Przejdź do treści

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Na którym kontynencie głowa boli najczęściej? Jak odróżnić migrenę od napięciowego bólu głowy? Dlaczego śniadanie jest tak ważne, aby głowa nie bolała? Poznajcie 10 faktów o napięciowym bólu głowy – dolegliwości, która przytrafia się prawie każdemu z nas!

1. Najczęstszy rodzaj bólu głowy wśród Polaków

Jak wynika ze statystyk odwiedzin w gabinetach specjalistów, ból głowy to nasza najczęstsza dolegliwość, a jego napięciowy rodzaj to najpowszechniejszy samoistny ból głowy. Epizodyczne przypadki, czyli występujące rzadziej niż 15 dni w miesiącu, dotyczą ponad 70 proc. ludności niektórych populacji – informuje Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast napięciowe bóle trwające więcej niż 15 dni w miesiącu, występują u 1-3 proc. dorosłych osób.

2. Często wywołuje go stres

Na stronie renomowanej Kliniki Mayo (USA) znajdziemy informację, że bóle głowy, w tym bóle napięciowe, bardzo często powoduje stres. A także dodatkowo je nasila. Dlatego tamtejsi eksperci przekonują, że ważne w profilaktyce jest umiejętne radzenie sobie z napięciem emocjonalnym. Ale powodów bólu napięciowego może być więcej: od niedoboru snu, przez alkohol, głód, po zmiany pogody. Ogromne znaczenie mają zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy lęki.

Niektóre sygnały związane z napięciowym bólem głowy można odkryć np. podczas badania elektroencefalografem (EEG). Dr n. med. Michaela Pakszys zauważa, że do kierowanego przez nią EEG Instytutu w Warszawie przychodzą coraz częściej pacjenci w różnym wieku z objawami napięciowego bólu głowy. – Badanie EEG należy do podstawowych nieinwazyjnych badań diagnostycznych ośrodkowego układu nerwowego. Jest bezpieczne, tanie, można je wiele razy powtarzać. Za pomocą czujników umiejscowionych na głowie zapisujemy pracę mózgu. Z krzywej EEG sprawne oko neurofizjologa może zarówno odczytać stres i zaburzenia nerwicowe u badanego, jak i uchwycić nieprawidłowości wskazujące na podejrzenie poważnej choroby neurologicznej (np. guza mózgu). U osoby z napięciowymi bólami głowy wynik badania EEG zazwyczaj jest prawidłowy, lecz występują cechy charakteryzujące stres i podwyższone napięcie mięśniowe  mówi dr Pakszys. I dodaje: – Napięciowe bóle głowy występują powszechnie w różnych grupach wiekowych. Powiedziałabym nawet, że w ostatnim czasie narasta liczba osób przychodzących z tym problemem do lekarza. Przyczyną jest również to, że dzieci, młodzież i dorośli pracują w nieprawidłowej pozycji ciała do późnych godzin wieczornych przy komputerze, ich oczy są przemęczone patrzeniem na monitor, ekran telewizora czy telefon podkreśla ekspertka.

3. Dolegliwość bardzo europejska

Co ciekawe, spośród ludności wszystkich kontynentów ból głowy najczęściej dokucza Europejczykom. Na łamach „The Lancet” ukazała się analiza, która pokazuje, że Europejczycy biją na głowę mieszkańców innych kontynentów, jeśli chodzi o częstotliwość napięciowych bólów głowy. O połowę rzadziej uskarżają się na nie mieszkańcy Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej i kilkukrotnie rzadziej ludność Azji. Zdaniem dr Pakszys kultura wschodnia przez wieki radziła sobie ze stresem lepiej, dzięki czemu ludzie rzadziej uskarżają się tam na ból głowy. ‒ Medytacja, joga, mudry, tai-chi, które dążą do uzyskania harmonii między ciałem i myślą, mogą prowadzić do zmniejszonego występowania napięciowych bólów głowy. Kiedyś tak było… Dziś, w czasach globalizacji, te różnice się zacierają i właśnie w Azji narastają gwałtownie czynniki stresowe już od wieku dziecięcego, mianowicie wysoka konkurencja, nawał informacji i szybkie tempo pracy – ocenia ekspertka.

Gdzie z bólami głowy system medyczny radzi sobie najlepiej w Europie? Niestety nie w Polsce. Najlepszą opieką mogą się pochwalić Holendrzy, a także Niemcy i Duńczycy ‒ wynika ze szwedzkiego raportu Health Consumer Powerhouse. Polska plasuje się pod tym względem mniej więcej w połowie rankingu.

4. Dopada zwłaszcza kobiety

Tak, panowie, to niekoniecznie wymówki. Jeśli słyszycie: „Boli mnie głowa, nie dzisiaj”, to może być najszczersza prawda. Według raportu Millward Brown „Wiedza o lekach i leczeniu” ból napięciowy niemal dwukrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Światowa Organizacja Zdrowia wspomina natomiast, że z problemem borykają się trzy kobiety na dwóch mężczyzn. Na którekolwiek statystyki by spojrzeć, wyraźnie widać, że to zdecydowanie problem bardziej damski. Ten rodzaj bólu rzadko też dopada osoby po 50. roku życia oraz bardzo młode, a prawdziwe apogeum swoich wpływów osiąga w grupie wiekowej 35-40 lat.

