3 min.
Wydaje ci się, że masz krótszą nogę? Fizjoterapeutka podpowiada, co za tym stoi

Pexels
– Kto z Was myśli, że ma jedną krótszą nogę? – pyta Pani Fizjotrener na swoim profilu na Instagramie i dodaje: często moje pacjentki żyją w przekonaniu, że właśnie tak jest. Ale tylko raz spotkałam osobę, która faktycznie tę nogę miała krótszą. Co w takim razie sprawia, że często czujemy, że nasza sylwetka jest asymetryczna? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk odpowiada.
Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką, znaną w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Na co dzień zajmuje się ćwiczeniami w szczególności dla młodych mam i kobiet po ciąży. Jej konto na Instagramie obserwuje niemal 14 tys. osób. Ekspertka chętnie dzieli się swoją wiedzą. Tym razem postanowiła poruszyć problem dotyczący wrażenia krótszej nogi. Wiele osób zakłada często, że jedną z nóg ma krótszą. Okazuje się jednak, że za tak wydawałoby się oczywistą sprawą, stoi nieoczywista lecz prosta odpowiedź.
Krótsza noga – co za tym stoi?
Jak tłumaczy w swoim wpisie na Instagramie Gosia Włodarczyk, za złudne wrażenie krótszej nogi odpowiada miednica, a dokładniej jej niesymetryczne ustawienie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
- Podczas badania na wizycie okazuje się, że prawie każda z moich pacjentek ma asymetrycznie ustawioną miednicę. Miednica może być wyżej po jednej stronie lub może być skręcona, może być też to połączenie powyższych. Wpływa to na ustawienie kręgosłupa - wyjaśnia.
Miednica – przyczyny asymetrycznego ustawienia
Fizjoterapeutka zaznacza, że problem z asymetrycznym ustawieniem miednicy wyrabiamy sobie same złymi nawykami w ciągu dnia. Wymienia kilka z tych, przez które najczęściej fundujemy sobie problemy z miednicą:
- Siadanie jedną nogą pod pupą
- Praca siedząca i np. ustawienie monitora z jednej strony
- Dużo jazdy samochodem
- Noszenie dziecka z preferencją na jedną stronę (to nie jest dobre ani dla mamy ani dla dziecka!!!)
- Sport z naciskiem na jedną stronę ciała: pole dance, snowboard
- I jeszcze wiele innych, ale już rozumiecie zależność?
Miednica – jak ustrzec się przed asymetrią?
Włodarczyk tłumaczy też, że każda z nas jest asymetryczna, ponieważ dominująca strona ciała ma zawsze podwyższone napięcie mięśniowe. Ostrzega jednak, że asymetria miednicy ma duży wpływ na całe ciało i może skutkować dolegliwościami nawet w daleko odsuniętym od miednicy obszarze ciała.
Praca manualna terapeuty, wdrożenie odpowiednich ćwiczeń i korekcja naszych codziennych zachowań przyniesie skutek ? (chyba że faktycznie jesteś w tej nielicznej grupie ludzi i anatomicznie krótszej kończynie) - podpowiada fizjoterapeutka.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023