Przejdź do treści

Większość Polaków popiera bezwzględne karanie za brak maseczki – wynika z najnowszego sondażu

Większość Polaków popiera bezwzględne karanie za brak maseczki. Sprawdź wyniki nowego sondażu
Większość Polaków popiera bezwzględne karanie za brak maseczki. Sprawdź wyniki nowego sondażu / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Za nieprawidłowo założoną maseczkę niedługo możemy zapłacić nawet 1000 zł mandatu. „Nie będziemy tolerować noszenia maseczki pod brodą czy pod nosem. Odeszliśmy od upominania” – podkreślał ostatnio w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według sondażu Instytutu Pollster większość Polaków popiera zapowiadane zaostrzenie kar.

Polacy za surowymi karami za brak maseczki

Według badania Instytutu Pollster, którego wyniki opublikował Super Express, 56 proc. respondentów uważa, że „policja powinna bezwzględnie karać za brak maseczki”. Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych, a 8 proc. podało odpowiedź „nie wiem”. Badanie zrealizowano 22 i 23 października na próbie 1082 dorosłych Polaków.

Obecnie za brak maseczki można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Jednak nowy projekt ustawy zgłoszony przez PiS zakłada dużo surowsze kary, m.in. za nieprawidłowo założoną maseczkę zapłacimy nawet 1000 zł. Mandaty będzie mogła wystawiać nie tylko policja, ale także straż miejska i Straż Ochrony Kolei. Jeśli sprawa zostanie skierowana do Sanepidu, to kara może być znacznie wyższa – od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

Maseczka - kobieta szyje na maszynie
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Łączna liczba zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w Polsce
2872868
Liczba wyleczonych pacjentów
2640672
Liczba osób hospitalizowanych z COVID-19
4697
Liczba osób objętych kwarantanną
71529
Przypadki śmiertelne
73856

Mapa koronawirusa w Polsce

Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 263 929. Wystąpiło 4483 przypadków śmiertelnych. 12 282 osób jest hospitalizowanych, 445 991 objęto kwarantanną, a 54 268 objęto nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na powyższej mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie śląskim.

Mapę aktualizujemy na bieżąco. Mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce aktualizowana jest w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.