Przejdź do treści

Wszy łonowe – objawy i sposoby leczenia

Wszy łonowe - objawy i sposoby leczenia
Wszy łonowe - objawy i sposoby leczenia Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dziecko z gorączką
Z przeziębieniem na SOR? Do rzecznika praw pacjenta trafiło kilka tysięcy skarg na przychodnie
Niedługo premiera poradnika Akcji Menstruacja stworzonego przy współpracy z Hello Zdrowie. „My również nie lubimy zakazanych tematów”
Wkrótce premiera poradnika Akcji Menstruacja stworzonego przy współpracy z Hello Zdrowie. „My również nie lubimy zakazanych tematów”
Jak prawidłowo wykonać krzywą cukrową? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Krzywa cukrowa (OTTG) – jak prawidłowo wykonać badanie? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Koktajl z natką pietruszki
Pietruszka – jakie ma witaminy, co zrobić z natki pietruszki?
Zapalenie zatok w ciąży - co pomoże?
Zapalenie zatok w ciąży – leki. Co pomoże na ból zatok w ciąży?

Wszy łonowe są owadami pasożytniczymi zasiedlającymi przede wszystkim włosy w okolicach narządów płciowych człowieka. Wbrew powszechnemu przekonaniu ich występowanie nie jest spowodowane nieprzestrzeganiem zasad higieny, a wynika najczęściej z bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. W artykule przedstawiliśmy objawy wszawicy łonowej oraz sposoby leczenia stosowane po rozpoznaniu obecności pasożytów.

Jak rozpoznać wszy łonowe?

Wesz łonowa jest bardzo małym insektem, długość dorosłej postaci waha się od 1 do 2 mm. Ma ona 6 odnóży, przy czym 2 przednie są większe od pozostałych i przypominają szczypce (pasożyty wykorzystują je do przytrzymywania podstawy włosów). Barwa owada może być żółto-szara lub ciemnoczerwona. Wszy łonowe mają kształt zbliżony do okrągłego. Ze względu na niektóre charakterystyczne cechy wyglądu, wszy łonowe bywają określane jako miniaturowa wersja kraba. Niewielki rozmiar powoduje, że zwykle trudno je zauważyć – szczególnie, gdy nie są wypełnione krwią pobraną w ostatnim czasie z organizmu żywiciela. Pasożyty te mogą przemieszczać się z włosa na włos, nie potrafią jednak skakać ani latać.

Poza opisaną wyżej postacią dorosłą, opisywane pasożyty mogą występować także w dwóch niedojrzałych postaciach: w formie jaja oraz nimfy. Dorosła samica składa około 30 jaj, które przyczepia do włosów. Mają one owalny kształt i są żółte lub białe. W ciągu 6-10 dni z jaj wykluwają się nimfy. Ta forma wygląda jak postać dorosła, różni się od niej tylko mniejszym rozmiarem. Nimfy potrzebują około 2-5 tygodni, aby z postaci niedorosłej przekształcić się w dojrzałą, zdolną do reprodukcji. Tak jak formy dorosłe wszy łonowej, aby mogły przeżyć, muszą pobierać krew od żywiciela – jeśli zostaną odizolowane od człowieka, umierają w ciągu 1-2 dni.

Na których obszarach ciała najczęściej bytują wszy łonowe? Nazwa nie powstała przypadkowo – typowo pasożyty te zasiedlają włosy w okolicach narządów płciowych. Nie jest to jedyny rejon ciała, w którym mogą być zlokalizowane. Obecność wszy łonowych potwierdzana jest także w następujących miejscach:

 • na włosach pod pachami i na nogach,
 • na owłosieniu klatki piersiowej, brzucha, pleców,
 • na twarzy – brodzie lub wąsach, rzadziej na brwiach i rzęsach.

Wszy łonowe nie zasiedlają natomiast włosów na głowie.

Diagnostykę przeprowadza się zwykle poprzez oglądanie obszarów zajmowanych przez ten gatunek pasożytów gołym okiem lub przy użyciu szkła powiększającego.

całująca się para

Skąd się biorą wszy łonowe?

