Przejdź do treści

W 2022 r. ponad 500 leków podrożeje. Podwyżki odczują m.in. osoby chorujące na cukrzycę

W 2022 r. ponad 500 leków podrożeje. Podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na cukrzycę
W 2022 r. ponad 500 leków podrożeje. Podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na cukrzycę / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od nowego roku będzie obowiązywała nowa lista refundacyjna, a to niesie za sobą poro zmian – również w cenach leków. Zapłacimy więcej aż za 509 z nich. Jednak jest też dobra wiadomość – stanieje niemal 1200 leków. Kto straci najwięcej na podwyżkach cen leków, a kto zyska?

Za ponad 500 leków zapłacimy więcej

Z obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia zamieszczonego na rządowych stronach wynika, że niektóre leki stracą refundację wraz z początkiem 2022 r., a co za tym idzie – wzrosną ich ceny. W przypadku 462 preparatów będzie to na szczęście stosunkowo niewielka zmiana, bo nie większa niż 10 zł. Jednak część pacjentów musi się przygotować na większe podwyżki. W sumie podrożeje 509 leków.

Na wyższych cenach leków stracą m.in. pacjenci zmagający się z zapaleniem jelita grubego i łuszczycą, na którą w Polsce choruje niemal milion osób. Wzrośnie też cena leku Certican przepisywanego po przeszczepach narządów – pacjenci zapłacą za niego 30 zł więcej. Wśród preparatów, które podrożeją w 2022 r. znalazły się też te dla chorych na cukrzycę – leki przeciwcukrzycowe z metforminą, a także insuliny i testy paskowe do glukometrów.

Podwyżki dotkną też osoby z chorobą afektywną dwubiegunową i schizofrenią, na którą w Polsce choruje niemal 400 tys. osób. W niektórych wypadkach ceny wzrosną nawet o 50-60 zł. Jednak jeden z najbardziej dotkliwych wzrostów cen dotyczy tych, którzy są uczuleni na roztocza kurzu domowego i wymagają podawania wstrzykiwań. Będą oni musieli zapłacić za zawiesiny do nich (Novo-Helisen Depot) aż 452 zł więcej.

Kto zyska na nowej liście refundacyjnej?

Dobra wiadomość jest taka, że wraz z nadejściem nowego roku stanieje 1183 leków. Wśród nich będą te stosowane przez pacjentów chorych na raka prostaty, np. Zoladex, który będzie tańszy aż o 122 zł. Na zmianach zyskają też chorzy na Alzheimera – za Exelon, lek stosowany przy tej chorobie, zapłacą o 41 zł mniej. Stanieje również (o 37 zł) Seretide Dysk 500 – proszek do inhalacji dla astmatyków.

Lista refundowanych leków i produktów medycznych jest przez MZ aktualizowana regularnie co dwa miesiące. Oprócz informacji, które preparaty zostały objęte refundacją, a które ją straciły, z obwieszczenia resortu można dowiedzieć się też, jakie są ich nowe ceny detaliczne i urzędowe ceny zbytu oraz dopłaty pacjentów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.