Przejdź do treści

W maju pylą trawy! Jakie są objawy alergii na pyłki?

Jakie są objawy alergii na pyłki? istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić

Alergia na pyłki roślin jest sezonowa. Każdy, kto zetknął się z jej objawami czujnie śledzi mapy pylenia i kalendarze alergika, aby w tym czasie jak najmniej narażać się na kontakt z alergenami. Alergia na pyłki roślin może dotyczyć zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych. Jej najczęstszym objawem jest katar sienny albo wysypka, która towarzyszy pyleniu traw, czyli zazwyczaj w maju. Dowiedz się więcej o objawach tej alergii oraz o metodach jej leczenia.

Objawy alergii a pyłki roślin

Symptomy alergii pojawiają się w określonych porach roku. Są związane z okresem pylenia alergizujących roślin. Alergia mimo dosyć łagodnego przebiegu potrafi być naprawdę uciążliwa. Jej głównym symptomem jest katar sienny.

Pyłki roślin są jednymi z najczęściej spotykanych alergenów i pierwszymi, które zostały odkryte. Pyłki charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na negatywne czynniki zewnętrzne. Możemy wyróżnić dwa rodzaje pyłków.

Pierwsze to pyłki przenoszone przez wiatr. Mają aerodynamiczny kształt, aby mogły być w łatwy sposób przenoszone w powietrzu. Są wytwarzane w ogromnych ilościach i mogą być przenoszone na naprawdę duże odległości. Nawet na 200 kilometrów. Mogą wywoływać objawy alergii u osób, które znajdują się daleko od miejsca pylenia.

Drugim alergenem są pyłki przenoszone przez owady. Są lepkie i gromadzą się na czułkach oraz innych częściach ciała owadów, gdy są przenoszone z kwiatostanów męskich na żeńskie. Tylko niewielkie ilości pyłków przedostają się do atmosfery. Dlatego osoba, która cierpi na alergię na pyłki, w tym przypadku musi mieć z nimi bezpośredni kontakt, aby wystąpiły objawy. Ten rodzaj alergii występuje przede wszystkim u rolników, ogrodników oraz osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Pozostałe alergeny roślinne to: chwasty, trawy, oraz drzewa.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Objawy alergii

Najpopularniejsze symptomy alergii na pyłki to:

 • Bardzo częste kichanie;
 • Wodnista wydzielina z nosa (katar sienny) i zatkany nos;
 • Zapalenie spojówek (przekrwienie, łzawienie, obrzęk powiek, światłowstręt);
 • Bóle głowy;
 • Bóle zatok;
 • Objawy charakterystyczne dla astmy (duszność lub uporczywy, napadowy kaszel);
 • Uczucie rozbicia;
 • Nadmierne zmęczenie;
 • Brak apetytu;
 • Pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk alergiczny;
 • Nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka.

Objawy zespołu alergii jamy ustnej (OAS)

Osoby, które są uczulone na pyłki roślin, mogą również mieć alergię na warzywa i owoce. Wtedy ich zjedzenie może doprowadzić do zespołu alergii jamy ustnej (OAS). Jej najważniejsze symptomy to:

 • pieczenie lub swędzenie jamy ustnej, warg i języka;
 • pokrzywka kontaktowa.
Alergiczny nieżyt nosa - przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są objawy alergii na pyłki u dzieci?

Najczęstsze symptomy alergii na pyłki u najmłodszych to:

 • napady kichania;
 • wodnisty wyciek z nosa;
 • łzawienie;
 • zapalenie spojówek;
 • światłowstręt.

Mniej popularne objawy alergii u dzieci to:

 • suchość w gardle;
 • przytępienia słuchu;
 • czasem ból uszu i bóle głowy;
 • przemęczenie;
 • drażliwość.

Alergia na pyłki u dzieci najczęściej pojawia się około trzeciego roku życia. Jednak czasami jej objawy nie ustępują nawet po zakończeniu okresu pylenia roślin. Wtedy sezonowy katar sienny może zamienić się w całoroczny katar alergiczny. W takim przypadku jego nasilenie mogą powodować nie tylko pyłki roślin, ale również roztocza lub sierść zwierząt.

Nawet jeżeli tak się nie stanie, to zawsze istnieje ryzyko zachorowania przez dziecko na wirusowy nieżyt nosa. Jego organizm z powodu alergii na pyłki roślin staje się bardziej podatny na wirusy lub bakterie.

Co na alergię dla dziecka?

Aby pozbyć się alergii na pyłki roślin, niezbędne jest odczulanie przeprowadzone pod opieką lekarza. Najpierw trzeba przeprowadzić testy, aby odkryć, jakie dokładnie rośliny są alergenami. Należy również chronić dziecko przed kontaktem z pyłkami, w szczególności w okresie pylenia. Aby zmniejszyć obawy alergii, wskazane jest również stosowanie leków o działaniu antyhistaminowym, dostępnych bez recepty. Ograniczają one produkowanie przez organizm histaminy i łagodzą objawy alergii.

Alergia na trawy i pyłki

Nasilenie objawów alergii na pyłki roślin

Objawy stają się bardziej dokuczliwe w momencie, gdy stężenie pyłku w powietrzu się zwiększa. Mogą mieć na to wpływ między innymi warunki pogodowe. Gdy jest ciepło i słonecznie, to poziom stężenia pyłków w powietrzu zaczyna rosnąć. Natomiast, gdy pada deszcz, to wtedy spłukuje on znajdujące się w powietrzu pyłki i rośliny nie wydzielają do powietrza kolejnych jego partii. Wtedy objawy alergii całkowicie znikają lub zdecydowanie łagodnieją.

