Swędzenie i pieczenie pochwy – przyczyny oraz sposoby leczenia

się ten artykuł?
Swędzenie pochwy może być objawem reakcji alergicznej. W takim przypadku z reguły wystarczy zmiana kosmetyków do higieny intymnej oraz proszku do prania. Warto zadbać również o wysoki poziom higieny osobistej. Pieczenie pochwy może się jednak wiązać z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. W każdym wypadku, kiedy pieczenie pochwy staje się dokuczliwe, należy skorzystać z konsultacji ginekologicznej.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Pieczenie pochwy może wynikać z bardzo wielu przyczyn. Reakcje alergiczne są częstą przyczyną swędzenia pochwy, natomiast nie jedyną. Oprócz infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych na pieczenie pochwy wpływ ma zaburzona gospodarka hormonalna w okresie okołomenopauzalnym.
Pieczenie i swędzenie pochwy – jak rozpoznać przyczynę?
Swędzenie i pieczenie pochwy może stanowić kombinację różnych czynników. Częstą przyczyną swędzenia pochwy są jednak reakcje alergiczne. Jeśli więc problem pojawia się po zmianie któregoś z podstawowych produktów do pielęgnacji, warto z niego zrezygnować. Jeśli świąd ustąpi, można podejrzewać, że to właśnie płyn do kąpieli, żel pod prysznic czy proszek do prania wywołały reakcję alergiczną, której objawem było pieczenie pochwy.
Pieczenie pochwy może być efektem podrażnienia sromu przez bieliznę, szczególnie tę wykonaną z materiałów syntetycznych. Tutaj, podobnie jak w przypadku kosmetyków, należy zrezygnować z noszenia „podejrzanej” bielizny. Jeśli po kilku dniach świąd ustąpi, można uznać, że to właśnie bielizna lub kosmetyki były przyczyną dyskomfortu.
Jeśli kobieta nie ma pewności, że przyczyną dolegliwości nie jest infekcja grzybicza lub bakteryjna, powinna jak najszybciej udać się do ginekologa. Ten po pobraniu odpowiedniego wymazu ustali, z jakim rodzajem zakażenia ma do czynienia.
Swędzenie pochwy – leki
Leki na pieczenie pochwy przepisuje lekarz ginekolog. Objawów pieczenia pochwy, swędzenia sromu, zaczerwienienia lub upławów nie wolno lekceważyć. Przewlekły charakter tych dolegliwości może doprowadzić do poważnych powikłań wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych.
Jeśli lekarz stwierdzi infekcję bakteryjną lub grzybiczą pochwy, dobierze pacjentce odpowiednie preparaty o działaniu grzybo- lub bakteriobójczym. Większość z tych leków ma również na celu złagodzenie stanu zapalnego. Leki na pieczenie pochwy mogą występować w formie:
- tabletek,
- globulek dopochwowych,
- maści do stosowania miejscowego.
Leki bez recepty na swędzenie pochwy to przede wszystkim probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które wspomagają naturalną florę bakteryjną pochwy. Występują one w formie preparatów dopochwowych, żeli do higieny intymnej oraz tabletek.
W aptece bez recepty można kupić leki na popularne typy grzybów. Taka maść na swędzenie pochwy zawiera przede wszystkim klotrimazol, nystatynę lub azole.
Swędzenie pochwy – domowe sposoby
Domowe sposoby na swędzenie pochwy dzielą się na te akceptowane przez lekarzy i te, których próbowania ginekolodzy zdecydowanie odradzają. Odradza się m.in.:
- dodawania octu winnego do kąpieli – może on zaburzać florę bakteryjną pochwy,
- ziołowe płukanki – używane za często, mogą wypłukiwać bakterie budujące naturalną barierę ochronną okolic intymnych,
- smarowania pochwy jogurtem lub innymi sfermentowanymi produktami mlecznymi – można w ten sposób wprowadzić do pochwy kolejne chorobotwórcze bakterie,
- aplikację czosnku do pochwy – zamiast leczyć infekcję, może doprowadzić do podrażnienia śluzówki pochwy, a nawet do wystąpienia nadżerki.
Zobacz także
Sprawdzone domowe sposoby na swędzenie pochwy
Ból i pieczenie pochwy można neutralizować, biorąc kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Kąpiel taka pozwala obniżyć pH pochwy i zmniejszyć dokuczliwy świąd.
Dobrym sposobem jest płukanka z kwasu borowego. Wykorzystuje się do niej trzyprocentowy roztwór kwasu. Kurację taką można stosować 2–3 razy dziennie.
W walce z pieczeniem pochwy sprawdzają się nasiadówki. Proponuje się przede wszystkim tę z szałwii. Wykonać ją można, zalewając 2–3 l wrzątku około 50 g suszonych liści. Po wystudzeniu naparu do 36℃ należy wykonywać nasiadówkę przez 15 minut.
Swędzenie pochwy leczy kąpiel tymiankowa. Ze 100 g ziela przygotowuje się specjalny napar (zalewa się je 5 l wody i gotuje 3 min). Następnie zioła wkłada się do specjalnego woreczka i razem z naparem przelewa się do wanny, uzupełnia się ją ciepłą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 min.
Co na swędzenie pochwy?
Lek na swędzenie pochwy może nie zadziałać skutecznie, jeśli jego przyjmowaniu nie będą towarzyszyły właściwe nawyki. Aby wyleczyć świąd i pieczenie pochwy, należy:
- do prania bielizny używać delikatnych detergentów,
- stosować dietę bogatą w produkty mleczne,
- ograniczyć spożywanie cukru i alkoholu,
- nosić przewiewną bieliznę, wykonaną z naturalnych materiałów,
- brać kąpiel z dodatkiem sody do pieczenia.
Najnowsze w naszym serwisie

Mastopatia to częsta dolegliwość dorosłych kobiet. Jak ją leczyć?

Hiponatremia – co się dzieje, gdy w organizmie jest za mało sodu?

Żółtaczka mechaniczna – objaw, którego nie można ignorować

Oczopląs to bezwiedne ruchy gałek ocznych. Skąd się bierze i jak go leczyć?
Polecamy

Posiew moczu – co wykrywa? Jak się przygotować do badania?

Torbiele nerek – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat

Piaskowanie zębów – o czym pamiętać decydując się na profesjonalne usuwanie osadu i przebarwień na zębach?
