Przejdź do treści

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. „Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję, i to właśnie robię każdego dnia”

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. "Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję i to właśnie robię każdego dnia" / istock
Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. "Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję i to właśnie robię każdego dnia" / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Heather Devlin z chorobą nowotworową zmaga się od niemal 30 lat. Obecnie 62-latka walczy z nieuleczalnym szpiczakiem. Pomimo to, kobieta nie traci nadziei na dalsze spokojne życie. „Nie wiem, jak dużo czasu mi zostało, ale mam nadzieję, że to wystarczy, aby przetrwać kolejne 10 lat” – mówi.

Walczy z dziewiątym nowotworem

To dziewiąty raz, gdy Heather Devlin walczy z nowotworem. Wszystko zaczęło się, gdy niemal 30 lat temu u kobiety zdiagnozowano białaczkę. W kolejnych latach u 62-latki wykryto osiem guzów nowotworowych, w tym jeden w jajniku. W związku z tym kobieta musiała przejść histerektomię, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu macicy.

Obecnie 62-latka zmaga się ze szpiczakiem. Wykryto go pięć lat temu przez całkowity przypadek. Niepokojące wyniki badań zauważył specjalista zajmujący się właśnie szpiczakami. I chociaż diagnoza była druzgocąca, Devlin się nie poddała.

„Nie wiem, jak dużo czasu mi zostało, ale mam nadzieję, że to wystarczy, aby przetrwać kolejne 10 lat. Budzę się i myślę: dziękuję za kolejny dzień, nie ma znaczenia, czy pada deszcz, czy są problemy, po prostu czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję, i to właśnie robię każdego dnia” – mówi kobieta.

Heather Devlin / screen Daily Record

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Diagnoza – białaczka

Walka z nowotworem u Devlin rozpoczęła się, gdy kobieta była świeżo po rozwodzie, a jej dzieci miały zaledwie siedem i trzy lata. Gdy kobieta usłyszała diagnozę o białaczce, bardzo się bała. Na szczęście udało się wygrać z chorobą, która obecnie jest w stanie remisji.

Białaczka znacznie osłabiła układ odpornościowy kobiety. Tylko w tym roku 62-latka była dwukrotnie hospitalizowana z powodu zapalenia płuc. Za drugim razem nawet personel medyczny brał pod uwagę fakt, że tym razem może ona przegrać z chorobą.

W tym samym czasie w szpitalu przebywał ojciec Devlin, który niestety zmarł. Ze względu na stan swojego zdrowia, kobieta nie mogła się z nim pożegnać.

Wsparcie dla innych pacjentów

62-latka, pomimo nieszczęść, które przeżyła w swoim życiu, nie traci wrodzonego optymizmu. Kobieta pomaga nawet innym pacjentom onkologicznym.

„Musisz myśleć pozytywnie. To niczego nie zmieni, ale pozytywne myślenie: 'Będę walczyć z rakiem, a nie on będzie walczył ze mną’, naprawdę pomaga w tej drodze. Wielu ludziom się to nie udaje, ale lekarze są do twojej dyspozycji. To może się przydarzyć każdemu” – mówi Heather Devlin.

62-latka dodaje, że musi być silna, ponieważ rak jest nierównym przeciwnikiem. To wszystko czyni ją bardziej odporną. Podobnie jak innych pacjentów onkologicznych, którzy zyskują siłę, ale z drugiej strony choroba ich zmienia i nie są już tymi samymi osobami, którymi byli przed diagnozą.

„Na początku byłam przerażona, nie wiedziałam, z czym się zmierzę, ale jakkolwiek mili są lekarze i pielęgniarki, nie przeszli leczenia, choroby oraz wypadania włosów. Będziesz absolutnie zdruzgotany, gdy staniesz pod prysznicem i spojrzysz w dół, a tam zobaczysz swoje włosy. Nie wiedzą, jakie spustoszenie czujesz, kiedy wychodzisz i nagle jesteś całkowicie łysy” – mówi kobieta.

I dodaje, że chodzi o powiedzenie tej drugiej osobie: „Wiem, przez co przechodzisz, przeszłam przez to”. 

„Musisz przejść przez straszną część, aby dostać się na drugą stronę, gdzie usłyszysz: 'Jesteś wyleczony, odejdź i ciesz się życiem'” – mówi Devlin.

Kobieta wyjaśnia, że istnieją dwie drogi po diagnozie raka: „Możesz zwinąć się w kłębek i powiedzieć, że dla mnie życie się skończyło, albo możesz powiedzieć, że każdy dzień to kolejny dzień, który zamierzam przeżyć”.

 

źródło: https://www.dailyrecord.co.uk/news/health/mum-who-beat-cancer-nine-28121185

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Kobieta

W aptekach brakuje morfiny. Kilkadziesiąt tysięcy chorych pozostawionych z bólem

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Jak NIE mówić o raku? „Nie potrzebujemy walki, broni i pola bitwy”- podkreśla psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Rachel Zegler

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

Zaniepokoiła ją ciemna smuga na paznokciu. Flecistka straciła połowę palca

„Ludzie wciąż nie chcą wiedzieć, gdzie znajduje się schron przeciwrakowy” – mówi Anna Bimer, autorka książki „Rak time”

W jej organach wykryto ponad sto guzów. Małej dziewczynce nie dawano szans na przeżycie / istock

W organach małej dziewczynki wykryto ponad sto guzów. Nie dawano jej szans na przeżycie

Fot. Piotr Balicki / Bartosz Krupa/East News

Piotr Balicki nie żyje. 38-latek chorował na nowotwór

Próbki w laboratorium

Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak – objawy, leczenie