Jak sprawdzić, co aktualnie pyli?

Najprostszym sposobem dowiedzenia się, jaka roślina pyli w danym okresie, jest znalezienie w sieci mapy pylenia. Jest ona dostępna w wielu miejscach. Ogólnie w Polsce okres pylenia roślin zaczyna się w kwietniu i trwa aż do końca września.

Kiedy pylą trawy?

Trawy są najczęstszą przyczyną alergii na pyłki w Polsce. W tym kraju jest ponad 160 gatunków traw. Alergeny pyłku traw zlokalizowane są w zewnętrznej ścianie ziarna oraz wokół skrobi i w cytoplazmie ziarenek pyłku. Pyłki traw wykazują wysoką reaktywność krzyżową.

Okres pylenia zaczyna się pod koniec kwietnia. Największe stężenie pyłków traw można zaobserwować od połowy maja do połowy lipca. Spadek zaczyna się od września. Do traw zaliczamy również zboża. Zazwyczaj uczulają następujące rodzaje traw:

 • kupkówka pospolita,
 • mietlica pospolita,
 • kostrzewa czerwona,
 • rajgras wyniosły,
 • tymotka łąkowa,
 • tomka wonna,
 • wiechlina łąkowa,
 • wyczyniec łąkowy,
 • żyto.

Kiedy pyli sosna?

Pylenie sosny zaczyna się na początku maja i trwa do połowy czerwca. Jej pyłki pozostawiają charakterystyczny, żółty osad. Można ją dostrzec na przykład na parapetach, samochodach, czy chodnikach.

Kiedy pyli brzoza?

Brzoza rozpoczyna pylenie na przełomie zimy i wiosny. Najczęściej jest to połowa kwietnia i koniec maja. Występuje na całym obszarze centralnej i północno-zachodniej Europy. Brzoza ma charakterystyczną białą korę. Dzięki niej łatwo ją odróżnić od pozostałych drzew. Podczas pylenia kwiatostany brzozy wytwarzają gigantyczne ilości pyłków. Może to być nawet 5 milionów ziaren.

Źródła:

 1. Piotr Rapiejko, Wanda Stankiewicz, Kornel Szczygielski, Dariusz Jurkiewicz, Progowe stężenie pyłku roślin niezbędne do wywołania objawów alergicznych, Otolaryngologia Polska, Volume 61, Issue 4, 2007, Pages 591-594. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0030665707704912
 2. Marek Kowalski, Bożena Kubicka-Kozik, Małgorzata Czarnecka, Barbara Majkowska-Wojciechowska, Alergia Astma Immunologia 2007, 12(1), str. 35-39. http://mediton.nazwa.pl/PL/czasopisma/alergia-astma-immunologia/archiwum_12.1.681.html
 3. Ewa Dadas-Stasiak , Bolesław Kalicki , Anna Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatria i Medycyna Rodzinna, Vol 6 Numer 2, p. 92-99. http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-5dbf13c1-02bf-46dc-a9ba-d2b1c84aa39d;jsessionid=C89760D5FFE079B67F51C6153E6682A2
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Naukowcy odkryli, dlaczego coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki

Naukowcy odkryli, dlaczego coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki. Odpowiada za to jeden istotny czynnik

Kobieta stoi na łące

Sięgasz po wapno przy alergii? „Preparaty wapnia mogą ingerować we wchłanianie leków przeciwalergicznych” – ostrzega farmaceutka

10 produktów, na które alergicy muszą uważać

Czy wiosna szkodzi zdrowiu? Sprawdź, jakie dolegliwości mogą się wraz z nią pojawić, i jak sobie z nimi poradzić

7 czynników pogarszających objawy alergii

10 patentów dla alergika

10 patentów dla alergika. Jak nie dać się alergii?

Wiosna, choć piękna, jest prawdziwą zmorą dla alergików. Zobacz, jakie drzewa pylą w marcu

Diagnostyka molekularna

Diagnostyka molekularna – rodzaje, metody, zastosowanie

Mleko bez laktozy

Mleko bez laktozy – uczulenie i nietolerancja na składnik

Alergia na choinkę / istockphoto.com

Katar, kichanie i kaszel podczas świątecznych przygotowań? To może być alergia na choinkę

Sól emska

Sól emska – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Kobieta z objawami astmy przyjmuje leki przy lekarce

Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy, leczenie

„To wszystko, co zgotowała nam pandemia, bardzo negatywnie przełożyło się na naszą rzeczywistość”. O sytuacji osób z astmą mówi dr Piotr Dąbrowiecki

Posocznica - przyczyny i objawy

Sepsa (posocznica) – na czym polega? Jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – objawy, leczenie

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

leki a alkohol

Przyjmujesz leki na alergię i zamierzasz wypić lampkę wina? Sprawdź, co uważa na ten temat alergolog

Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka

Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka

Para młodych ludzi / Freestocks, Unsplash

Uczulenie na spermę partnera może zdarzyć się każdej z nas. Co robić w takiej sytuacji?

Co wiesz na temat alergii? Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Skonsultuj z Farmaceutą”

dziewczyna na balkonie

Im więcej pyłków w powietrzu, tym więcej zakażeń koronawirusem – dowiedli badacze

Krakowscy naukowcy rozwiali wątpliwości. Odpowiedzieli na pytanie, czy alergia na smog rzeczywiście istnieje

Czy alergia na smog rzeczywiście istnieje? Krakowscy naukowcy odpowiedzieli na pytanie i rozwiali wątpliwości

Ślinienie podczas snu – przyczyny, skutki, zapobieganie

Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

×