Przejdź do treści

Zaburzenia erekcji po COVID-19? „Do takich doniesień podchodzimy bardzo ostrożnie”

Zaburzenia erekcji po COVID-19?
Zaburzenia erekcji po COVID-19? "Do takich doniesień podchodzimy bardzo ostrożnie" / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, mogą zmagać się długotrwałym zaburzeniem erekcji”. „Obserwuje się inne dziwne objawy, w tym tzw. zespół obcej ręki”. Z zagranicy płynie coraz więcej tego typu doniesień, opisujących zjawisko „long COVID” (długi COVID). A jak wygląda sytuacja w Polsce? Zapytaliśmy o to prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztofa  Tomasiewicza kierującego Kliniką Chorób Zakaźnych w SPSK 1 w Lublinie.

 Czy pacjenci w Polsce także skarżą się na nietypowe dolegliwości?

W mediach pojawia się coraz więcej artykułów na temat powikłań po przebyciu COVID-19. I nie chodzi tu jedynie o zmiany w płucach czy przewlekłe zmęczenie. Wzmianki na temat pocovidowych komplikacji opatrzone są zwykle nazwiskami amerykańskich, włoskich czy francuskich lekarzy i naukowców.

„Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, mogą zmagać się długotrwałym zaburzeniem erekcji”. „Badacze zaobserwowali, że wielu ozdrowieńców nawet w ciągu kolejnych 6 miesięcy po przetrwaniu infekcji zmaga się z objawami mgły mózgowej”. „Obserwuje się inne dziwne objawy, w tym tzw. zespół obcej ręki. Pacjent ma wrażenie, że jest ona za mała, za duża, za chuda” – czytamy w licznych tekstach.

Czy na oddziałach covidowych w naszym kraju pacjenci także skarżą się na nietypowe dolegliwości? W rozmowie z Hello Zdrowie opowiada o tym prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz kierujący Kliniką Chorób Zakaźnych w SPSK 1 w Lublinie.

– Wiemy wprawdzie, że receptory wirusa są obecne w jądrach, a więc mogą one być zaatakowane przez SARS-CoV-2, ale do tej pory żaden z pacjentów na moim oddziale nie skarżył się na zaburzenia erekcji, nie mieliśmy też ani razu przypadku zapalenia jąder – mówi specjalista. I dodaje: – Warto wiedzieć, że niektóre „sensacyjne” artykuły ukazują się na tzw. portalach wczesnego dostępu. Znajduje się tam informacja, że artykuł  oczekuje na recenzję, ale nie każdy ją zauważa. Śledzę doniesienia na temat pandemii – w skali miesiąca w Internecie  pojawiają się tysiące informacji. Podchodzimy do nich bardzo ostrożnie, i to nie dlatego, że uciekamy przed odpowiedzią na pytania pacjentów. Nawet artykuły, które ukazywały się w tak renomowanych czasopismach jak Lancet, po tygodniu były wycofywane przez samych autorów! Tak było np. z teorią, że palenie papierosów chroni przed COVID-19.

Medyczne przyczyny pocovidowych zaburzeń poznawczych nie są jasne

Pytany o „mgłę mózgową”, dr Tomasiewicz od razu zastrzega, że nie jest to termin medyczny, podobnie zresztą jak „zespół obcej ręki”. Przyznaje jednak, że istnieją publikacje potwierdzające występowanie po przebyciu COVID-19 zaburzeń koncentracji, problemów z pamięcią i komunikacją, splątania, dezorientacji. Mogą one dotyczyć nawet 70 procent osób hospitalizowanych na oddziałach intensywnej opieki medycznej i 40 proc. leczonych na innych oddziałach.

– Nie wiemy do końca, czy jest to konsekwencja działania samego wirusa czy podłoże tych objawów jest psychogenne. Proszę pamiętać, że jest COVID-19 to choroba, która potencjalnie może być śmiertelna. Pacjenci bardzo przeżywają samotność w szpitalu, boją się zarażenia rodziny a także konsekwencji ekonomicznych pandemii – mówi specjalista.

Medyczne przyczyny pocovidowych zaburzeń poznawczych też nie są jasne. Wymienia się tu procesy autoimmunologiczne, czyli atak układu odpornościowego na własne komórki prowadzący do stanów zapalnych naczyń krwionośnych.

– Wirus ma receptor na śródbłonku naczyń krwionośnych, czyli na wewnętrznej warstwie ściany naczynia, więc może się umiejscowić w wielu obszarach naszego organizmu – wyjaśnia dr Tomasiewicz. – W momencie, kiedy dochodzi do reakcji wirus-receptor,  może to wywołać zmiany zapalne drobnych naczyń. Do tej pory nie wiemy, czy zajęta jest cała ściana naczynia, czy tylko śródbłonek. To jest bardzo złożony mechanizm. Proszę też pamiętać, że w przebiegu infekcji mamy duże zaburzenia krzepliwości krwi. Mówi się o zjawisku mikrozatorowości – są sugestie, że pewne zaburzenia ze strony układu nerwowego mogłyby być jej konsekwencjami. Ale zatory występują w skali mikro, dlatego wykazanie ich nawet w najdokładniejszych badaniach obrazowych jest bardzo trudne – mówi specjalista. – Nie wiemy, czy objaw, który pojawił się w miesiąc czy dwa po przebytej infekcji można wiązać z zakażeniem SARS-CoV-2, czy też z innymi schorzeniami. Dobry przykład to zmiany w naczyniach krwionośnych u cukrzyków – naprawdę niełatwo ocenić, czy spowodował je COVID-19, czy współistniejąca z nim choroba – organizm zmaga się z chorobą na wiele sposobów.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Kobieta

Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

COVID-22 w Hiszpanii / istock

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”