Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadają, jak ból menstruacyjny wpływa na życie nastolatek i czy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia bólu przewlekłego. „Ważne, żebyśmy traktowali ból menstruacyjny poważnie. U około 30 proc. do 40 proc. nastolatek i młodych kobiet występują okresy tak bolesne, że nie są one w stanie chodzić do pracy czy szkoły ani wykonywać swoich normalnych czynności” – wyjaśnia dr Katy Vincent, jedna z badaczek.
Zbadają przyczyny bólu menstruacyjnego
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzą pierwsze na świecie badanie, które skupi się na problemie bólu menstruacyjnego wśród nastolatek. Badanie ROAD (Research on Adolescent Dysmenorrhea) ma na celu rozumienie roli młodzieńczego bólu menstruacyjnego jako czynnika ryzyka przewlekłego bólu. Testy zostaną przeprowadzone wśród 120 nastolatek z Wielkiej Brytanii w wieku 11-20 lat. Uczestniczki zostaną podzielone na dwie grupy. W pierwszej znajdą się dziewczęta, które zmagają się z silnym bólem menstruacyjnym. W drugiej te, które nie mają problemu z bólem. Nastolatki będą badane w trakcie miesiączki oraz 10-14 dni po jej zakończeniu.
Eksperci będą sprawdzać m.in. za pomocą rezonansu magnetycznego, jakie zmiany w mózgu zachodzą u dziewcząt, kiedy doświadczają bólu menstruacyjnego. Przyjrzą się także temu, jak silny ból związany z miesiączką wpływa na codzienne funkcjonowanie nastolatek, jaka jest jego skala oraz jakie są najczęstsze sposoby radzenia sobie z nimi wśród młodych kobiet.
Jak podkreśla w rozmowie z BBC dr Katy Vincent, lekarka zajmująca się bólem menstruacyjnym, mimo że silny ból podczas okresu występuje powszechnie, wciąż nie mamy odpowiedniej wiedzy na jego temat. I dodaje, że kobiety są pod tym względem często dyskryminowane, w szczególności młodsze pacjentki.
„Bardzo ważne jest, żebyśmy traktowali ból menstruacyjny poważnie. U około 30 proc. do 40 proc. nastolatek i młodych kobiet występują okresy tak bolesne, że nie są one w stanie chodzić do pracy czy szkoły ani wykonywać swoich normalnych czynności” – podkreśla.
Dr Katy Vincent wskazuje również, że 30 proc. populacji Wielkiej Brytanii zmaga się na co dzień z przewlekłym bólem. Jest on trudny do leczenia, gdy już się rozwinie. To wiąże się z dużymi kosztami finansowymi nie tylko dla poszczególnych osób, lecz również całej służby zdrowia. Jak stwierdza ekspertka, najczęściej przewlekły ból pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy nastolatki rozpoczynają miesiączkowanie.
„Jeśli uda nam się zmniejszyć ryzyko wystąpienia u ludzi przewlekłego bólu w przyszłości, będzie to o wiele łatwiejsze niż próba leczenia go, gdy już się rozwinie” – wyjaśnia.
Koniec z bagatelizowaniem bólu menstruacyjnego
Naukowcy liczą na to, że zebrane dane pomogą zwrócić większą uwagę na potrzebę edukacji zdrowotnej i lepszego wsparcia w zakresie zdrowia menstruacyjnego. To może przynieść realne zmiany w podejściu do opieki nad młodymi kobietami. Jak dodaje badaczka dr Lydia Coxon, najważniejsze jest tu zrozumienie biologii, która stoi za bólem.
„Ważne jest, abyśmy mogli rozszyfrować czas, w którym te zmiany zachodzą, ponieważ może to jest naprawdę istotne w ukierunkowaniu leczenia, by było skuteczne” – wyjaśnia.
Dzięki badaniu ROAD kobiety mogą w przyszłości liczyć na większe wsparcie i zrozumienie ich problemów.
„Niektóre kobiety odczuwają bóle menstruacyjne, które mają poważny wpływ na ich życie, a nasze mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne. Jeśli będziemy kontynuować tę narrację, będzie to szkodliwe i doprowadzi do jeszcze większej nieufności wobec systemu” – podsumowuje dr Coxon.
Źródło: BBC, The Nuffield Department of Women’s & Reproductive Health.
Zobacz także
Ma alergię na własną miesiączkę. „Ciągle łzawiły mi oczy, a policzki były zaczerwienione” – mówiła 28-latka
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Irmina Walczak: „Cykliczność miesiączki przypomina nam, że jesteśmy częścią natury, w której wszystko ma swój czas”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Nowy groźny trend wśród młodzieży. Szkoły ostrzegają przed snusami
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?