Obecność wszawicy łonowej nie wynika na ogół z nieprzestrzegania zasad higieny. Choć pasożyty te mogą być przenoszone poprzez korzystanie z tych samych ubrań, ręczników lub pościeli, to dużo częstszą przyczyną rozpowszechniania choroby jest bezpośredni kontakt z zarażonym, szczególnie seksualny. Inne rodzaje bliskiego kontaktu z nosicielami (przytulanie, całowanie) także może skutkować przejściem wszy z jednej osoby na drugą, choć w ten sposób do zarażenia dochodzi rzadko.

Mitem jest, że wszawica może rozwinąć się łatwo na skutek korzystania z tej samej toalety, co osoba zarażona. Ze względu na to, że odnóża wszy łonowych nie pozwalają na łatwe poruszanie się lub przyczepianie do gładkich powierzchni (takich jak deska sedesowa), a pasożyty tego gatunku nie mogą przetrwać długo bez organizmu żywiciela, zarażenie w ten sposób jest mało prawdopodobne.

Wszy łonowe nie są także przenoszone ani rozpowszechniane przez zwierzęta.

Zobacz także: 10 intymnych nawyków zdrowej kobiety

Kobieta odmierza czas, bo ma często nawracające infekcje intymne

Wszy łonowe – objawy zarażenia

Początek wszawicy przebiega na ogół bezobjawowo, symptomy pojawiają się zwykle po kliku tygodniach. Obecności wszy łonowych objawia się tak samo w przebiegu zarażenia u kobiet i u mężczyzn. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą:

 • silne swędzenie obszarów, które zasiedlane są przez wszy łonowe (pacjenci najczęściej odczuwają ten objaw w nocy, ponieważ aktywność pasożyta w tym czasie nasila się; uczucie swędzenia może pojawiać się na skutek podrażnienia skóry w czasie jej nakłuwania przez owada lub jako reakcja alergiczna na związki występujące w ślinie insekta),
 • podrażnienie skóry wywołane przez drapanie,
 • obecność czarnego proszku na bieliźnie,
 • sinoniebieskie, małe plamki na skórze (zauważalne mogą być na skórze m.in. ud albo dolnej części brzucha) – pojawiają się na skutek hemolizy (rozpadu) erytrocytów wywołanego przez ukłucia wszy,
 • jeśli osobniki pasożytują na rzęsach, mogą wywoływać podrażnienia i zapalenie brzegów powiek i spojówek.

Wszy łonowe nie przenoszą chorób, jednak w bardzo rzadkich przypadkach może dojść do wtórnej infekcji bakteryjnej wywołanej drapaniem skóry.

Zobacz także: swędzenie pochwy – przyczyny oraz sposoby leczenia

Wszy łonowe – leczenie

Do zwalczania wszy łonowej mogą być stosowane leki dostępne bez recepty. Najczęściej wykorzystuje się szampony zawierające związki takie jak dimetikon, cyklometikon, biococidina, permetryna (ostatni z nich uznaje się za mniej skuteczny, ponieważ wszy uodparniają się na tę substancję). Jak pozbyć się wszy, wykorzystując powyższe środki? Zapoznaj się z poniższym sposobem postępowania (uwaga: opisane działania nie powinny być stosowane w przypadku wszy bytujących na brwiach i rzęsach).

 1. Umyj zarażony obszar i osusz go.
 2. Dokładnie zastosuj się do instrukcji na ulotce lub opakowaniu wykorzystywanego środka. Włosy na zainfekowanym obszarze dokładnie nasącz lekiem przeciwko wszom i pozostaw na czas zalecany w instrukcji. Następnie usuń środek stosując się do zalecanego przez producenta preparatu sposobu postępowania.
 3. Po przeprowadzeniu powyższego zabiegu większość jaj nadal będzie przyczepiona do włosów. Usunąć można je za pomocą grzebienia z drobnymi ząbkami.
 4. Załóż czystą bieliznę i ubranie. Aby zabić wszy, które mogły pozostać na odzieży, ręcznikach i pościeli wypierz w pralce wszystkie te, które były używane przez zarażone osoby w ciągu ostatnich 2-3 dni. Ustaw program prania w wysokiej temperaturze (60 stopni C).
 5. Przedmioty, które nie mogą zostać wyprane w gorącej wodzie można zapakować szczelnie w plastikowe worki i przechowywać w nich przez 2 tygodnie – po tym czasie bez dostępu do organizmu żywiciela, wszystkie żywe formy wszy łonowej zostaną zwalczone.
 6. Jeśli po 9-10 dniach żywe wszy nadal są obecne, powtórz cały proces – wyeliminujesz w ten sposób także te formy pasożyta, które przy przeprowadzeniu zabiegu za pierwszym razem były w początkowym stadium rozwojowym.

