Przejdź do treści

USG bioderek – badanie zalecane dla wszystkich maluchów w pierwszych tygodniach życia

lekarz i usg
Fot. Tomasz Zajda / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

USG bioderek jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić wewnętrzne struktury bioder dziecka. Badanie wykonywane jest w celu stwierdzenia, czy głowa kości udowej prawidłowo spoczywa w panewce biodrowej. Szybkie wykrycie dysplazji biodrowej pozwala na jej efektywne leczenie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Badanie należy powtórzyć 3 razy – pierwszy raz między 6. a 12. tygodniem życia, następnie w 3. miesiącu i kolejny raz, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Badanie wykonuje lekarz ortopeda (traumatolog). Można zrobić również dodatkowe USG bioderek dziecka, między 6. a 9. miesiącem życia. Należy pamiętać, że to lekarz ostatecznie ustala, kiedy należy wykonać kolejne badanie, szczególnie jeśli wykryte zostaną dysfunkcje.

Kobieta podczas USG genetycznego.

USG bioderek – profilaktyka dysplazji stawu biodrowego

Najcięższą i najczęściej występującą wadą wrodzoną bioder jest dysplazja. Szybkie wykrycie wady pozwala na jej efektywne leczenie, dlatego pierwsze USG bioderek wykonuje się już od 6. tygodnia życia. Dysplazja stawu biodrowego występuje wtedy, kiedy powstaje niedorozwój panewki stawowej i deformacji bliższego końca kości udowej. Objawem jest również zniekształcenie torebki stawowej. Przyczyny powstawania dysplazji biodrowej u noworodków są różne i często mają początek już w życiu płodowym. Według szacunków lekarzy od 30 do 50% przypadków dysplazji biodrowej jest efektem ułożenia pośladkowego w macicy (gdy dziecko ustawia się pośladkami do kanału rodnego, a nie prawidłowo – główką). Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne i ultrafizjologiczne ułożenie kończyn płodu. Ten termin oznacza, że kończyny płodu w macicy były nadmiernie zgięte lub wyprostowane, ewentualnie udo było zbyt odwiedzione. Sytuacja taka zdarza się szczególnie często przy zbyt małej ilości wód płodowych (szczególnie u pierworódek) lub w przypadku ciąży mnogiej.

Dysplazję stawów biodrowych wywołuje również wiotkość torebki stawowej, która utrzymuje się od porodu i przez pierwszy tydzień życia dziecka. Sytuacja jest efektem działania estrogenów, które przygotowują dziecko do porodu poprzez rozluźnienie jego więzadeł i torebki stawowej. Do czynników wywołujących dysplazję należy również gwałtowne wyprostowanie nóżek dziecka w czasie porodu i w pierwszych tygodniach po nim. Z tego właśnie powodu należy w czasie przewijania unikać gwałtownego pociągania nóżek dziecka.

USG bioderek niemowlaka pozwala na wykrycie przez lekarza dysplazji – głowa kości udowej będzie poruszała się do przodu i tyłu, a nawet może wypadać z panewki. Koniecznym postępowaniem jest wtedy ponowne umieszczenie kości udowej w panewce. W najcięższych formach tej wady wprowadzenie głowy kości udowej do panewki nie jest możliwe. Najbardziej narażoną na dysplazję stawów biodrowych grupą noworodków są dziewczynki będące pierwszymi dziećmi.

Czy USG bioderek wymaga specjalnego przygotowania?

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i nie wymaga szczególnych przygotowań. Jest również całkowicie bezpieczne. Dla dziecka jest ono bezbolesne, chociaż niektóre noworodki mogą reagować na nie nerwowo – w końcu to nowa dla nich sytuacja. Uspokajająco podziała obecność mamy i taty. Na samo USG bioderek warto ubrać dziecko w taki sposób, aby jego ubranie i rozebranie było proste, szybkie i komfortowe. Procedura w gabinecie trwa około 20 minut. Wynik USG bioderek rodzice otrzymują zazwyczaj od razu – składa się on z opisu i zdjęć. Ostateczna ocena bioderek malucha wyrażona jest w skali Grafa (typy od I do IV, gdzie I to stawy całkowicie zdrowe, a IV to ciężkie zmiany dysplastyczne).

Zobacz także

Jak wygląda badanie?

Lekarz wykonuje USG bioderek dziecka na kozetce. Rodzice są proszeni o rozebranie niemowlęcia od pasa w dół oraz rozpięcie pieluszki. Maluch jest kładziony na boku z odpowiednio zgiętymi nogami. Jeśli mały pacjent należy do wyjątkowo ruchliwych, lekarz może poprosić o przytrzymanie nóżek dziecka. Specjalista smaruje bioderko specjalnym żelem, a następnie przesuwa po nim głowicą, która umożliwia obejrzenie budowy stawu od środka. Następnie te same czynności są powtarzane na drugim bioderku.

Druga część USG bioderek jest bardziej dynamiczna dla lekarza i malucha. Dziecko kładzione jest na plecach, a lekarz porusza jego nóżkami na różne sposoby, aby ocenić, czy wszystkie ruchy są prawidłowe. Zostaje również przeprowadzony wywiad z rodzicami, dzięki któremu otrzymuje informację, czy występują jakiekolwiek inne nieprawidłowości związane z ruchem nóżek i bioderek.

Cena USG bioderek w gabinecie prywatnym wynosi od 50 do ok. 200 zł, w zależności od miasta, typu placówki itp. W przychodniach z podpisanym kontraktem NFZ badanie jest bezpłatne, jednak czas oczekiwania może być wydłużony. Na badanie wydaje skierowanie lekarz pediatra.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.