem około 2-3 tysięcy złotych. Wydatki jednak na tym się nie kończą. Należy również zapłacić za każdy rok przechowywania komórek macierzystych. To koszt około 300-400 zł rocznie. Banki oferują również różnego rodzaju pakiety na określony okres bankowania krwi.

Dotychczasowe doświadczenie przechowywania krwi pępowinowej pokazuje, że zawarte w niej komórki macierzyste mogą przetrwać w dobrym stanie 24 lata. Prawdopodobne jest, że okres ten może być jeszcze dłuższy. Wiele zależy od warunków, w jakich krew jest przechowywana. Do przechowywania krwi pępowinowej wykorzystuje się ciekły azot.

Źrodło: tokfm.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.