Przejdź do treści

„Wiedzieliście, że Blue Monday to ściema?” – pisze biotechnolog Dawid Polak. Dlaczego nie należy wierzyć w najbardziej dołujący dzień w roku?

Kobieta
"Wiedzieliście, że Blue Monday to ściema?" - pisze biotechnolog Dawid Polak. Dlaczego nie należy wierzyć w najbardziej dołujący dzień w roku?/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Co roku, w trzeci styczniowy poniedziałek media bombardują ludzi informacją o niebieskim poniedziałku, czyli najbardziej depresyjnym dniu w roku. Siła sugestii jest okropna” – pisze na swoim profilu na Instagramie Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”.

Blue Monday to ściema?

W każdy trzeci poniedziałek stycznia cały świat obchodzi Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku. Eksperci jednak zwracają uwagę, że tak zwany „Niebieski Poniedziałek” nie istnieje i jest to chętnie powielany (i szkodliwy) mit.

Wiedzieliście, że Blue Monday to ściema? Co roku, w trzeci styczniowy poniedziałek media bombardują ludzi informacją o niebieskim poniedziałku, czyli najbardziej depresyjnym dniu w roku. Siła sugestii jest okropna” – napisał na swoim profilu na Instagramie biotechnolog Dawid Polak.

Specjalista, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”, zaznacza, że co roku w dzień, w który przypada „Blue Monday”, informacje o smutnym dniu dostarczane są nam z każdej strony. Nawet popularny serwis strumieniowy oferujący muzykę proponuje melancholijne playlisty i zachęca: „Wybierz swój soundtrack na #BlueMonday”.

„Dziś rano włączyłem TV i pierwsza informacja, która została mi zaserwowana to ta, że dziś na pewno będzie wujowy dzień. Nawet nie wiecie jak podświadomie może to zaprogramować człowieka!” – alarmuje.

Jak zaznacza Polak, teoria o „Blue Monday” została zakwestionowana nawet przez jej twórcę.

„Okazuje się, że to wielki pic na wodę! To brytyjski psycholog z Cardiff University – Cliff Arnall jest odpowiedzialny za wyliczenie, kiedy ma przypadać najsmutniejszy dzień w roku. Użył do tego wzoru matematycznego, który uwzględniał czynniki meteorologiczne (krótki dzień i mała ilość światła), psychologiczne (niedotrzymanie postanowień noworocznych) i ekonomiczne (mniej pieniędzy w portfelu po świętach). Wszystko byłoby super gdyby nie fakt, że w 14 lat po swoim odkryciu Arnall sam przyznał, że jego dowody są co najmniej wątpliwe”  – wyjaśnia.

I dodaje, że badania Arnalla (2014) były zlecone przez firmę PR-ową i miały na celu zwiększenie sprzedaży wycieczek jednego biura podróży.

Teoria ta miała służyć tylko i wyłącznie celom reklamowym. Co ciekawe, sam Uniwersytet w Cardiff odciął się od kontrowersyjnej teorii Arnalla, uznając ją za pseudonaukę. Z kolei sam Arnall nadal próbuje co roku obliczyć, kiedy wypadnie Blue Monday i jest totalnie niewzruszony krytyką. Obecnie nie zajmuje się nauką i prowadzi szkolenia z tego, jak radzić sobie ze smutkiem. Swój wzór określa bardziej mianem zabawy niż nauki” – dodaje.

Depresja – epidemia XXI wieku

Biotechnolog zaznacza, że należy uważać na dostarczane sobie treści, które znacznie oddziałują na nasze samopoczucie.

„Trzeba bardzo uważać z tym, co przyjmujemy z telewizji czy internetu. Taka głupota może zadziałać jak 'samospełniająca się przepowiednia’ i z potencjalnie dobrze zapowiadającego się poniedziałku, możemy sobie zgotować iście płaczliwy i smutny dzień” – tłumaczy.

Dodaje również, że choć teoria o najbardziej depresyjnym dniu w roku została obalona, nie należy zapominać, że depresja jest poważną chorobą, przez którą codziennie odbiera sobie życie setki osób.

„Nie zapominajmy, że depresja jest określana przez WHO mianem epidemii XXI wieku. Na całym świecie z jej powodu cierpi ok. 350 mln ludzi, z czego w Polsce – około 1,5 mln. Są to jednak tylko dane szacunkowe, ponieważ wiele osób nie wie, że jest chorych i nigdy nie było u lekarza. Według prognoz WHO do 2030 roku depresja stanie się pierwszą, najczęściej występującą chorobą psychiczną na świecie” – podsumowuje.

Dawid Polak – kim jest?

Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Pracuje w firmie farmaceutycznej, w której zajmuję się badaniami klinicznymi. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 36 tys. internautek i internautów.

Obecnie głównym tematem zainteresowań Dawida Polaka jest pandemia koronawirusa. Jak sam o sobie mówi, stara się uświadamiać swoich obserwatorów w temacie szczepień. Oprócz tego na swoim profilu publikuje też dużo ciekawostek ze świata nauki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dawid Polak (@biotech.geek)

Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00);
  •  Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (codziennie od godz. 14 do 22);

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.