Przejdź do treści

Stałe wciąganie brzucha nie jest zdrowe. Nie powinnaś tego robić

Kobieta mierzy obwód w talii
Wciągasz stale brzuch? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk tłumaczy, dlaczego nie jest to dobry pomysł
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Stałe wciąganie brzucha i chodzenie z wciągniętym brzuchem jest dla kobiety szkodliwe” – pisze na swoim profilu na Facebooku Gosia Włodarczyk. Fizjoterapeutka tłumaczy, na jakie konsekwencje zdrowotne narażamy się, gdy praktykujemy ten nawyk.

Dlaczego nie należy stale wciągać brzucha?

Wiele kobiet, by wyglądać szczuplej, wciąga brzuch przez większość dnia. Istnieje także powszechne przekonanie, że dzięki wciąganiu mięśnie brzucha pracują, przez co sylwetka staje się smuklejsza. Niestety, nie jest to prawda. Temat ten poruszyła na swoim profilu na Facebooku fizjoterapeutka GosiaWłodarczyk, znaną w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Jak zaznacza ekspertka, ciągłe napinanie brzucha nie tylko nie jest zdrowe, ale jest to wręcz nawyk szkodliwy dla kobiet.

Mięsień poprzeczny brzucha (który jest odpowiedzialny za szczupły wygląd brzucha) powinien spontanicznie załączać się do pracy w korelacji z mięśniami dna miednicy i przeponą. Jeśli mamy stale napięty mięsień poprzeczny to nie napnie się wtedy, gdy będzie potrzeba, nie współpracuje z wyżej wymienionymi mięśniami. Zaburza się cały proces stabilizacji głębokiej

- pisze na swoim profilu na Facebooku Gosia Włodarczyk

Wciąganie brzucha – konsekwencje zdrowotne

Włodarczyk zaznacza, że stałe wciąganie brzucha może prowadzić do problemów z oddychaniem a także osłabienia mięśni miednicy. W konsekwencji same możemy doprowadzić do inkontynencji, czyli nietrzymania moczu, co jest już powszechnie występującym problemem. Fizjoterapeutka zaznacza, że z identycznych powodów nie powinno się także nosić gorsetów, nieelastycznej bielizny i odzieży. Ostrzega także, że nawyk ten może przede wszystkim prowadzić do osłabienia pracy jelit, które przestaną odpowiednio pracować, prowadząc do problemów z trawieniem.

Wzmożone napięcie powłok brzusznych jest tez sygnałem od organizmu że coś się dzieje w jamie brzucha - być może jest stan zapalny jednego z organów, jeśli normalnie wciąż masz brzuch twardy jak deska, możesz przeoczyć ważne sygnały alarmowe

- dodaje ekspertka.

Kiedy warto napinać brzuch?

„Wciągać to nie to samo, co napinać brzuch. Napięcie robimy na wydechu, aktywując mięsień poprzeczny i mięśnie dna miednicy” – zaznacza Włodarczyk. I wymienia sytuacje, kiedy warto napinać brzuch:

  • siedząc – warto by był napięty na około 15 proc.,
  • dźwigając lub nosząc dziecko/ciężar,
  • podczas ćwiczeń z obciążeniem.

Pani Fizjotrener

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.