5. Atakuje w połowie dnia

Napięciowy ból głowy zwykle narasta w ciągu dnia. Dopada około godzin popołudniowych i stopniowo się nasila. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że może się rozwinąć jako efekt różnych czynników pojawiających się podczas dnia, np. stresu, złej pozycji siedzenia, pominięcia posiłku czy przepracowania. Napięciowy ból głowy dokucza nam również częściej latem niż zimą ‒ napięcie związane z wyjazdami, przedurlopowy pośpiech w pracy czy gwałtowne zmiany pogodowe robią swoje.

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Ilustracja: shutterstock

6. Bywa mylony z migreną

Niektórzy mylą napięciowy ból głowy z migreną, bo podobnie jak migrena może on trwać wiele godzin. Jednak te dwie dolegliwości przebiegają stosunkowo różnie. Ból napięciowy jest stały, migrenowy ‒ pulsujący, ból napięciowy nie nasila się podczas wysiłku, nie towarzyszą mu też zazwyczaj światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności czy wymioty, które z kolei mogą się pojawiać podczas ataku migrenowego. Więcej wskazówek na temat tego, jak odróżnić ból napięciowy od migreny i bólu klasterowego, a także inne informacje o bólu, zajdziecie tutaj.

7. Czasem trwa nawet tydzień

Kto z nas nie miał choć raz sytuacji, że głowa bolała go dosłownie przez kilka dni. To z dużym prawdopodobieństwem był napięciowy ból głowy. Jeśli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, jak mdłości, wymioty czy światłowstręt, nie panikujmy od razu. Z reguły napięciowy ból głowy trwa od 30 minut do maksymalnie 7 dni.

8. Jego przyczyną może być pominięcie śniadania

Ten chyba najczęściej lekceważony przez nas posiłek (co piąty Polak nie je śniadań) jest niezwykle ważny dla stanu głowy. Jeśli pomijamy posiłek, spada nam poziom cukru we krwi, a organizm przechodzi w tryb oszczędzania. W rezultacie droga do pojawienia się i nasilenia bólu głowy jest krótka. Dlatego jeśli często zdarza nam się uskarżać na ucisk w skroniach lub tępy ból, tak jakby głowę uciskała obręcz, zastanówmy się, czy nie pominęliśmy najważniejszego posiłku dnia.

9. Nadwrażliwość mięśni okołoczaszkowych to najczęstszy objaw bólu napięciowego

Jeśli osoba z napięciowym bólem głowy zgłasza się po pomoc, bardzo ważny jest wywiad chorobowy. Jak tłumaczy dr Michaela Pakszys, lekarz szczególnie koncentruje się na objawach i miejscu występowania bólu, na natężeniu bólu oraz schorzeniach dodatkowych, jak nadciśnienie, urazy, zatrucia, infekcje, choroby w obrębie czaszki, np. choroby oczu, uszu, zębów, nosa, zatok, stawu żuchwowego, które pomagają w rozpoznaniu rodzaju bólu głowy. W napięciowych bólach głowy badanie neurologiczne jest prawidłowe. Ukierunkowane pytania wykrywają zaburzenia nastroju, depresje i zaburzenia lękowe. ‒ Lekarz może także przeprowadzić badanie dotykiem mięśni. Ich nadwrażliwość to objaw występujący często w napięciowym bólu głowy mówi ekspertka. Niekiedy w procesie diagnostycznym zaleca się badania laboratoryjne i badania neuroobrazujące, tj. TK, MRI.

10. Paracetamol skutecznie zwalczy napięciowy ból głowy, ale…

Badania na zlecenie Federacji Konsumentów pokazują, że Polacy spośród środków bez recepty kupują przede wszystkim leki na ból głowy, co potwierdza tezę, że jest to nasza najpowszechniejsza dolegliwość. Jeśli ta dokuczliwość dopada nas od czasu do czasu, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna, a z kryzysem poradzą sobie popularne środki przeciwbólowe, np. paracetamol. Jeżeli zaś bóle głowy są przewlekłe, towarzyszą im mdłości, wymioty czy nasilona senność, wówczas może być niezbędne przeprowadzenie dokładnych badań, by odszukać przyczynę. W takich przypadkach konieczne jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego.

Zanim ból głowy zaatakuje następnym razem, pomyślmy o profilaktyce: regularnych posiłkach, relaksie, może urlopie od elektroniki lub ćwiczeniach na wzmocnienie kręgosłupa. Dzięki drobnym zmianom mamy większą szansę na skuteczne poradzenie sobie z napięciowym bólem głowy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

Ratunku, głowa mi pęka!

9 możliwych przyczyn porannego bólu głowy

Co może boleć ze stresu?

Boli cię głowa? To może być niedobór witamin

Ból głowy – od miejsca do przyczyny

11 przyczyn bólu głowy

Wiosna szkodzi zdrowiu?

Tężyczka – tajemnicza choroba

Ból głowy – winny kręgosłup

Po czym poznać, że zatrułeś się smogiem?

Ból głowy może być oznaką odwodnienia