3 min.
„Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję”. Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

źródło: iStock
Najnowsze
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
13.01.2021
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
13.01.2021
„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksualna)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku
13.01.2021
„Daj to swojej kobiecie”. Napis na metce męskich spodni wywołał oburzenie we Włoszech
Tabletki antykoncepcyjne mają nas chronić przed niechcianą ciążą. Jednak nawet najbardziej zorganizowanej kobiecie może się przydarzyć, że o tej jednej pigułce zapomni. Jak postępować w przypadku pominięcia tabletki? Rozmawiamy z ginekolog dr. n. med. Ewą Zwolińską.
Justyna Dudkiewicz: Co należy zrobić, gdy zapomni się przyjąć tabletkę antykoncepcyjną?
Ewa Zwolińska: Niestety, zdarza się to bardzo często. Pomimo przypominacza w telefonie i dużej motywacji do stosowania antykoncepcji doustnej, raz na jakiś czas każdej kobiecie zdarzy się zapomnieć lub z innych względów pominąć tabletkę. Naukowcy prześcigają się w wymyślaniu możliwości alternatywnych, żeby nie trzeba było pamiętać codziennie o antykoncepcji. Powstają plastry, krążki, wkładki – ciągle nowe opcje. Osoby, którym często się do zdarza, powinny rozważyć inną opcję zabezpieczenia.
Jeśli dojdzie do pominięcia jednej tabletki, a kobieta przypomni sobie o tym w ciągu 12 godzin, może wziąć tę tabletkę jak najszybciej i nic złego nie ma prawa się stać. Jeśli jest to powyżej 12 godzin, należy pominąć tabletkę i wziąć następną o typowej porze. W obu przypadkach dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne.
Kiedy sięgałam dziś po tabletkę antykoncepcyjną zorientowałam się, że biorę tabletkę z soboty, a nie niedzieli. Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję, bo jeszcze nigdy nie miałam takiej sytuacji
Czy to, w jakiej fazie cyklu się znajdujemy, ma znaczenie dla pominiętej tabletki?
W przypadku stosowania tabletek nie możemy mówić o fazach cyklu, ponieważ nie występuje owulacja. Natomiast jeśli pominie się 2 lub więcej tabletek, znaczenie ma tydzień ich przyjmowania. W tygodniu pierwszym i drugim ich stosowania, jeśli dojdzie do pominięcia 2 tabletek, warto wziąć po 2 tabletki przez 2 dni, a po tych 2 dniach kontynuować standardowo. W tej sytuacji przez tydzień należy stosować prezerwatywę. Jeśli do pominięcia dojdzie w tygodniu 3 lub 4 należy rozpocząć nowe opakowanie i stosować metody barierowe przez tydzień.
Czy gdy pominie się tabletkę, trzeba ograniczyć seks?
Taka sytuacja nie jest wskazaniem do ograniczenia współżycia, ale w niektórych sytuacjach należy stosować dodatkowe zabezpieczenie tak zwane barierowe – prezerwatywę.
Co w przypadku, gdy nie wzięło się większej ilości tabletek? Czy to może rozregulować okres?
Pominięcie większej ilości tabletek nie powinno wpłynąć na rozregulowanie miesiączek (a tak naprawdę krwawienia z odstawienia), ale należy wówczas rozpocząć nowe opakowanie i stosować prezerwatywę przez 7 dni.
Zawsze przyjmuje tabletkę o 20, ale wczoraj zasnęłam. Obudziłam się i nie wiem czy wziąć, czy przyjąć ją dopiero z tą drugą. Nie wiem co robić.
Jak reaguje organizm, gdy na jakichś czas przerwiemy przyjmowanie tabletek?
Jeśli przerwie się przyjmowanie tabletek z jakichś względów (brak współżycia, odpoczynek dla organizmu, względy zdrowotne), nie powinny wystąpić żadne negatywne objawy. Czasem zaburzenia, które są niejako maskowane przez antykoncepcję, mogą się wtedy ujawnić. Dodatkowo kobiety, które stosując antykoncepcję, mają zablokowany cykl miesiączkowy i nie czują zmian związanych z cyklem, nagle mogą odczuwać bóle owulacyjne i silniejsze miesiączki.
Zobacz także
Udostępnij koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021
Helena Pyz: Oni wiedzą, że ja wiem, co to jest ból i strach. Mam za sobą te wszystkie przeżycia, a to bardzo pomaga

06.01.2021
„Bezsenność nie bierze się znikąd. Jest objawem czegoś, co dzieje się głębiej w nas. Chcąc dotrzeć do przyczyny, trzeba spojrzeć na siebie wielopoziomowo” – mówi Karolina Szaciłło

03.01.2021