Aby zapobiec powtórnemu zarażeniu konieczne jest przestrzeganie zasad higieny i codzienne zmienianie bielizny osobistej. Ręczniki oraz pościel należy nadal prać w wysokiej temperaturze oraz prasować gorącym żelazkiem.

Należy pamiętać, że przedstawione powyżej informacje nie powinny służyć jako substytut dla porady lekarskiej. Jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie pasożytem, skonsultuj się ze specjalistą.

 

Źródła:

 1. Morozińska-Gogol J. (red.) (2016) Parazytologia medyczna. Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
 2. Goldstein A., Goldstein B. i wsp. (2019) Patient education: Pubic lice (Beyond the Basics), UpToDate, dostęp 18.03.2020.
 3. National Health Service (2018) Pubic lice, dostęp 18.03.2020.
 4. Centers for Disease Control and Prevention (2019) Pubic “Crab” Lice, dostęp 18.03.2020.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nieprzyjemny zapach z pochwy – jak się go pozbyć?

dziewczyna nad morzem, sinice

Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?

Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny i jak leczyć?

Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny i jak leczyć?

Grudki perliste prącia – czym są i jak je usunąć?

Grudki perliste prącia – czym są i jak je usunąć?

10 intymnych nawyków zdrowej kobiety. Zobacz, o co powinnaś zadbać

10 intymnych nawyków zdrowej kobiety. Zobacz, o co powinnaś zadbać

Kobieta trzyma niemowlę na rękach

Higiena w połogu – 8 przykazań głównych od Położnej Kasi

Wargi sromowe - rodzaje i dolegliwości z nimi związane

Wargi sromowe – rodzaje i dolegliwości z nimi związane

Kobieta w wannie - higiena intymna

Higiena intymna – jak absolutnie nie należy tego robić? Podpowiadają edukatorki i edukatorzy seksualni z grupy Ponton

kobiece ciało

Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku

Obrzezanie kobiet / James Fulker/DFID / Wikimedia Commons

Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie ma okaleczone narządy płciowe

Rzęsistkowica – czym jest ta choroba? Jak wygląda leczenie?

Zakażenie pochwy – czy są na to skuteczne i bezpieczne domowe sposoby?

kobieta je jogurt

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje intymne

Łechtaczka to narząd służący wyłącznie kobiecej przyjemności! Czasem jednak boli podczas współżycia. Co wtedy? Radzi Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna

Kobieta w bieliźnie / istockphoto.com

Zabiegi w miejscach intymnych. Czy wiesz, na co możesz sobie pozwolić?

Najczęstszym powodem depilacji miejsc intymnych jest higiena osobista.

Depilacja – dlaczego golimy miejsca intymne

papaja owoc

Dermatolożka: każda cipka jest inna, indywidualna i dzięki temu unikatowa

Czego nie robić podczas infekcji intymnej?

Połóg. Higiena intymna po porodzie

kobieta z ananasem

Jak uniknąć infekcji intymnej na wakacjach? Poznaj 12 sprawdzonych sposobów

Higiena intymna w podróży. Niezbędne rzeczy, które powinnaś mieć w wakacyjnym bagażu

7 powodów, dla których potrzebna jest higiena. Nie chodzi tylko o zdrową skórę i mniej zakażeń

Katarzyna Miller: brak edukacji seksualnej skazuje dzieci na wulgaryzm i pornografię

płaski brzuch

„Jaka dieta na taki brzuch?” Dietetyczka Anna Reguła obnaża manipulacje kolegów z branży na Instagramie

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?