Przejdź do treści

Neonatolog – specjalista dla najmłodszych dzieci

grupa lekarzy
Fot. michaeljung / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarz neonatolog zajmuje się pielęgnacją oraz leczeniem noworodków. Neonatologia to bardzo specyficzna dziedzina medycyny, której celem jest niesienie pomocy najmłodszym dzieciom (do 4 tygodnia życia). Specjalista neonatolog musi mieć bardzo obszerną wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych, neurologii, okulistyki, genetyki, rehabilitacji, ginekologii i położnictwa, a także ratownictwa.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Lekarz neonatolog bada noworodka, aby sprawdzić jego odruchy, ocenić ogólny stan zdrowia i wychwycić wszelkie nieprawidłowości rozwojowe. Wszelkie niepokojące objawy stanowią podstawę do wykonania pogłębionej diagnostyki. Do poradni neonatologicznej zgłaszają się rodzice z noworodkami, które co prawda urodziły się zdrowe, ale pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka.

Czym się zajmuje lekarz neonatolog?

Neonatolog to specjalista, który bada i opiekuje się noworodkami, a więc dziećmi w pierwszych 4 tygodniach życia. Specyfika zawodu polega na tym, że organizm nowo narodzonego dziecka różni się anatomicznie i fizjologicznie od organizmu starszych dzieci czy dorosłych. Specjalista neonatolog musi więc mieć obszerną wiedzę nie tylko z zakresu pediatrii, ale także innych dziedzin medycyny, często włącznie z psychologią. Lekarz neonatolog pracuje na każdym oddziale położniczym, ponieważ do jego obowiązków należy przebadanie każdego noworodka. To specjalista, który sprawdza odruchy dziecka, wielkość ciemiączka, napięcie mięśniowe, osłuchuje serce. Ogląda również narządy płciowe noworodka, kontroluje wzrok, sprawdza ogólny stan zdrowia dziecka. Wszelkie zauważone nieprawidłowości w rozwoju stanowią dla lekarza sygnał, że konieczna jest poszerzona diagnostyka. Neonatolog nie tylko zajmuje się sprawdzaniem stanu zdrowia noworodków tuż po narodzinach, lecz także służy pomocą rodzicom, którzy zauważyli jakieś niepokojące objawy już po wypisaniu ze szpitala. W poradni u pediatry neonatologa zjawiają się opiekunowie z dzieckiem, które zbyt wolno przybiera na wadze, nadmiernie ulewa pokarm, cierpi na chroniczne zaparcia lub biegunki, ma kłopot z przedłużającą się żółtaczką, nadmierną sennością lub zmianami skórnymi. Bardzo niepokojące są problemy z oddychaniem, nadmierna bladość skóry, drgawki. W tego typu sytuacjach należy niezwłocznie zasięgnąć porady neonatologa.

Neonatolog dla wcześniaków i noworodków z problemami

Czym jeszcze zajmuje się lekarz neonatolog? Pod jego opieką powinny znajdować się wszystkie wcześniaki, które wymagają specjalistycznej opieki, by jak najszybciej „nadrobiły” rozwojowe zaległości. Swoją opieką neonatolog obejmuje dzieci, które uzyskały niewielką liczbę punktów w skali Apgar, zostały poddane resuscytacji tuż po porodzie, a także te, u których podejrzewa się wady rozwojowe lub stwierdzono pewne nieprawidłowości. W razie choroby kobiety ciężarnej lub w sytuacji, gdy wady płodu wykryto jeszcze w okresie prenatalnym, lekarz neonatolog będzie obecny przy porodzie, aby jak najszybciej zająć się dzieckiem. Może też służyć pomocą ginekologowi, konsultując sposób prowadzenia ciąży z nieprawidłowościami: pomoże określić najlepszy terminu porodu, a także ustalić, jakie powinny być kolejne kroki po przyjściu dziecka na świat.

Zobacz także

Sposoby leczenia noworodków przez neonatologów

Pierwszym krokiem jest postawienie prawidłowej diagnozy, dlatego tak ważne są pierwsze chwile po narodzinach. Wielu informacji na temat stanu zdrowia dziecka dostarcza już ocena parametrów tuż po porodzie, zakończona przyznaniem punktów (skala Apgar). Inaczej będzie wyglądało postępowanie pediatry neonatologa w przypadku wcześniaków lub dzieci z wadą wykrytą już w okresie prenatalnym, a inaczej u noworodków, u których schorzenia ujawniają się po pewnym czasie. Metody leczenia zależą od postawionej diagnozy, jednak zazwyczaj neonatolog musi współpracować ze specjalistami innych dziedzin, np. dziecięcym neurologiem, urologiem, chirurgiem czy okulistą. Możliwie jak najszybsza diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia to większe szanse na całkowite wyleczenie dziecka. Lekarz neonatolog jest pierwszym specjalistą, który ma szansę zauważyć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Wizyta u pediatry neonatologa

Aby dostać się do poradni neonatologii, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Na wizytę należy przynieść ze sobą kartę wypisu ze szpitala i książeczkę zdrowia dziecka. Warto zabrać również kartę przebiegu ciąży. Neonatolog zbada dziecko, a jeśli uzna to za konieczne, zleci wykonanie konkretnych badań: USG jamy brzusznej, badania krwi, USG przezciemiączkowego. Neonatolog ma za zadanie wykryć zaburzenia, takie jak: choroby genetyczne, wady wrodzone, martwicze zapalenie jelit, zaburzenia mózgowe, dysplazja oskrzelowo-płucna i wiele innych. Pediatra neonatolog udziela również porad dotyczących sposobu żywienia, szczepień i pielęgnacji noworodków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.