Przejdź do treści

Czy antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana przy migrenie? Wyjaśnia farmaceutka

Kobieta
Tabletki antykoncepcyjne a migrena/ Pexels, fot. Anna Shvets
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Migrena (zwłaszcza z aurą) jest czynnikiem ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu, a estrogen w antykoncepcji dwuskładnikowej też będzie zwiększał to ryzyko” – tłumaczy na swoim profilu na Instagramie „Będąc młodym farmaceutom” farmaceutka Anna Wyrwas. Ekspertka wyjaśnia, po jaką antykoncepcję hormonalną sięgnąć, jeśli jesteś migreniczką.

Antykoncepcja hormonalna a migrena z aurą

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne i coraz częściej miewasz napady migreny? Prawdopodobnie jest to wina źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Anna Wyrwas, znana w mediach społecznościowych jako „Będąc młodym farmaceutą”. Jak wyjaśnia, przy migrenie z aurą nie należy stosować antykoncepcji dwuskładnikowej.

„Migrena (zwłaszcza z aurą) jest czynnikiem ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu, a estrogen w antykoncepcji dwuskładnikowej też będzie zwiększał to ryzyko” – wyjaśnia.

Dodaje również, że przy tego typu migrenie nie należy także stosować plastrów czy pierścieni antykoncepcyjnych.

Jak wyjaśnia w dalszej części wpisu Wyrwas, nie oznacza to jednak, że antykoncepcja przy migrenie z aurą jest całkowitym niewskazana.

„Można przedyskutować z lekarzem opcję jednoskładnikowej antykoncepcji, takiej jak minipigułka, implant, iniekcje czy wkładka domaciczna.

Komponenta progestagenowa nie ma właściwości prozakrzepowych i nie zwiększa ryzyka udaru mózgu” – tłumaczy.

Magdalena Boczarska-Jedynak

Antykoncepcja hormonalna przy migrenie bez aury

Farmaceutka objaśnia, że w przypadku migreny występującej bez aury dopuszczalny jest każdy rodzaj antykoncepcji. W tym przypadku lepiej jednak sięgnąć po produkt, który nie zawiera w swoim składzie estrogenu.

„Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak organizm migreniczki zareaguje na złożoną antykoncepcję – estrogen może zwiększyć częstotliwość ataków (miałam wątpliwą przyjemność się sama o tym przekonać) albo zmniejszać lub nie wpływać w ogóle na przebieg choroby. Istotna jest również ocena innych czynników ryzyka – otyłość, cukrzyca, hiperlipidemia lub palenie papierosów.

Przy migrenie miesiączkowej bez aury czasem włącza się profilaktykę estrogenową. Tej profilaktyki się nie prowadzi w migrenie miesiączkowej z aurą, ze względu na wzrost ryzyka niedokrwienia OUN” – pisze ekspertka.

Warto więc w celu dobrania odpowiedniej antykoncepcji porozmawiać ze swoim ginekologiem.

Migrena u kobiet / istockphoto.com

Będąc Młodym Farmaceutą

Teksty zainspirowane postami mgr Anny Wyrwas często pojawiają się na naszym portalu. I nic dziwnego. Informacje publikowane na profilu „Będąc młodym farmaceutą” w jasny sposób wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących farmacji. Tak było np. gdy popularny lek stosowany na tarczycę zmienił swój skład albo gdy farmaceutka wyjaśniała, że stosowanie metforminy może powodować niedobór witaminy B12. Na podstawie wpisu farmaceutki pisałyśmy także o tym, że nie wszystkie tabletki należy dzielić na pół oraz że przy spożywaniu lewotyroksyny należy uważać na nabiał.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.