Gdzie osoby w kryzysie i ofiary przemocy mogą znaleźć pomoc. Internautka stworzyła listę przydatną każdej z nas
„Wsparcia nigdy dość” – pisze Katarzyna Zaród na swoim profilu na Facebooku. Dziewczyna opublikowała listę ważnych telefonów, maili i miejsc, która może pomóc osobom w kryzysie. „Jeśli nie wiecie, gdzie możecie zwrócić się z prośbą o rozmowę, poradę czy bezpośrednią interwencję, czekacie i czekacie w kolejce do psychologa, z jakiegokolwiek powodu nie macie możliwości lub boicie się uzyskać pomoc dla siebie lub bliskiej osoby w swoim otoczeniu – to ta lista jest dla was” – dodaje internautka. Bardzo szanujemy takie postawy!
Kryzys psychiczny – gdzie znajdziesz pomoc?
Smutek jest trudną emocją. To jednak faza, element. Wściekłość czy gniew poruszają nas natomiast z całą swoją mocą. Czasami więc chorujący na depresję, by nie czuć smutku, wyzwalają w sobie gniew. To błędne koło, ponieważ wściekłość nie jest tak łatwa do opanowania. Pomoc psychologa w wielu przypadkach okazuje się niezbędna.
– Złość, gniew czy agresję w depresji można porównać do aktywnego wulkanu: na zewnątrz nic nie świadczy o olbrzymim zagrożeniu, które drzemie wewnątrz i szuka ujścia. Osoby zmagające się z depresją często walczą sami ze sobą, ze swoimi objawami, myślami czy emocjami. Dodatkowe negatywne komunikaty od najbliższych, którzy nie rozumieją co się dzieje, nasilają tylko problem – tłumaczył w rozmowie z Hello Zdrowie mgr Mateusz Dobosz, psycholog i psychoterapeuta.
Pomoc znajdziesz tutaj:
- 116 123 – Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 – 22:00.
- 116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, czynny w godz. 12:00 – 02:00.
- 800 702 222 – Centrum Wsparcia Fundacji Itaka, jest całodobowe. Możesz także napisać tutaj: porady@liniawsparcia.pl.
- 800 080 222 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Itaka, jest całodobowy.
- 22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka, czynny w poniedziałek i czwartek w godzinach 17:00 – 19:00.
- 22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, czynny w środę i czwartek w godzinach 17:00 – 19:00.
Przemoc w rodzinie – gdzie znajdziesz pomoc?
90 tys. – tyle osób padło ofiarą przemocy domowej w Polsce w 2018 roku. Nie są to jednak dane, którym można w pełni zaufać. Bo pokrzywdzone nie zawsze chcą mówić o tym, czego doświadczyły. A gdy prawda wyjdzie na jaw, często bywa już za późno. – Pamiętam sprawy zaginięć, które okazały się zabójstwami. Kiedy najpierw ktoś miał się rozpłynąć w powietrzu. A po latach okazywało się, że doszło do zabójstwa z powodu konfliktów rodzinnych, ciało zostało ukryte, po czym zapadła zmowa milczenia – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyczka.
Jesteś ofiarą przemocy domowej? Zapamiętaj te numery:
- 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 15:30.
- 800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, czynny w godzinach 12:00 – 18:00.
- 22 845 12 12 – Poradnia ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czynny w godzinach 08:00 – 20:00.
- 800 120 148 – Policyjna linia specjalna „Zatrzymać Przemoc”, czynna całodobowo.
- 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 15:00.
- Twój parasol – aplikacja dla ofiar przemocy w rodzinie, udaje aplikację pogodową, która po dwukrotnym kliknięciu w ikonę zachmurzenia pojawia się panel pomocy.
Przemoc seksualna i przemoc wobec kobiet – gdzie znajdziesz pomoc?
– Najczęściej mamy w głowie, że gwałciciel to zboczeniec wyskakujący z krzaków, tymczasem wszystkie badania, także polskie, pokazują, że ponad 80 proc. kobiet, które doświadczyły gwałtu, znało sprawcę – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie Joanna Piotrowska z Feminoteki. Czasem gwałcicielem okazuje się najbliższa osoba, czyli mąż. Ale w Polsce wiele kobiet wciąż jest przekonanych, że seks się mężowi należy.
