Przejdź do treści

Zapalenie tchawicy – dowiedz się, jaki jest jego przebieg, przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie

Kobieta trzyma się za gardło, które jest czerwone
Kobieta trzyma się za gardło, które jest czerwone
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie tchawicy oznacza stan zapalny środkowego piętra dróg oddechowych. Z racji tego położenia rzadko występuje samodzielnie, częściej towarzyszy mu zapalenie krtani lub zapalenie oskrzeli. Przy zapaleniu tchawicy może rozwinąć się duszność, która czasami wymaga intubacji bądź wykonania tracheotomii.

Nieleczone zapalenie tchawicy jest stanem zagrożenia zdrowia i życia, gdyż może prowadzić do duszności, która wymaga intubacji albo nawet tracheotomii. Chociaż zapalenie tchawicy częściej dotyczy dorosłych, zdarza się również zapalenie tchawicy u dziecka, które także wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Zapalenie tchawicy – podstawowe informacje

Tchawica to jedna ze struktur układu oddechowego. Ma postać rury, a zbudowana jest z chrząstek. Rozpoczyna się poniżej krtani i kończy się podziałem na prawe i lewe oskrzele główne. Jak w każdej ze składowych układu oddechowego, pod wpływem różnego rodzaju czynników infekcyjnych, chemicznych i fizycznych może dojść do jej stanu zapalnego. Zapalenie tchawicy, z racji umiejscowienia narządu, rzadko występuje samodzielnie, najczęściej towarzyszy mu zapalenie krtani lub oskrzeli. Zwykle mamy do czynienia z ostrym zapaleniem tchawicy, jako wyraz stanu zapalnego dróg oddechowych. Można spotkać również przewlekłe zapalenie tchawicy (np. u pacjentów po całkowitym usunięciu krtani, z rurką tracheotomijną).

Zapalenie tchawicy a przyczyny rozwoju schorzenia

Zapalenie tchawicy najczęściej jest powikłaniem zapalenia krtani lub procesu zapalnego toczącego się w oskrzelach, zatem wiąże się z tymi samymi czynnikami infekcyjnymi, bakteryjnymi lub wirusowymi. W przypadku etiologii wirusowej patogenami są najczęściej wirusy grypy i paragrypy, rhinowirusy i adenowirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, zatem ryzyko związane jest z przebywaniem z osobą zakażoną. To oznacza, że infekcja szczególnie intensywnie szerzy się w obrębie dużych skupisk ludzkich (przedszkole, szkoła, biura, zwłaszcza te, w których pracownicy siedzą w tzw. boksach w obrębie otwartej sali). Do zapalenia tchawicy predysponuje również przebywanie w miejscach suchych i klimatyzowanych, a także o znacznym stopniu zapylenia lub zadymienia dymem papierosowym. Ponadto zapalenie tchawicy może być wywołane czynnikami chemicznymi, które, zwykle przypadkowo, zostają zaaspirowane do dróg oddechowych.

Zapalenie tchawicy – objawy wskazujące na chorobę

To, ile trwa proces zapalny przy zapaleniu tchawicy, zależne jest od zakresu stanu zapalnego i czynnika wywołującego. Przy ostrym stanie zapalnym zwykle jest to około 7 dni, stan przewlekły może utrzymywać się nawet miesiącami. Objawy zapalenia tchawicy są różne, jednak podstawowym i najbardziej charakterystycznym jest kaszel – zwykle suchy, duszący, czasem określany mianem szczekającego. Wraz z trwaniem choroby może przybierać postać mokrą. Kaszlowi towarzyszą ból gardła, świst oddechowy, stan podgorączkowy i gorączka oraz zmęczenie i osłabienie. Mogą pojawić się zaburzenia oddychania do ostrej duszności włącznie. Przy przewlekłym stanie zapalnym objawy są podobne, mają jednak zdecydowanie mniejsze nasilenie. Wiedząc już, ile trwa zapalenie tchawicy, należy zastanowić się, jak leczyć zapalenie tchawicy skutecznie, gdyż powikłania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zobacz także

Leczenie infekcji dróg oddechowych

Często spotkać można pytanie, czy zapalenie tchawicy jest groźne. Otóż wszystko zależy od przebiegu choroby i stopnia nasilenia dolegliwości. Na pewno przy ciężkim przebiegu zagrożeniem jest nagła duszność, która w przypadku braku właściwego postępowania może spowodować zgon. Należy zatem wiedzieć, jak leczyć stan zapalny środkowych dróg oddechowych, aby skutki uboczne były jak najmniejsze.

Leczenie zapalenia tchawicy w dużej mierze zależy od czynnika etiologicznego. Leki na zapalenie tchawicy w przypadku infekcji bakteryjnej to antybiotyki podawane doustnie, w bardzo rzadkich przypadkach domięśniowo lub dożylnie. Lekarz musi podjąć decyzję, jaki antybiotyk na zapalenie tchawicy wybrać. Najczęściej jest to amoksycylina z kwasem klawulanowym, czasem cefalosporyny bądź makrolidy. W związku z tym, iż zdecydowanie częściej za stan zapalny odpowiedzialne są wirusy, przy zapaleniu tchawicy leki sprowadzają się do łagodzenia odruchu kaszlowego lub rozrzedzania zalegającej wydzieliny i działania przeciwzapalnego oraz przeciwgorączkowego. Często stosuje się syrop na zapalenie tchawicy, gdyż kaszel jest podstawowym jego objawem. Należy też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Istotne działanie mają także inhalacje z olejkami eterycznymi, które nawilżają drzewo oddechowe i ułatwiają ewakuację zalegającej wydzieliny. Ważne jest również nawilżenie organizmu przez przyjmowanie 2 litrów płynów dziennie i eliminacja czynników drażniących.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.