Przejdź do treści

Co powinno się znaleźć w wyprawce do szpitala do porodu? Lista rzeczy koniecznych do zabrania

kobieta w ciąży na łóżku
Fot. Vasyl / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wyprawkę do szpitala na poród najlepiej skompletować mniej więcej miesiąc przed planowanym terminem porodu. Przede wszystkim należy spakować dokumenty i wyniki badań a następnie rzeczy dla dziecka i matki.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zawartość wyprawki do szpitala do porodu jest bardzo ważna. Każda ciężarna, oprócz wyjątkowych sytuacji, takich jak poród przedwczesny, ma kilka miesięcy na jej skompletowanie. W wielu poradnikach, w internecie i podręcznikach przeznaczonych dla ciężarnych można znaleźć listę niezbędnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą do szpitala.

Co zabrać do szpitala na poród?

Pełna wyprawka zazwyczaj nie mieści się w jednej torbie, jednak z pewnością wystarczą dwie.  Zdarza się, że kobiety przychodzą z trzema wielkimi torbami, czym bardziej utrudniają sobie wczesne macierzyństwo, niż w nim pomagają. Ważne, aby najpotrzebniejsze rzeczy były pod ręką. Wyprawkę warto rozdzielić: jedna torba dla noworodka, druga dla mamy. Łatwiej będzie wtedy odnaleźć potrzebny przedmiot, co jest istotne zwłaszcza po ciężkim porodzie, kiedy młoda mama nie ma zbyt wiele sił. Najlepiej dowiedzieć się, co przyszłym mamom zapewnia oddział położniczy w szpitalu, w którym planowany jest poród: jakie kosmetyki, podkłady lub pieluchy są na miejscu. Wówczas wyprawka znacznie zmniejsza swoją objętość.

Lista rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce do porodu

Rzeczy dla dziecka:

  • bawełniane koszulki oraz body – 3–4 sztuki,
  • śpioszki, kaftaniki oraz pajace – po 3–4 sztuki,
  • bawełniane czapeczki – 2 sztuki,
  • po jednej parze rękawiczek i skarpetek,
  • pieluchy tetrowe,
  • kocyk/rożek,
  • opakowanie jednorazowych pieluch, pampersów dla dziecka, optymalna liczba to 20 sztuk,
  • ręcznik do kąpieli, najlepiej taki z kapturkiem,
  • nawilżone chusteczki do podcierania,
  • antyalergiczne mydło do kąpieli,
  • krem oraz oliwka do ciała.

Podczas kupowania ubranek dla dziecka, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są zrobione. Najlepiej wybierać ubranka bawełniane, które pozwalają skórze dziecka oddychać.

Rzeczy dla młodej mamy:

  • Ubrania: jeśli ciężarna planuje karmić dziecko piersią, warto kupić bawełniane koszule nocne z rozcięciem przy klatce piersiowej, ponieważ znacznie ułatwi to dostawianie noworodka do piersi. Do porodu najlepiej nie brać nowej koszuli, bo najprawdopodobniej pobrudzi się podczas rodzenia dziecka. Należy też spakować szlafrok, buty do chodzenia po szpitalu, bawełniane majtki, tak aby rana krocza miała dostęp do powietrza, biustonosze do karmienia, klapki pod prysznic, warto również pomyśleć o ubraniu na powrót do domu.
  • Kosmetyki: najlepiej zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do higieny intymnej o odpowiednim składzie i pH, mydło do ciała, szampon, szczoteczkę do zębów oraz pastę, szczotkę do włosów, krem do twarzy i rąk, antyperspirant, saszetki tantum rosa do podmywania się, które przyspieszają gojenie się rany oraz pomadkę do ust.
  • Środki higieniczne: podkłady na łóżko dostępne w aptekach, wkłady (duże podpaski), gdyż po porodzie wypływają z pochwy znaczne ilości poporodowych odchodów, wkładki laktacyjne oraz laktator do pobudzenia laktacji.
  • Pozostałe: warto zaopatrzyć się w zegarek z sekundnikiem do liczenia długości skurczów i przerwy między nimi, telefon i ładowarkę, niezbędne dokumenty: kartę ciąży, dowód osobisty, NIP swój lub pracodawcy, wszystkie wymagane wyniki badań (pełna morfologia, mocz ogólny), wynik ostatniego badania ultrasonograficznego (USG), HbsAg – w kierunku WZW typu B, badanie w kierunku kiły, toksoplazmozy, wyniki wymazów pod kątem obecności Streptococcus agalactiae, czyli GBS, a także wyniki wszystkich odbytych konsultacji. Kiedy kobieta planuje mieć znieczulenie zewnątrzoponowe (ZOP), ważne, aby miała aktualne wyniki poziomu elektrolitów oraz układu krzepnięcia, oryginalny wynik grupy krwi matki, skierowanie do szpitala, najlepiej dwie wody mineralne i coś do jedzenia.  

Zobacz także

Jak zapakować rzeczy do szpitala?

Najlepiej pakować rzeczy w kolejności odwrotnej do spodziewanej konieczności użycia, czyli na dnie pakujemy rzeczy dla dziecka, następnie przedmioty przydatne zaraz po porodzie, potem te, które będą potrzebne w trakcie porodu, a na sam wierzch ubrania, w które będzie się przebierać ciężarna po przybyciu do szpitala. W torebce lub osobnej teczce warto mieć schowane wszystkie dokumenty. Jeśli kobieta planuje zdeponować krew pępowinową, powinna wziąć ze sobą zestaw, który został dostarczony z wybranego banku krwi pępowinowej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.