Przejdź do treści

Mózg po COVID-19. Jakie zmiany mogą w nim zajść? Tłumaczy neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak

Mózg po COVID-19. Jakie zmiany mogą w nim zajść? Tłumaczy neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak
Mózg po COVID-19. Jakie zmiany mogą w nim zajść? Tłumaczy neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno?” – pyta neurolożka i neurotrenerka Magdalena Wysocka-Dudziak. Podkreśla, że długotrwałe skutki COVID-19 dla wielu organów, w tym naszego mózgu, mogą być naprawdę poważne.

Długofalowe skutki COVID-19

Neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak przedstawia kilka faktów dotyczących skutków przejścia COVID-19. Takich, które do tej pory udowodniono naukowo.

  • Niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nieobciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.⁠
  • Zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są: nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne⁠.
  • Najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.⁠

Ekspertka wskazuje, że długofalowe skutki przejścia COVID-19 dotyczą m.in. serca, płuc i układu szkieletowo-mięśniowego. Jednak najbardziej niepokojące wydają się być te dotyczące mózgu. Ich też jest zdecydowanie najwięcej.

Mózg po COVID-19

Jeśli chodzi o mózg, to ekspertka pisze, że przechorowanie COVID-19 może powodować takie schorzenia lub zaburzenia jak:

  • udary mózgu (ok. 7 razy częstsze u młodej osoby z COVID-19 niż z grypą)⁠,
  • napady drgawkowe⁠,
  • zespół Guillain-Barre⁠,
  • zaburzenia poznawcze (zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie związane z mikroudarami w obrębie istoty białej⁠,
  • zaburzenia węchu i smaku, w tym anosmia i ageuzja, czyli odpowiednio całkowita utrata węchu i smaku⁠,
  • depresja, zaburzenia lękowe i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii)⁠.

COVID-19 może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości⁠ na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienne, w tym chorobę Alzheimera⁠.

Nie tylko mózg!

Ne negatywnych długofalowych skutkach dla mózgu się nie kończy. Mogą wystąpić też fatalne skutki dla serca: uszkodzenia mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie ⁠i zawał serca.

Jeśli chodzi o płuca, to może dojść do: uszkodzenia tkanki płucnej⁠, włóknienia płuc⁠, obturacyjnych chorób płuc⁠, zatorowości płucnej. Długofalowe skutki przejścia COVID-19, mają wpływ też na układ szkieletowo-mięśniowy, powodując ból mięśni i stawów.

Oprócz poszczególnych organów i układów, choroba może mieć też wpływ na cały organizm, powodując między innymi zespół przewlekłego zmęczenia⁠ i powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek⁠.

Kim jest Magdalena Wysocka-Dudziak?

Magdalena Wysocka-Dudziak jest specjalistą neurologiem, neurotrenerką oraz ekspertką od redukcji stresu i naturalnego “podkręcania” możliwości mózgu. Prowadzi też bloga i tworzy również profil instagramowy, który obecnie obserwuje ponad 5 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno? Oto co naukowcy wiedzą na ten moment o możliwych długofalowych konsekwencjach COVID-19:⁠ – niektóre objawy mogą utrzymywać się lub powtórzyć tygodnie lub miesiące po pierwotnym zakażeniu SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z łagodnym przebiegiem zakażenia, dzieci i młodych dorosłych oraz nie obciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi.⁠ – zidentyfikowanymi dotychczas czynnikami ryzyka przewlekłych objawów są nadciśnienie tętnicze, otyłość i zaburzenia psychiczne⁠ – najczęściej utrzymującymi lub powtarzającymi się objawami są: zmęczenie, duszność, kaszel, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej, nudności, biegunka, zaburzenia świadomości.⁠ •⁠ Przechorowanie COVID-19 może mieć wpływ na następujące organy i narządy:⁠ ? MÓZG:⁠ – udary mózgu (ok. 7x częstsze u młodej osoby z COVID-19 niż z grypą)⁠ – napady drgawkowe⁠ – zespół Guillain-Barre⁠ – zaburzenia poznawcze (zaburzenia pamięci i koncentracji, mgła mózgowa) prawdopodobnie związane z mikroudarami w obrębie istoty białej⁠ – zaburzenia węchu i smaku, w tym anosmia i ageuzja, czyli odpowiednio całkowita utrata węchu i smaku⁠ – depresja, zaburzenia lękowe i PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (zwłaszcza u pacjentów po leczeniu na oddziałach intensywnej terapii)⁠ – może także zwiększać ryzyko zachorowania w przyszłości⁠ na chorobę Parkinsona oraz na zaburzenia otępienie, w tym na chorobę Alzheimera⁠ ❤️ SERCE:⁠ – uszkodzenia mięśnia sercowego z niewydolnością serca włącznie ⁠ – zawał serca⁠ ? PŁUCA:⁠ – uszkodzenie tkanki płucnej⁠ – włóknienie płuc⁠ – obturacyjne choroby płuc⁠ – zatorowość płucna⁠ ?? UKŁAD SZKIELETOWO-MIĘŚNIOWY:⁠ – bóle mięśni i stawów⁠ ? CAŁY ORGANIZM:⁠ – zespół przewlekłego zmęczenia⁠ – powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym uszkodzenia wątroby i nerek⁠ •⁠ ⁠Cała lista powodów, żeby jeszcze lepiej dbać o zdrowie swojego mózgu i edukować innych jak to skutecznie robić.

Post udostępniony przez Magdalena Wysocka-Dudziak (@drdudziak)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.