Przejdź do treści

Wpływ testosteronu na wahania nastroju u mężczyzn. Wyjaśnia położna Monika Walec

Mężczyzna
Wpływ testosteronu na wahania nastroju u mężczyzn. Wyjaśnia położna Monika Walec/ Unsplash, fot. Nicolas Jossi
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nie tylko kobiety przechodzą wahania nastroju spowodowane hormonami. U mężczyzn ma na to wpływ poziom testosteronu. „Jego ilość zmienia się wraz z porą dnia, ale również w ciągu życia, co jest związane z wiekiem i samym trybem życia mężczyzny” – pisze na swoim profilu na Instagramie położna Monika Walec. 

Testosteron a wahania nastroju u mężczyzn

Wahania nastroju spowodowane cyklem hormonalnym najczęściej kojarzone są z kobietami. Jak się jednak okazuje, mężczyzn także dotyka ten problem. Winnym za taki stan rzeczy jest poziom testosteronu – hormonu, który odpowiada za cechy męskie. Temat ten poruszyła położna Monika Walec, autorka profilu na Instagramie „Dyżur Położnej”.

Testosteron jest kojarzony ze skłonnością do agresji i rywalizacji u mężczyzn. Jest to jednak wszechstronny hormon, niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jak wyjaśnia Walec, pierwszy „pik” tego hormonu pojawia się jeszcze w życiu płodowym. Następny w okresie dojrzewania.

Znaczna produkcja testosteronu wpływa na rozwój drugorzędowych cech płciowych, czyli takich, które warunkują męską płeć. Wraz z ich wzrostem pojawia się często mutacja u chłopców, zwiększenie libido, przyspiesza porost włosów – wyjaśnia ekspertka.

Testosteron odpowiada także za niski głos, odpowiednią masę mięśniową, mocne kości. Stymuluje produkcję czerwonych krwinek przez szpik kostny. Jest niezbędny dla utrzymania odpowiedniego poziomu libido, erekcji i sprawności seksualnej.

Musimy wspomnieć tu o naszym powszechnym buncie nastoletnim, który jest nieodłącznie związany ze wzrostem naszego słynnego hormonu. Wzrost poziomu testosteronu powoduje znaczy wzrost energii u mężczyzn, podnosi pewność siebie i wzmacnia stanowczość – dodaje Walec.

Poziom testosteronu

Jak zaznacza specjalistka, poziom testosteronu zmienia się wraz z porą dnia. Związane jest to przede wszystkim z wiekiem oraz trybem życia, jaki prowadzi mężczyzna.

Rano jest go najwięcej, więc mężczyzna jest nabuzowany energią, najbardziej efektywny, libido jest wyższe, a im później tym ten poziom spada, co powoduje zwiększenie drażliwości, uczucie zmęczenia, spadek energii i cierpliwości – wyjaśnia.

Walec tłumaczy, że podobnie dzieje się na przestrzeni życia mężczyzny.

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, ograniczenie aktywności fizycznej, wpływa na spadek poziomu testosteronu, więc kiedy mężczyzna się zaniedbuje, automatycznie staje się bardziej drażliwy i wrażliwy.

Wiek również ma wpływ na poziom produkcji testosteronu, ponieważ wraz z upływem czasu, produkcja zwalnia, więc i charakterystyczne zachowania związane ze wzrostem poziomu testosteronu stają się mniej zauważalne – tłumaczy ekspertka.

Warto tutaj dodać, że psychika mężczyzny także nie pozostaje obojętna na poziom testosteronu.

Pozytywny wpływ na psychikę mężczyzny również zwiększa jego produkcję, dlatego o mężczyzn trzeba dbać.

Zauważa się również spadek testosteronu w przypadku diagnozowania depresji u mężczyzn. Nie jest to w żadnym wypadku temat do żartów i wtedy należy podjąć kroki pod czujnym spojrzeniem lekarza i psychologa – dodaje Walec.

Niski poziom testosteronu

Jeśli pojawia się podejrzenie, że stężenie tego hormonu jest za niskie, najpierw warto oczywiście zrobić odpowiednie badania krwi.

W niektórych przypadkach może zostać zlecona przez lekarza kuracja zastępcza testosteronem. Natomiast na co dzień jest kilka rzeczy, które mężczyzna może zrobić, aby naturalnie zwiększyć produkcję testosteronu w organizmie. To ograniczenie spożywania alkoholu, suplementacja witaminy D, dieta bogata w cynk i zdrowe tłuszcze roślinne oraz regularna aktywność fizyczna.

Para leżąca pod kołdrą

Dyżur Położnej

Za profilem Dyżur Położnej stoi położna Monika Walec, która jest również częścią zespołu „Położna dla Ciebie”. Na co dzień specjalistka dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dyżur Położnej (@dyzur_poloznej)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko

„Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest podstępna i dość tajemnicza” – mówi chirurg lek. Sylwia Barańska

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

Po co kobiecie testosteron?

Czy dietą można wyleczyć chorobę Hashimoto?

Czy dietą można wyleczyć chorobę Hashimoto?

Dlaczego nie mam orgazmu? 9 możliwych przyczyn

kobieta obejmująca się ramionami na tle miasta

Problemy hormonalne. Ginekolog mówi, jakie są oznaki tego, że twoje hormony szaleją

Mężczyzna i kobieta leżą w łóżku

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Ma działać przez kilka godzin. „Rewolucyjne rozwiązanie”

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Lekarka wyjaśnia, z czego to może wynikać

Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Lekarka wyjaśnia, z czego to może wynikać

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

romantyczna kolacja nad morzem

7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!

Kobieta patrzy w obiektyw

Kortyzol – norma i badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Krótkie wędzidełko penisa – skąd się bierze, na czym polega plastyka wędzidełka?

Psychoterapeutka Aneta Rutkowska: „Nikt nie przychodzi, mówiąc: 'Jestem uzależniony od adrenaliny’. A w trakcie okazuje się często, że nie są oni w stanie znosić codzienności życia”

Okres się spóźnia?

Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

Kamila Bogucka i Lidia Wójcik, "Ogarnij Hashimoto”/ Archiwum prywatne

„Hashimoto pojawia się po coś. To sygnał ciała, że nie jesteśmy dla siebie numerem jeden” – uważają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”

17 hydroksyprogesteron – funkcje, badanie, normy i cena. Jakie są objawy podwyższonego i obniżonego poziomu?

Dwie osoby siedzą na kanapie i rozmawiają

Zidentyfikowano hormon, który może poprawić funkcje poznawcze u osób z zespołem Downa

Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie / istock

Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

"To on jest przyczyną wszystkich twoich problemów. To przez niego organizm nie może wyjść z opresji, szaleje gospodarka hormonalna, ubożeje mikrobiota" - podkreśla lek. Dorota Helim-Sobkowiak

„To on jest przyczyną wszystkich twoich problemów. To przez niego szaleje gospodarka hormonalna, ubożeje mikrobiota” – pisze o… stresie lek. Dorota Helim-Sobkowiak

Mizoginizm – co to jest? Przyczyny i objawy. Jak leczy się to zaburzenie?