4 min.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy, diagnostyka, leczenie

zapalenie rozcięgna podeszwowego
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to dolegliwość, która wbrew pozorom dotyka wielu osób. Często mamy z nią do czynienia nawet wtedy, gdy… nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na czym ono polega? Którą część ciała dotyka? W jaki sposób radzić sobie z tym zapaleniem?
Spis treści
Rozcięgno podeszwowe to struktura łącznotkankowa — przyczepia się ona na guzie piętowym, a w kolejnym kroku wręcz wachlarzowo rozciąga do palców stóp.
Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego
Pojawienie się zapalenia w tej okolicy ciała jest zazwyczaj wynikiem powtarzalnych mikro urazów, które w konsekwencji prowadzą do bardzo trudnych zmian. Objawy są w pierwszej kolejności najmocniej odczuwalne w okolicy kości piętowej — to właśnie główne miejsce przyczepu rozcięgna. Im bardziej dolegliwość się rozwija, tym szybciej ból rozprzestrzenia się po całej podeszwowej części stopy. Uporczywy ból może nawet ograniczać swobodne poruszanie się, dlatego tak ważna jest szybka i odpowiednia reakcja. W przypadku tego zapalenia istnieje kilka czynników, które sprzyjają pojawieniu się dolegliwości. Do tych najczęściej występujących zaliczamy długogodzinną pracę stojącą, źle dobrane obuwie, słabe rozciągnięcie mięśni łydki, a nawet niekorzystną budowę anatomiczną, czyli płaskostopie.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego i diagnostyka
Niezwykle charakterystycznym objawem dla wystąpienia tej dolegliwości jest uporczywy i nieustępujący ból w okolicy pięty. Pacjenci najczęściej skarżą się na kłujący ból, który występuje po długim odpoczynku — np. zaraz po wstaniu z łóżka. Jeżeli bardzo wyraźne objawy nie występują, w celu zdiagnozowania tego zapalenia przeprowadza się tzw. test Windlass, który polega na zgięciu grzbietowych palców stopy. Test może być wykonywany podczas stania na danej stopie albo bez jej obciążania. Często pacjentom zaleca się również wykazania badania USG, dzięki któremu można zobaczyć, jak duży jest obrzęk struktur, a co za tym idzie — takie USG umożliwia konkretne określenie stopnia zdegenerowania tkanek i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
W jaki sposób przebiega zapalenia rozcięgna podeszwowego?
Stan zapalny, który występuje w początkowej fazie choroby, zazwyczaj szybko ustępuje i przechodzi w stan chroniczny. Niestety pacjenci często uważają, że choroba wtedy odpuszcza, co nie jest prawdą. Procesy degeneracyjne w stopie nadal postępują, dlatego nie można rezygnować z leczenia i rekonwalescencji. Ból, który ustępuje — często wraca do pacjenta ze zdwojoną siłą.
Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego
W rehabilitacji tego schorzenia wyróżnia się dwa etapy. O pierwszym mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z aktywnym stanem zapalnym rozcięgna. Zadaniem fizjoterapeuty jest minimalizacja stanu zapalnego i wprowadzenie kompleksowej terapii przeciwbólowej. W tym celu wykorzystuje się między innymi specjalne leki przeciwzapalne. Drugi etap ma miejsce wtedy, gdy stan zapalny ustępuje, a wspomniany proces wchodzi w fazę chroniczną. Wtedy rehabilitacja nie jest nastawiona na leczenie zapalenia, a wprowadzony często stretching ma służyć nie tylko rozcięgnu, ale i mięśniom łydki. W rehabilitacji wykorzystuje się także masaże — np. takie wykonywane piłeczką. Jako profilaktykę zaleca się stosowanie specjalnych ortopedycznych wkładek. Ich stosowanie wpływa korzystnie na strukturę stopy — odciąża ją i pozwala tkankom spokojnie się regenerować. Jako niezwykle skuteczną formę terapii wskazuje się falę uderzeniową. Jest ona zalecana zwłaszcza wtedy, gdy ból utrzymuje się przez bardzo długi czas i nie da się go pokonać standardowymi metodami, które są wprowadzane na początku leczenia.
Zapalenia rozcięgna podeszwowego to niezwykle nieprzyjemna i umiejąca spędzić sen z powiek dolegliwość. Pacjenci, którzy się z nią borykają, mogą na szczęście wprowadzić wiele sposobów terapii, które pozwolą pozbyć się tego uporczywego problemu. Niezwykle istotne jest to, aby po ustąpieniu bólu pamiętać o tym, że być może choroba jest tylko w stanie uśpienia, a niekoniecznie została przez nas całkowicie pokonana.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023