Przejdź do treści

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. „To jest moment, aby zacząć bić na alarm”

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm"
Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm" /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

U coraz większej liczby dzieci pojawiają się ciężkie objawy PIMS-TS, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego, po przebytym COVID-19. W ostatnich dziewięciu dniach do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziewięcioro takich dzieci.

Powikłania po COVID-19 u dzieci

Niestety ciągle dowiadujemy się o coraz to nowych powikłaniach po COVID-19. Kolejne, o którym wiadomo, dotyka dzieci. To wyjątkowo groźna choroba – PIMS-TS pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny). Rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Katarzyna Pokorna-Hryniszyn poinformowała, że w tej placówce leczonych jest dziewięcioro dzieci z jej objawami.

To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm – podkreślił w rozmowie z PAP prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog pracujący w szpitalu. Jak dodał, stan dzieci jest ciężki. Mają niewydolność serca, są w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

PIMS-TS  atakuje dzieci w każdym wieku. Te, które są leczone w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, mają po parę miesięcy oraz kilka i kilkanaście lat. Najstarszy pacjent ma 16 lat.

Czym jest PIMS-TS?

PIMS-TS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2 (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2). Choroba ujawnia się po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. Choroba przypomina zespół Kawasakiego, a pierwsze jej symptomy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

Objawy PIMS-TS to:

  • wysoka gorączka trwająca minimum trzy dni i niedająca się zbić medykamentami;
  • wybroczyny w jamie ustnej;
  • zaczerwione oczy;
  • wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała;
  • osłabienie;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
  • odwodnienie.

W przebiegu PIMS-TS dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych, do niewydolności serca, stwierdza się zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to bardzo poważna choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka. Leczenie wymaga jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.