- 800 280 900 – Telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele, czynny we wtorek w godzinach 19:00 – 22:00.
- 800 120 002 – Niebieska Linia, czyli ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, czynny codzienie w godzinach 12:00 – 18:00.
- 888 883 388 – Telefon przeciwprzemocowy Fundacji Feminoteka, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.
- 22 621 35 37 – Telefon Zaufania Centrum Praw Kobiet, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 (w czwartki dyżurują prawnicy).
- 600 070 717 – Interwencyjny Telefon Zaufania Centrum Praw Kobiet (albo napisz tutaj: pomoc@cpk.org.pl bądź tutaj: porady.psychologiczne@cpk.org.pl).
Osoby LGBT – gdzie znajdziesz pomoc?
Co najmniej co dziesiąta osoba LGBT+ doświadcza dyskryminacji ze strony służby zdrowia – tak wynika z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich na podstawie anonimowej ankiety online. Pacjenci LGBT+ najczęściej (80 proc.) spotykają się z „niestosownymi uwagami i komentarzami odnoszącymi się do ich orientacji”, drwinami i szyderstwami (38 proc.), a także wyzwiskami (18 proc.).
Osoby LGBT dyskryminowane są na każdym kroku. Jesteś ofiarą? Wiesz, co robić:
- 22 628 52 22 – Poradnictwo psychologiczne fundacji Lambda Warszawa, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-21:00 (albo napisz: poradnictwo@lambdawarszawa.org).
- psycholog@transfuzja.org – Pomoc psychologiczna dla osób transpłciowych Fundacji Trans-Fuzja.
- fundacja@wiaraitecza.pl – Fundacja Wiara i Tęcza wspierająca akceptację LGBT w Kościele Katolickim.
- bezpieczniej@kph.org.pl – Pomoc psychologiczna Kampanii Przeciw Homofobii (możliwe spotkanie z psychologiem w budynku KPH).
- Grupa Stonewall – oferuje konsultacje psychologiczne i grupy wsparcia dla osób LGBT i ich rodzin.
Rozwiń
Forum Przeciw Depresji
Zdajemy sobie sprawę, że wielu z nas potrzebuje pomocy, ale niewielu wie jak może z niej skorzystać. Właśnie dlatego Hello Zdrowie objęło patronatem medialnym tegoroczną 14. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej „Forum Przeciw Depresji”.
Przez cały rok na stronie „Forum przeciw depresji” można znaleźć informacje na temat depresji: objawów choroby, przebiegu i sposobach jej leczenia, a także o tym gdzie szukać pomocy (Mapa Punktów Pomocy oraz Ważne Telefony Wsparcia). Znajduje się tam również forum moderowane przez lekarza psychiatrę, na którym zawsze można opisać swój problem. To miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania.
W ramach kampanii działa również profil na Facebooku. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych.
Spotkała cię trudna sytuacja? Chcesz zwrócić uwagę na problem, który dotyczy kobiet? Uważasz, że powinnyśmy o tym napisać w Hello Zdrowie? Napisz do mnie: m.bury@hellozdrowie.pl. Postaram się pomóc!
Zobacz także
„Język przemocy jest stosowany przez jednostki pragnące poklasku, władzy, podziwu”. Psycholożka o mowie nienawiści w internecie
„Mamy dość litowania się nad sprawcami przemocy”. Kampania „Alfabet Zgody. Bo tylko TAK znaczy TAK” w walce z cyberprzemocą
„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym
Polecamy
Michalina: „Czasem fantazjowałam o tym, że rozumiem matematykę. Ale częściej rano wymiotowałam ze strachu”. Czym jest HMA?
Marsz ciszy po tragicznej śmierci 16-letniej Julii. „Szydzono z jej wyglądu, ubioru, nawet nazwiska”
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
„Lex Kamilek” zmienia zasady w szkołach. Część rodziców musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności
się ten artykuł?